ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

ISON komētai izaug spārni


Publicēts: 21.11.2013

Iespējams, ka pēdējās dienās no ISON komētas kodola ir atšķēlies viens vai vairāki gabali. Par to liecina divas spārnveida struktūras, kuras nofotografēja zinātnieku komanda no Maksa Planka Saules sistēmas izpētes institūta un Vendelšteina observatorijas. Atsevišķu fragmentu atdalīšanās varētu būt pietiekams iemesls nesen novērotajam komētas spožuma pieaugumam.

Savā ceļā Saules sistēmas centra virzienā ISON komēta ir sagādājusi vilšanos gan vaļasprieka astronomiem, gan visiem pārējiem, kas ar nepacietību gaidīja gada nogali, kad tika solīta "gadsimta komēta". Tikai pēdējās nedēļas laikā komētas spožums strauji palielinājās, lai gan novērojumus traucē tas, ka komēta tuvojas perihēlijam un ar katru dienu tā arvien vairāk un vairāk iegrimst Saules spožumā.

Lai noskaidrotu spožuma palielināšanās iemeslus, Maksa Planka Saules sistēmas izpētes institūta un Vendelšteina observatorijas zinātnieki fotografēja komētu 2013. gada 14. un 16. novembrī.

Iegūtajos attēlos redzami divi spārniem līdzīgi komētas atmosfēras veidojumi. Ja 14. novembra attēlos "spārni" bija vāji izteikti, tad divas dienas vēlāk fotografētajos attēlos tie bija ļoti labi saskatāmi.

"Šādas struktūras parasti veidojas, no komētas kodola atšķeļoties atsevišķiem fragmentiem," skaidroja Hermanis Bonhards no Maksa Planka Saules sistēmas izpētes institūta.

Pagaidām nav zināms, kā komēta uzvedīsies turpmākajās nedēļās.

"Pieredze liecina, ka, ja komēta sāk šķelties, tām ir tendence turpināt fragmentēties," piebilda Bonhards.

Max Planck Society

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!