ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Iemesls atlikt pasaules galu - jauna komēta


Publicēts: 18.06.2011

Havaju universitātes astronomu atklātā komēta varētu būt labs iemesls, lai atliktu 2012. gadā ieplānoto pasaules bojāeju, jo šī astes zvaigzne varētu būt redzama ar neapbruņotu aci 2013. gada sākumā.

Naktī no 5. uz 6. jūniju to atklāja Pan-STARRS 1 teleskopa datos. Havaju universitātes astronoms Ričards Veinskots un Marko Mičeli, izmantojot Kanādas-Francijas-Havaju salu teleskopu, apstiprināja, ka atradums tiešām ir komēta.

Mazo planētu centra izskaitļotā sākotnējā orbīta liecina, ka 2013. gada sākumā komēta pietuvosies Saulei aptuveni 50 miljonu kilometru attālumā. Komēta Zemi neapdraudēs.

"Komētas orbīta ir tuva paraboliskai, kas nozīmē to, ka visticamāk tā pirmo reizi pietuvojas Saulei un pēc tam nekad vairs neatgriezīsies," pastāstīja Veinskots.

Šobrīd komēta atrodas aptuveni 1,2 miljardu kilometru attālumā no Saules, vēl aiz Jupitera orbītas. Pagaidām to var ieraudzīt tikai ar teleskopu, kurš aprīkots ar ļoti jutīgu aparatūru.

Vislielāko spožumu komēta varētu sasniegt 2013. gada februārī vai martā. Tad to varēs redzēt rietumu debespusē pēc saulrieta. Tā kā tā atradīsies visai tuvu pie horizonta, problēmas varētu sagādāt rietošās Saules atblāzma.

Turpmāko mēnešu laikā astronomi turpinās pētīt komētu, lai precizētu tās orbītu un labāk prognozētu iespējamo spožumu. Veinskots un Henrijs Hsīhs atgādināja, ka komētu spožuma prognozēšana ir ļoti grūta, kā rezultātā daudzu komētu prognozētais spožums neatbilst faktiskajam.

Ir grūti paredzēt komētu uzvedību, jo nav iespējams precīzi noteikt, cik daudz tajās ir ledus. Tā kā komētu aktivitātes pamatā ir ledus sublimācija, tad korektāka spožuma prognozēšana ir iespējama tikai tad, kad komēta pienāk pietiekami tuvu Saulei un kļūst aktīvāka.

Komēta ir pazīstama ar nosaukumu C/2011 L4 (PANSTARRS). Parasti komētai tiek piešķirts atklājēja vārds, bet šajā gadījumā ir darbojusies vairāku cilvēku komanda, tādēļ tās nosaukus ir atvasināts no pētījumā izmantotā teleskopa nosaukuma.

Visticamāk, ka komētas sākotnējā mājvieta bija Oorta mākonis. Gravitācijas mijiedarbības rezultātā tās orbīta šajā ledaino objektu biezoknī ir iztraucēta, kā rezultātā komēta ir uzsākusi garo ceļu uz Sauli. Šādas komētas ir lieliska izdevība pētīt materiālu, kurš saglabājies neskarts kopš Saules sistēmas pirmsākumiem.

University of Hawaiʻi at Mānoa

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!