ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Atklāts Saturna pavadonis G gredzenā


Publicēts: 8.03.2009

Saturna daudzskaitlīgajai pavadoņu saimei, kuras locekļu skaits jau pārsniedz 60, ir pievienojies vēl viens "pavadonītis", kurš atklāts ar NASA Cassini kosmosa kuģa palīdzību. Zinātnieki uzskata, ka šis niecīgais objekts ir galvenais G gredzena materiālu avots.

Cassini projektā iesaistītie zinātnieki analizēja attēlus, kas iegūti gandrīz 2 gadu laikā un atrada niecīgu pavadoni, kura diametrs ir aptuveni puskilometrs. Šis pavadonis atrodas Saturna G gredzenā, kas ir daļējs gredzens jeb arka.

 

"Pirms Cassini G gredzens bija tikai putekļu gredzens, kura saistība ar kādu no zināmajiem pavadoņiem nebija skaidri noteikta. Tas bija dīvaini," pastāstīja Metjū Hedmens no Kornellas universitātes. "Šī pavadoņa atklāšana un pārējie Cassini dati palīdzēs mums atšifrēt noslēpumaino gredzenu."

Saturna gredzeniem alfabēta burti ir piešķirti to atklāšanas secībā. Ja skatāmies no iekšpuses, tie ir - D, C, B, A, F, G un E. G gredzens ir viens no ārējiem, difūzajiem gredzeniem. Gredzens ir relatīvi spožs un šaurs - aptuveni 250 kilometri platumā un 150 000 kilometrus garš, kas ir aptuveni 1/6 daļa no pilna gredzena. Jaunatklātais pavadonis pārvietojas Saturna G gredzenā. Jau agrāk veiktajos Cassini novērojumos tikai noteikts, ka šis gredzens varētu veidoties no relatīvi lieliem ledus gabaliem, kas riņķo šajā gredzenā.

Pavadonis tika nofotografēts 2008. gada 15. augustā. Tā esamība tika apstiprināta, atrodot pavadoni arī divos agrāk fotografētos attēlos. 2009. gada 20. februārī pavadonis tika novērots atkārtoti. Pavadonis ir pārāk mazs, lai to skaidri saredzētu ar Cassini kameru, tādēļ tā izmērus nevar noteikt tieši, bet gan salīdzinot pavadoņa spožumu ar citu mazo Saturna pavadoni - Palleni.

Hedmans kopā ar kolēģiem ir noskaidrojis, ka pavadoņa orbītu ietekmē lielākais pavadonis Mimas, pateicoties kuram G gredzens turas kopā.

Patlaban ir zināmi trīs arkas tipa gredzenos riņķojoši pavadoņi. Iespējams, ka G gredzenā ir vēl kāds pavadonis. Simulācijās un teorētiskajos aprēķinos redzams, ka tur varētu būt objekti, kuru diametrs svārstās no 1 metra līdz 100 metriem. "Sadursmēs ar meteorīdiem un pašiem objektiem savstarpēji saskrienoties, no tiem varētu atbrīvoties putekļi, kuri veido arku," piebilda Hedmens.

Nākamā gada sākumā Cassini rūpīgāk aplūkos tieši šo arku un niecīgo pavadoni.

Marta vidū ir plānots pārslēgties uz otru dzinēju komplektu B. Komplekts A, kas darbojas kopš Cassini starta, ir novecojis. Vērojama darbības kvalitātes pazemināšanās.

Dzinēju pārslēgšanas laika periods izvēlēts, lai netiktu traucēts zinātniskais darbs. Septiņu dienu laikā inženieriem un misijas speciālistiem būs jāveic pāreja, kas nozīmē, ka uz B komplektu tiks pārslēgta hidrazīna padeve un ieslēgta elektronika. Darbība ir atgriezeniska.

Praktiski visām Cassini sistēmām ir dublikāts. 11 gadu laikā šis ir otrais gadījums, kad nākas pārslēgties uz rezerves sistēmu.

Cassini misijas otrais pagarinājums ilgs līdz 2010. gada nogalei.

NASA JPL

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!