ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

2006 SQ372


Publicēts: 19.08.2008

Astronomi paziņoja, ka ir atklāta jauna "mazā planēta", kurai ir neparasta orbīta. Zemei vistuvākajā punktā tā atrodas tikai 3 miljardu kilometru attālumā, kas ir tuvāk nekā Neptūns. Nelielais, komētai līdzīgai objekts tika atklāts SDSS projekta ietvaros un nosaukts par 2006 SQ372. Tas sastāv no ledus un cietajiem iežiem.

Lai arī šis objekts atgādina komētu, tas savā orbītā nekad nepienāk tik tuvu Saulei, lai izveidotos aste. Orbīta ir ļoti izstiepta. Tās garums ir četras reizes lielāks par visplatāko vietu. Sedna ir līdz šim vienīgais atklātais objekts ar daudz maz līdzīgu orbītu. Sedna ir pundurplanēta, kas tika atklāta jau 2003. gadā. 2006 SQ372 orbīta ir vēl izstieptāka un pilns rotācijas periods ir aptuveni 2 reizes garāks kā Sednai.

Pētījumus vadīja Vašingtonas universitātes astronoms Endrjū Beckers.

Beckera komanda izmantoja SDSS, lai meklētu supernovas miljardiem gaismas gadu attālumā. Viņu mērķis bija visuma izplešanās pētījumi.

"Ja jūs varat atrast lietas, kas sprāgst, jūs varat sameklēt arī tās, kas pārvietojas, bet izmantojamās metodes atšķirsies," pastāstīja viens no komandas zinātniekiem Lains Džonss no Vašingtonas universitātes. Vienīgie objekti, kuri maina pozīciju ik pa naktij, atrodas mūsu pašu Saules sistēmā.

SDSS-II supernovu meklējumos zinātnieki pētīja vienu un to pašu debesu apgabalu 2005., 2006. un 2007. gada rudens skaidrajās naktīs. SQ372 pirmo reizi tika atrasta 2006. gadā, un objekta esamība tika apstiprināta arī 2005. un 2007. gada attēlos.

Zinātniekiem tagad ir jauna mīkla - kā šis objekts, kura diametrs ir tikai 50-100 kilometri, ir ieguvis šo dīvaino orbītu.

"Iespējams, ka SQ372 izveidojās turpat kur Plutons - ledus atlūzu joslā aiz Neptūna, pēc tam ticis izsviests savā dīvainajā ceļā pēc mijiedarbības ar Neptūnu vai Urānu," skaidroja Nātans Keibs no Vašingtonas universitātes. "Tomēr visticamāks šķiet variants, ka  SQ372 nāk no Oorta mākoņa iekšējās malas."

Pat savas orbītas vistālākajā punktā SQ372 atrodas desmit reižu tuvāk nekā Oorta mākoņa galvenā josla. "Šāda iekšējā Oorta mākoņa eksistence tika teoretizēta jau daudzus gadus atpakaļ, bet tikai Sedna un SQ372 varētu būt objekti, kas radušies šajā vietā. Tas ir fantastiski, ka sāk apstiprināties teorētiskie pieņēmumi."

Beckers piebilda, ka 2006 SQ372 bija pietiekami spožs, lai to pamanītu ar SDSS, tikai tāpēc, ka šis objekts atrodas netālu no Saulei vistuvākā punkta savā garajā ceļā. Jāpiebilst, ka SDSS-II projekta ietvaros tiek novērots mazāk kā 1 procents no visa debesu juma.

"Šādu objektu noteikti ir daudz vairāk, kuri tiks atklāti nākamajos pētījumos, kuros meklēs nespodrākus objektus daudz plašākā apgabalā," teica Beckers. "Nākamajā desmitgadē mēs zināsim daudz vairāk par šiem objektiem nekā tagad."

"Viens no mūsu mērķiem ir izprast komētu izcelsmi," piebilda Keibs. "Tās ir vienas no krāšņākajiem debesīs redzamajiem objektiem. Tālejošāks uzdevums ir ieskatīties Saules sistēmas agrīnajā vēsturē un uzzināt, kas notika planētu veidošanās laikā."

Universe Today

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: