ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Tā kā komēta, bet nav komēta


Publicēts: 25.09.2017

2016.gada septembrī asteroīds 288P atradās vistuvāk Zemei savā orbītā ap Sauli. Starptautiska astronomu komanda Maksa Planka Saules sistēmas izpētes institūta speciālistu vadībā novēroja šo objektu, izmantojot Habla teleskopu. 288P atrodas asteroīdu joslā starp Jupiteru un Marsu. Pētījuma ietvaros fotografētie attēli atklāja, ka tas nav viens objekts, bet gan divi gandrīz vienādas masas asteroīdi, kas riņķo aptuveni 100 kilometru attālumā viens no otra.

Šis atklājums ir lielisks ne tikai tādēļ, ka iespējams aprēķināt abu asteroīdu masu, bet arī tādēļ, ka, novērojot šos objektus, tika reģistrēta neparasta aktivitāte.

"Mēs konstatējām ūdens ledus sublimāciju, kuru izraisījis Saules starojums, līdzīgi, kā tas notiek komētas gadījumā, kad sāk veidoties tās aste," pastāstīja pētījuma vadītāja Džesika Agarvala no Maksa Planka Saules sistēmas izpētes institūta.

Tādejādi binārais asteroīds 288P ir uzskatāms par pirmo galvenās asteroīdu joslas komētu. Šo objektu izpēte ir svarīgs solis, kas palīdz labāk izprast Saules sistēmas veidošanos un tālāko attīstību. Iespējams, ka viens no jautājumiem, uz kuru varētu atbildēt, ir - no kurienes ir nācis uz Zemes esošais ūdens. Jaunākie pētījumi liek domāt, ka ūdeni ir atnesušas nevis komētas, bet asteroīdi, kas saturēja ūdens ledu.

Dažādas 288P īpašības - lielais attālums starp abiem asteroīdiem, līdzīgais izmērs, ekscentriskā orbīta un komētai līdzīgā aktivitāte - palīdz labāk izprast arī paša asteroīdu pāra izcelsmi.

"Ledus uz virsmas Saules sistēmas asteroīdu joslā nevar pastāvēt ilgu laiku, bet, ja to sedz dažus metrus bieza putekļu kārta, tas var saglabāties miljardiem gadu," teica Agarvala, kuras vadībā komanda izsecinājusi, ka binārā sistēma ir izveidojusies pirms aptuveni 5000 gadiem. "Visticamāk, ka asteroīds ir sarauts divos gabalos, jo tā rotācija ir bijusi pārāk ātra. Pēc tam abi fragmenti turpināja attālināties, jo tos bremzēja ledus sublimācijas process."

Tā kā 288P tik ļoti atšķiras no citiem zināmajiem binārajiem asteroīdiem, nav skaidrs, vai tā unikālās īpašības nav vienkārši nejaušība. To vienkārši paveicās atklāt un, iespējams, vēl ilgu laiku tas būs vienīgais šāda tipa objekts asteroīdu joslā.

"Mums nepieciešami papildus teorētiskie pētījumi un novērojumi, kā arī vairāk tādu objektu kā 288P, lai atbildētu uz šo jautājumu," secināja Agarvala.

The Hubble Space Telescope

Komentāri

 1. Nezinītis tieši 26.09.2017 domāja šādi:

  Es gribētu, lai kāds profesionālis man vieglajā valodā izskaidro, ko nozīmē astromijas valodā "binārais astroīds" un "ledus sublimācija", jo skolās laikā esmu švaki apguvis fiziku un ģeogrāfiju!! :D Paldies..

 2. Redaktors tieši 26.09.2017 domāja šādi:

  1. Binārais asteroīds - divi asteroīdi riņķo ap kopēju smaguma centru, ir saistīti ar gravitāciju. Pārītis, cietais.

  2. Sublimācija - process, kad kosmosā "kūst" ledus. Tā kā vide ir tik retināta, no cietā stāvokļa viela uzreiz pāriet gāzveida formā. Iedomājies, ka izņem no ledusskapja ledu, saber glāzē, bet, tam kūstot, neveidojas ūdens, uzreiz veidojas tvaiks.

 3. interesents tieši 28.09.2017 domāja šādi:

  Jautājums - Kas ir šo asteroīdu kopējais smaguma centrs? Paldies!

 4. Nelabojams tieši 29.09.2017 domāja šādi:

  Paņem divas plastilīna bumbas, uzspraud tās uz adāmadatas galiem un pamēģini nolīdzsvarot uz pirksta. Tad sapratīsi. Ar asteroīdiem būs principā tas pats, tikai adāmadatas vietā ir gravitācija.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!