ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Ledainā Temīda


Publicēts: 10.10.2009

Taisnības dievietei ir jābūt bezkaislīgi aukstai. Tieši tāda izrādās ir Temīda, kas riņķo aptuveni 3,2 AV attālumā no Saules. Pirmo reizi astronomiem ir izdevies atrast ūdens ledu uz asteroīda virsmas.

Humberto Kampina vadītajai zinātnieku komandai no Centrālās Floridas universitātes ir izdevies apstiprināt ūdens ledus un dažu organisko molekulu klātbūtni uz asteroīda Temīdas virsmas.

Temīda ir viens no lielākajiem asteroīdiem, kuru atklāja 1853. gada 5. aprīlī.

Zinātnieki ierakstīja asteroīda spektru aptuveni 7 stundu garumā, izmantojot NASA infrasarkano teleskopu, kas atrodas Havaju salu Mauna Kea kalnā.

Jau agrāk bija zināms, ka uz Temīdas virsmas vietām ir sasalis ūdens. Kampina komandai ir izdevies atklāt, ka ledus klāj visu asteroīda virsmu. Atstarotās Saules gaismas analīze liecina, ka uz virsmas sastopamas arī dažādas organiskās vielas, ieskaitot policikliskos aromātiskos ogļūdeņražus.

Tā kā asteroīds atrodas tikai 3,2 AV attālumā no Saules, ledum uz asteroīda virsmas vajadzētu iztvaikot. Tomēr tas tur ir, kas liecina par to, ka saldētā ūdens rezerves tiek regulāri atjaunotas, visticamāk no asteroīda iekšienes.

Viena no iespējām ir, ka ledus atrodas dažu metru dziļumā zem virsmas. Šie krājumi tiek atsegti, kad aptuveni 160 kilometrus lielajā asteroīdā ietriecas kādi citi objekti. Norberts Šērgrofers no Havaju universitātes uzskata, ka ledus zem asteroīda virsmas var pastāvēt miljardiem gadus ilgi, ja virsmas temperatūra ir zemāka par 145 grādiem pēc Kelvina. Temīda šim kritērijam atbilst.

Saldēta ūdens esamība uz šī asteroīda apstiprina pieņēmumu, ka daži no asteroīdiem atgādina komētas. Tie var kļūt aktīvi un "izpūst" kosmosā tvaiku, kad iztvaiko kāds no ledus ieslēgumiem.

Science News

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: