ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Laika kapsula 1999 RQ36


Publicēts: 19.03.2010

Laika kapsula 1999 RQ36 ir asteroīds, kura diametrs ir aptuveni 600 metri. Šis akmens bluķis varētu mums pastāstīt par to, kā veidojās Saules sistēma un, iespējams, kā radās dzīvība. Un ne tikai... Asteroīds 1999 RQ36 varētu ietriekties Zemē.

"Šis asteroīds ir laika kapsula no Saules sistēmas dzimšanas laika," teica Bils Katlips no NASA Godārda kosmisko lidojumu centra. Viņš ir viens no projekta OSIRIS-REx atbalstītājiem. Šī zonde varētu aizlidot līdz asteroīdam, savākt paraugus un nogādāt tos atpakaļ uz Zemi.

Ja OSIRIS-REx tiks īstenota, Godārda centrs nodrošinās misijas vadību. Savukārt, pašu zondi būvēs kompānija Lockheed Martin Space Systems.

"Jūs nevarat novērtēt par zemu pirmatnēju paraugu," piebilda Katlips. "Meteorīti, asteroīdu gabaliņi tiek uzcepti savā ceļā cauri Zemes atmosfērai. Tiklīdz tie nokrīt, tie piesūcas ar mikrobiem un ķīmiskajiem elementiem, kas atrodas tuvumā."

"Šāds pirmatnējs paraugs, jo īpaši no asteroīdu paveida, kāds nav NASA meteorītu kolekcijā, ļaus zinātniekiem izpētīt laiku pirms Saules sistēmas rašanās, planētu veidošanās pirmsākumus un organisko sastāvdaļu avotus," skaidroja doktors Džozefs Nats.

Asteroīdi ir pārpalikums no oriģinālā Saules miglāja, no kura izveidojās Saule un planētas pirms aptuveni 4,5 miljardiem gadu. Tie ir sākotnējo putekļu un gāzes paraugi, kas var daudz pastāstīt par apstākļiem, kādi valdīja Saules sistēmas rašanās brīdī.

Dažos asteroīdos šis materiāls laika gaitā ir izmainījies savstarpējās sadursmēs, vai arī asteroīdiem paliekot tik lieliem, ka to centrālā daļa izkūst. Tādēļ RQ36 ir īpašs. Tas ir neliels un praktiski nav izmainījies, saglabājot Saules sistēmas pirmsākumu "ekrānšāviņu". Tas ir bagāts ar oglekli, kas ir viena no svarīgākajām organisko molekulu sastāvdaļām. Organiskās molekulas līdz šim ir atrastas gan meteorītos, gan komētās, liecinot, ka dažas dzīvībai nepieciešamās sastāvdaļas ir veidojušās kosmosā. Zinātnieki vēlas noskaidrot vai organiskās molekulas ir atrodamas arī asteroīdā RQ36.

Parauga iegūšana un nogādāšana uz Zemi nav vienīgais misijas uzdevums. Asteroīda orbīta šķērso Zemes orbītu un tas ir klasisficēts kā potenciāli bīstamais, kurš 2170. gadā ar iespējamību 1:1800 varētu ietriekties Zemē.

"Ir paredzēts, ka zonde riņķos ap asteroīdu aptuveni gadu, analizējot virsmu un meklējot labāko nosēšanās vietu. Tā mēs iegūsim pieredzi, kā vadīt kosmosa kuģi asteroīda tuvumā. Šīs zināšanas lieti noderēs, kad mums vajadzēs turp nosūtīt misiju, kuras mērķis būs izmainīt šī asteroīda orbītu," teica Nats.

Kosmosa kuģa vadīšana netālu no asteroīda nav viegls uzdevums. Lielākā daļa šo klints bluķu ir nelīdzeni un griežas ātrāk nekā planētas. Nosēšanās ir ne mazāk grūta. Gravitācija ir vāja un citi spēki var būtiski ietekmēt zondes atrašanās vietu.

"Šī asteroīda gravitācija ir tik vāja, ka, ja jūs atrastos uz tā virsmas, izstieptu roku un ļautu krist lejup akmenim, tas virsmu sasniegtu aptuveni pusstundas laikā. Saules starojuma un vēja radītais spiediens uz zondi un tās Saules paneļiem sastāda aptuveni 20% no asteroīda gravitācijas spēka. Tā vairāk izskatīsies pēc pietauvošanās, nevis nosēšanās," paskaidroja Nats.

Šīs misijas ietvaros zinātnieki cer precīzi izmērīt tā dēvēto Jarkovska efektu, kas palīdzētu daudz precīzāk izsekot Zemei bīstamos asteroīdus. Jarkovska efekts ir niecīgs spiediens uz asteroīdu, kas rodas, kad tas absorbē Saules gaismu un izstaro siltumu. Laika gaitā niecīgais spiediens summējas. Jāņem vērā, ka tas ir atkarīgs no asteroīda virsmas materiāla, svārstībām un rotācijas. Lai precīzi izskaitļotu asteroīda orbītu, ir jāņem vērā arī Jarkovska efekts, kas laika gaitā var izmainīt asteroīda trajektoriju.

Ko nozīmē misijas nosaukums OSIRIS-REx? "O" apzīmē angļu vārdu "origin" jeb sākums. SI - spektrālā interpretācija jeb asteroīda fotografēšana tajos viļņu garumos, kuros ir redzams tā sastāvs. RI - resursu identifikācija, kas meklēs derīgos resursus, piemēram, metālus un ūdeni. S - "security" jeb drošība, kas apzīmē asteroīdu orbītu aprēķināšanas metodikas uzlabojumus. REx jeb Regolith Explorer norāda uz misijas mērķi izpētīt regolītu, kas atrodas uz asteroīda virsmas.

"OSIRIS-REx projekta ietvaros mēs veidosim arī asteroīda virsmas sastāva karti un noskaidrosim tā 3 dimensiju formu," teica Nats.

Sākotnējā OSIRIS misija paredzēja tikai parauga iegūšanu un atgriešanu uz Zemi. Paplašinātās misijas ietvaros zondei tiks pievienoti daudz vairāk instrumenti, ieskaitot vairākus spektrometrus un precīzu lāzera altimetru.

Kad asteroīds būs pietiekami izpētīts, misijas komanda to pietuvinās asteroīdam un ar speciālu "roku" savāks paraugu no virsmas. Šis paraugs tiks noglabāts īpašā kapsulā, kuru zonde nogādās atpakaļ uz Zemi.

"Gluži kā Mēness ieži no Apollo misijām, RQ36 paraugi tiks analizēti gadu desmitus pēc misijas beigām, izmantojot tehnoloģijas, kādas mēs nespējam iedomāties, un pārbaudot jaunas teorijas," skaidroja Nats.

Ja OSIRIS-REx projekts tiks apstiprināts, Godārda centrs saņems 3,3 miljonus USD, lai izstrādātu detalizētu plānu. Ja, pamatojoties uz šo plānojumu, NASA akceptēs misiju, Godārda centra vadībā tiks nodrošināta izstrāde un starts līdz 2018. gada 30. decembrim. Kopējās misijas izmaksas nedrīkst pārsniegt 650 miljonus USD, ieskaitot nesējraķetes un starta izmaksas.

 

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!