ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Maknota komēta saņem vislielākās komētas titulu


Publicēts: 14.04.2010

Lielbritānijas zinātniekiem ir izdevies identificēt jaunu vislielākās komētas titula īpašnieci. Mērījumos netika izmantots astes garums, lai noteiktu komētas izmērus, bet gan dati no zondes Ulysses, kuros redzams apgabals, kādu ietekmējusi komētas klātbūtne.

Magnetometra dati liecina, ka komētu ieskāva triecienvilnis, kas radies, no komētas kodola plūstošajai jonizētajai gāzei mijiedarbojoties ar Saules vēju. Tā rezultātā Saules vēja ātrums būtiski samazinājās.

2007. gada sākumā Maknota komēta (C/2006 P1) kļuva par spožāko komētu, kāda novērota pēdējo 40 gadu laikā. Sagadījās, ka tieši šajā laikā Ulysses lidoja cauri komētas astei. Tas bija viens no trim neplānotajiem lidojumiem cauri kādas komētas astei 19 gadus ilgās misijas laikā. Zonde vēl ir lidojusi cauri Hjakutakes komētas astei 1996. gadā, kas šobrīd ir titula "komēta ar visgarāko asti" īpašniece.

Zonde saskārās ar Makonota komētas jonizētās gāzes asti attālumā no kodola, kas aptuveni 1,5 reizes pārsniedza attālumu no Zemes līdz Saulei. Tā daudzkārt pārsniedza no Zemes vērojamās astes izmērus.

"Ir ļoti grūti novērot komētas plazmas asti, atšķirībā no putekļu astes," teica doktors Gereints Džouns. "Tādēļ mēs nevarējām noteikt, cik tā varētu būt gara. Mēs zinām tikai to, ka Ulysses vajadzēja 2,5 dienas, lai šķērsotu Hjakutakes komētas ietekmētā Saules vēja zonu, salīdzinājumā ar neiedomājamu laika periodu - 18 dienas, kādu zonde pavadīja ietekmētā Saules vēja zonā ap Maknota komētu. Tas apliecina, ka komēta bija fantastiska, ne tikai vērojot no zemes, bet tā bija patiesi neaptverams šķērslis Saules vējam."

Salīdzināšana ar citām komētām ļauj izprast Maknota komētas izmērus. Giotto zondei, kas 1992. gadā satikās ar Grigga-Skjellerupa komētas asti, vajadzēja mazāk kā 30 minūtes, lai šķērsotu ietekmētā Saules vēja zonu. Haleja komētas gadījumā vajadzēja dažas stundas.

"Aktīvas komētas izmērs drīzāk ir atkarīgs no izplūstošo gāzu apjoma nekā no kodola izmēra," piebilda Džouns. "Komētu kodolam nav jābūt aktīvam visā virsmas apgabalā. Mēs varam droši apgalvot, ka Maknota komēta ražoja vairāk gāzes nekā Hjakutakes komēta."

The Royal Astronomical Society, ESO

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!