ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Noteikts komētas Wild 2 sastāva vecums


Publicēts: 2.03.2010

Tiek uzskatīts, ka komētas ir vecākie un primitīvākie objekti Saules sistēmā. Wild 2 komētas sastāva izpēte liecina, ka materiāls no Saules sistēmas iekšējiem reģioniem pārvietojās uz komētu veidošanās apgabalu vismaz 1,7 miljonus gadus pēc vecāko Saules sistēmas cieto objektu izveides.

Izpēti veica Laurensa Livermūra Nacionālās laboratorijas zinātnieki, analizējot pirmo komētas materiāla sastāvu un tā vecumu.

NASA Stardust misija, kas startēja 1999. gadā, devās uz komētu Wild 2. Tās mērķis bija iegūt materiālu no komētas, kurā, kā uzskatīja zinātnieki, glabājas Saules sistēmas pirmatnējais materiāls. 2006. gadā uz Zemi tika nogādāti šīs komētas paraugi.

Misijas speciālisti uzskatīja, ka paraugs sniegs unikālu ieskatu Saules sistēmas pašos pirmsākumos un tiks iegūti tā laika starpzvaigžņu vides un zvaigžņu putekļu paraugi. Tomēr sākotnējie analīzes rezultāti zīmēja pavisam citu ainu. Komētas materiāls sastāvēja no materiāliem, kas bijuši pakļauti augstai temperatūrai, piemēram, kalcija-alumīnija ieslēgumi, kas ir vieni no vecākajiem objektiem, kas veidojušies Saules miglāja iekšējos reģionos un parasti ir sastopami meteorītos.

Šo ieslēgumu atradums komētā Wild 2 norāda, ka Saules sistēmas ietvaros notikusi materiālu sajaukšanās daudz lielākos attālumos nekā tika uzskatīts agrāk.

"Iekšējās sistēmas materiāla klātbūtne komētas Wild 2 sastāvā liecina par radiālā transporta nozīmību Saules miglāja agrīnajos attīstības posmos," teica pētījuma vadītāja Dženifera Matzele. "Šie atradumi rada jautājumus par komētu veidošanās laikaposmu, kā arī par saikni starp komētu Wild 2 un citiem primitīvajiem Saules miglāja objektiem."

Lawrence Livermore National Laboratory

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!