ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Pludmales sezona uz Titāna ir atklāta


Publicēts: 31.07.2008

NASA Cassini kosmosa kuģis joprojām riņķo ap Saturnu un tā pavadoņiem, īpašu uzmanību veltot Titānam un Enceladam. Jaunākā informācija no NASA liecina, ka Cassini komanda ir atklājusi šķidru ogļūdeņražu ezeru netālu no pavadoņa dienvidpola.

Pirms sākās Cassini projekts, zinātnieki uzskatīja, ka uz Titāna ir metāna, etāna un citu šķidru ogļūdeņržu okeāni. Pēc 40 lidojumiem gar Saturna lielāko pavadoni kļuva skaidrs, ka tāda globāla okeāna nav. Tā vietā Cassini pamanīja simtiem tumšu, ezeriem līdzīgu objektu. Nebija gan zināms, vai tur ir šķidrums, vai vienkārši tumšs, gluds un ciets materiāls. Izmantojot Cassini vizuālā un infrasarkanā spektra spektrometru (VIMS), ar kuru iespējams noteikt objektu ķīmisko sastāvu pēc atstarotās gaismas spektra, tika konstatēts 235 kilometrus garš šķidra etāna ezers. Tādejādi Titāns ir otrs zināmais objekts Saules sistēmā bez Zemes, uz kura virsmas sastopams šķidrums.

"Šis ir pirmais novērojums, kas apstiprina, ka uz Titāna virsmas ir šķidrs ezers," pastāstīja Bobs Brauns no Arizonas universitātes. Zinātnieki jau agrākajos novērojumos iegūtos datus interpretēja, ka uz Titāna jābūt šķidrumam, bet šis ir pirmais neapgāžamais pierādījums, ka tāds tur tiešām eksistē.

"Šķidra etāna konstatēšana apstiprina ilgi loloto ideju, ka etāna un metāna ezeri un jūras ir sastopami uz Titāna," piebilda Lerijs Soderbloms. "Fakts, ka mēs varējām noteikt etāna spektru no tik vāji apgaismota ezera un cauri Titāna atmosfērai, rosina domāt, ka nākotnē mūs gaida daudzu ezeru atklājumi."

Titāna dūmakainā slāpekļa un metāna atmosfēra apgrūtina pavadoņa virsmas izpēti. VIMS metode ļauj aplūkot virsmu, it kā izslēdzot atmosfēras ogļūdeņražu klātbūtni.

Jaunais ezers jau ieguvis nosaukumu - Ontario Lacus. Tas ir nedaudz lielāks par Ontario ezeru Ziemeļamerikā.

Uz Zemes hidroloģiskais cikls ir balstīts uz ūdens apriti, savukārt uz Titāna galvenā viela ir metāns. Pētījumā atklājās, ka ezers iztvaiko.

"Nākamo gadu laikā Titāna ziemeļpola ezeri un jūras iznirs no polārās tumsas Saules gaismā. Izmantojot infrasarkano staru instrumentu, mēs varēsim vērot kā mainās Titāna ezeri gadalaiku iespaidā," piebilda Soderbloms.

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!