ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Jupiters

Eiropas atmosfēra satur ūdeni

Eiropas atmosfēra satur ūdeni


Publicēts: 20.10.2021
Salīdzinoši nesen novērojumi ar Habla teleskopu palīdzēja identificēt ūdens tvaika klātbūtni Ganimēda atmosfērā. Ganimēds ir viens no četriem lielākajiem Jupitera pavadoņiem. Izpētot Habla teleskopa arhīvā atrodamos Eiropas attēlus un spektrālos datus, zinātnieki konstatēja ūdens tvaika klātbūtni arī šī pavadoņa atmosfērā, konkrētāk, tikai vienā pavadoņa…
Jupiters no Habla

Jupiters no Habla


Publicēts: 14.08.2019
Iespējams, ka skaidros augusta vakaros esat ievērojuši salīdzinoši spožu zvaigzni, kas atrodas tuvu dienvidu horizontam. Tā tikai izskatās kā zvaigzne. Tas ir Jupiters - Saules sistēmas lielākā planēta. Pat salīdzinoši nelielā teleksopā iespējams pamanīt mākoņu joslas tālās planētas atmosfērā un lielākos pavadoņus. Lielā un labā teleskopā, kuram netraucē…
Jupitera mākoņi

Jupitera mākoņi


Publicēts: 28.08.2018
JunoCam ir salīdzinoši neliela kamera, ar kuru aprīkots Jupitera izpētes kosmiskais aparāts Juno. Šī kamera ir paredzēta publikas piesaistei. Interesenti var ne tikai balsojumā noteikt, kurus objektus fotografēt, bet arī brīvi piekļūt neapstrādātiem datiem un tos pārveidot fantastiskos attēlos. Tas ir izdevies arī diviem entuziastiem - Geraldam Eihštatam…
Juno misijas pirmie rezultāti

Juno misijas pirmie rezultāti


Publicēts: 25.05.2017
NASA zonde Juno startēja 2011.gada 5.augustā un milzu planētu sasniedza 2016.gada 4.jūlijā. Šodien, 2017.gada 25.maijā ir publiskotas pirmās zinātniskās publikācijas, kuros izmantoti pirmā pārlidojuma laikā (2016.gada 27.augusts) iegūtie dati. Pētījumu rezultāti atklāj mūsu Saules sistēmas lielāko planētu kā sarežģītu, milzīgu un nemierīgu pasauli,…
Mazais Sarkanais Plankums

Mazais Sarkanais Plankums


Publicēts: 26.01.2017
2016.gada 11.decembrī NASA kosmiskā aparāta Juno kamera JunoCam bija pavērsta pret Jupitera ziemeļu puslodi, kad Juno lidoja garām Jupitera mākoņiem tikai 16 600 km attālumā. Attēlā, kas nofotografēts šajā pārlidojumā, redzami Jupitera mākoņi un vairākas vētru sistēmas, no kurām lielākā ir NN-LRS-1.
Ko meteorīti var pastāstīt par Jupitera dzimšanu

Ko meteorīti var pastāstīt par Jupitera dzimšanu


Publicēts: 12.12.2016
Gadiem ilgi zinātnieki ir teoretizējuši, ka Jupitera orbīta vienmēr nav atradusies tur, kur šodien - aptuveni 5 astronomisko vienību (AV) attālumā no Saules. Viens no pierādījumiem, ka Jupiters ir pārvietojies, ir saistīts ar Marsa izmēru, kas ir daudz mazāks nekā paredz akrēcijas modelis. Viens no skaidrojumiem ir, ka Jupiters savulaik ir riņķojis…
Eiropas geizeri

Eiropas geizeri


Publicēts: 26.09.2016
Izmantojot Habla teleskopu, astronomiem iespējams ir izdevies nofotografēt ūdens geizeru izvirdumus uz Jupitera pavadoņa Eiropas. Tas nozīmē, ka nākotnē plānotās misijas varēs "nogaršot" Eiropas okeāna ūdeņus, neurbjoties cauri kilometriem biezajam ledus slānim, kas klāj intriģējošo Jupitera pavadoni.
Juno ielido Jupitera magnētiskajā laukā

Juno ielido Jupitera magnētiskajā laukā


Publicēts: 1.07.2016
NASA zonde Juno, kas 2016.gada 4.jūlijā ieies orbītā ap Jupiteru, ir ielidojusi milzu planētas magnetosfērā, kur Jupitera dzīlēs notiekošie procesi kontrolē daļiņu kustību kosmosā. Zinātniskie instrumenti ir konstatējuši izmaiņas apkārtējā vidē, kosmiskajam aparātam pārejot no vides, kurā dominēja Saules vējš, uz zonu, kuru pārvalda Jupiters.
Juno ierašanos gaidot

Juno ierašanos gaidot


Publicēts: 28.06.2016
Gatavojoties 2016.gada 4.jūlijā gaidāmajai NASA zondes Juno ieiešanai orbītā ap Jupiteru, astronomi izmantoja Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) Ļoti lielo teleskopu (VLT), lai iegūtu detalizētas milzu planētas fotogrāfijas infrasarkano staru diapazonā un tādejādi piedalītos augstas izšķirtspējas karšu veidošanā. Šī informācija palīdzēs plānot turpmākos…
Lielais Sarkanais turpina sarukt

Lielais Sarkanais turpina sarukt


Publicēts: 14.10.2015
Izmantojot Habla teleskopa datus, zinātnieki ir izveidojuši jaunas Jupitera kartes, kurā redzams, ka Lielais Sarkanais plankums turpina sarukt. Attēlos ir pamanāmi arī reti viļņveida veidojumi planētas atmosfērā, kuri iepriekš bija novēroti tikai pirms vairākām desmitgadēm. Šis ir pirmais attēls OPAL programmā, kuras ietvaros katru gadu ar Habla teleskopa…
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!