ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Rosetta un tās komēta


Publicēts: 7.07.2014

Eiropas Kosmosa aģentūras kosmiskais aparāts Rosetta ir konstatējis, ka Čurjumova-Gerasimentko komēta (67P) katru sekundi izdala aptuveni 300ml ūdens. Lai arī tas šķiet ļoti niecīgs daudzums, jāņem vērā, ka komēta atrodas 583 miljonu kilometru attālumā no Saules. Ūdens klātbūtni Rosetta mikroviļņu instruments (MIRO) konstatēja 2014. gada 6. jūnijā, kad kosmisko aparātu no komētas šķīra 350 000 kilometri.

"Mēs vienmēr zinājām, ka kādā brīdī reģistrēsim ūdens tvaikus, bet bijām pārsteigti, cik ātri tas notika," teica Semjuēls Galkis no NASA Reaktīvo dzinēju laboratorijas. "Šādā ātrumā komēta olimpisko peldbaseinu piepildītu 100 dienās, bet, kad tā pietuvosies Saulei, iztvaikošana strauji palielināsies. Rosetta mums nodrošina interesantu iespēju novērot šīs izmaiņas, atrodoties tik tuvu."

Ūdens ir galvenā gaistošā komētu sastāvdaļa, tomēr ne vienīgā. Komētās sasalušā veidā atrodams arī oglekļa monoksīds, metanols, amonjaks un citi savienojumi. MIRO instruments spēj reģistrēt šīs vielas un noteikt to daudzumu, lai palīdzētu zinātniekiem izprast komētas kodola uzbūvi, gāzu veidošanās procesus un to, kur gāze izplūst uz virsmas.

Gāze plūst prom no kodola, kopā ar putekļiem izveidojot komu. Komētai tuvojoties Saulei, koma izplešas un Saules vēja  ietekmē izveidojas gara aste.

Rosetta būs tur, kad visi šie interesantie notikumi attīstīsies. Komēta un arī Rosetta vistuvāk Saulei atradīsies 2015. gada augustā, kad ledainā viešņa būs sasniegusi perihēlija punktu, kas atrodas starp Marsa un Zemes orbītām.

Ūdens un citu gāzu iztvaikošanas novērošana ir svarīga ne tikai komētu izpētē, bet arī Rosetta misijas tālāko darbību plānošanā, jo tad, kad Rosetta atradīsies tuvāk komētai, gāzu izplūde var izmainīt kosmiskā aparāta trajektoriju.

"Mūsu komēta mostas no miega un pamazām sāk sevi atklāt Rosetta zinātniskajiem instrumentiem," teica Mets Teilors. "Rosetta inženieri izmantos MIRA datus, lai plānotu nākotnē iecerētos pasākumus, kas notiks komētas kodola tuvumā."

Kosmiskais aparāts lēnām tuvojas komētai. Vēl jāveic vairāki manevri, lai 2014. gada 6. augustā Rosetta nokļūtu 100km attālumā no komētas.

ESA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!