ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mazās planētas

10 Higieja

10 Higieja


Publicēts: 29.10.2019
Agrāk vismazākās pundurplanētas titula īpašniece bija Cerēra. Astronomi, izmantojot Eiropas Dienvidu Observatorijas (ESO) Ļoti Lielā teleskopa (VLT) SPHERE instrumentu, ir ieguvuši līdz šim visdetalizētāko asteroīda 10 Higieja attēlu. Iespējams, ka mazākās pundurplanētas statuss pienākas šim objektam, kas ir ceturtais lielākais asteroīdu joslā.
Kas lācītim vēderā?

Kas lācītim vēderā?


Publicēts: 8.08.2016
Lielākā daļa no mums bērnībā ir pamēģinājuši kaut ko izjaukt. Uzšķērstie lāči, sagrieztās lelles un pa detaļām sadalītās mašīnas nenozīmē, ka nākotnē bērns kļūs par maniakālu slepkavu un ļaundari. Tā ir ziņkāre, kuru nedestruktīvos veidos apmierināt ir grūti. Arī pieaugušie nereti mēdz noskaidrot, kas "lācītim vēderā". Tai skaitā astronomi. Debesu ķermeņu…
Lielo krāteru iztrūkums uz Cerēras

Lielo krāteru iztrūkums uz Cerēras


Publicēts: 27.07.2016
Saules sistēmā pārsteigumi un negaidīti atklājumi slēpjas gandrīz vai aiz katra akmens. Mazā planēta Plutons pasaulei sagādāja ne vienu vien pārsteigumu un arī Cerēra cenšas neatpalikt. Šo mazo planētu klāj daudz mazu, relatīvi jaunu krāteru, bet neviena diametrs nepārsniedz 280 kilometrus. Ņemot vērā, ka šis debesu ķermenis Saules sistēmā atrodas vairāk…
Habls atklāj Makemake pavadoni

Habls atklāj Makemake pavadoni


Publicēts: 27.04.2016
Vai zini, kas ir Makemake, bet nav Merkuram un Venērai? Tas ir dabīgais pavadonis. 2015.gada aprīlī ar Habla teleskopu veiktie novērojumi ir palīdzējuši pamanīt mazu, tumšu pavadoni, kas riņķo ap otru spožāko Koipera joslas mazo planētu Makemake. Pavadonis S/2015 (136472) 1 jeb MK 2, ir aptuveni 1300 reizes blāvāks nekā mazā planēta.
Iesaldētā vēsture

Iesaldētā vēsture


Publicēts: 29.03.2016
NASA kosmiskais aparāts New Horizons ir pamanījis vairākus miljoniem vai pat miljardiem gadu senas pagātnes lieciniekus uz mazās planētas Plutona. Viens no tādiem ir nelielais kalnu ezeriņš uz ziemeļiem no Sputnik Planum. Iespējams, ka senatnē, kad Plutona atmosfēras spiediens bija augstāks un uz mazās planētas valdīja siltāki laikapstākļi, šķidrums…
Ūdens ledus, peldošie kalni un zilā atmosfēra

Ūdens ledus, peldošie kalni un zilā atmosfēra


Publicēts: 6.02.2016
Lai arī kosmosa izpētes un apguves sfēru ik pa brīdim pāršalc kāda sensācija un jaunatklājums, Plutons joprojām spēj piesaistīt uzmanību ar saviem neparastajiem veidojumiem uz virsmas un arī atmosfērā. Jaukākajos datos, kas saņemti no NASA zondes New Horizons, redzams, ka ūdens uz Plutona ir sastopams daudz lielākā apjomā. Iespējams, ka slāpekļa ledāji…
Jaunākie Plutona attēli ar līdz šim vislielāko izšķirtspēju

Jaunākie Plutona attēli ar līdz šim vislielāko izšķirtspēju


Publicēts: 8.12.2015
Katru nedēļu flīģeļa izmēra kosmiskais aparāts New Horizons uz Zemi nosūta datus, kuri iegūti 2015.gada 14.jūlijā, kad zonde lidoja cauri Plutona sistēmai. Jaunākie attēli ir fotografēti tuvu brīdim, kad New Horizons atradās vistuvāk Plutonam. Attēlu izšķirtspēja ir 77 līdz 85 metri uz pikseli. Tie ir līdz šim augstākās izšķirtspējas attēli, kurus skatījusi…
Kas izrakņājis Plutonu?

Kas izrakņājis Plutonu?


Publicēts: 19.10.2015
Jo vairāk Plutona attēlu mēs saņemam no NASA zondes New Horizons, jo aizraujošāka kļūst šī tālā pundurplanēta. Mēs esam redzējuši gan Plutona "sirdi", gan ledus kalnus, gan neparastos, ķirzakas ādai līdzīgos veidojumus. Jaunākajā attēlā redzams apgabals, kas atrodas milzīgajā Plutona "sirdī", kuru izraibinājušas dažāda izmēra bedres attēlā pa labi,…
Zem zilajām Plutona debesīm

Zem zilajām Plutona debesīm


Publicēts: 10.10.2015
Pirmie krāsainie Plutona atmosfēras attēli atklāj dūmakas zilo toni. Iespējams, ka dūmaka atmosfēras augšējos slāņos ir līdzīga tai, kas novērojama uz Saturna pavadoņa Titāna. Tās izcelsme ir saistīta ar Saules gaismas izraisītām slāpekļa un metāna ķīmiskām reakcijām, kuru rezultātā rodas mazas, kvēpiem līdzīgas daļiņas, kas tiek dēvētas par tolīniem.
Hārona vētrainā pagātne

Hārona vētrainā pagātne


Publicēts: 2.10.2015
NASA kosmiskā aparāta New Horizons komanda ir saņēmuši līdz šim labākos Plutona pavadoņa Hārona attēlus, kas atklāj tā sarežģīto un vētraino vēsturi. Hārons, kurš ir aptuveni uz pusi mazāks nekā Plutons, ir lielākais pavadonis Saules sistēmā attiecībā pret planētu. Daudzi zinātnieki uzskatīja, ka Hārons būs vienveidīga, krāteriem nosēta pasaule. Tā…
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!