ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Habla skatījums uz asteroīdu sadursmi


Publicēts: 4.02.2010

NASA Habla teleskops ir nofotografējis neparasto atlūzu asti, kas radusies, kā uzskata astronomi, divu asteroīdu sadursmes rezultātā. Asteroīdu sadursmes galvenajā asteroīdu joslā, kas atrodas starp Marsu un Jupiteru, nav nekas neparasts, bet šādas sekas agrāk nekad nav novērotas.

StarSpace jau rakstīja par šo abu asteroīdu sadursmi un novēroto asti. Beidzot astronomiem ir izdevies nofotografēt neparasto objektu ar Habla teleskopu.

Komētai līdzīgais objekts P/2010 A2 tika atklāts LINEAR projekta ietvaros 2010. gada 6. janvārī. Habla teleskops šo objektu fotografēja 25. un 29. janvārī, atklājot neparastu X-veida struktūru kodola tuvumā.

"Tas ir kaut kas atšķirīgs no normālo komētu gludā putekļu apvalka," pastāstīja Deivids Dževits. "Pavedieni ir veidoti no putekļiem un rupjām šķembām, kas, visticamāk, nesen izsviestas no kodola. Daļu Saules starojums pūš prom, radot taisnas putekļu švīkas. Pavedienos redzami putekļu veidojumi, kas radušies no niecīgiem, neredzamiem sākotnējiem objektiem."

Habla attēlos redzams, ka P/2010 A2 galvenais kodols atrodas ārpus putekļu oreola. Komētām līdzīgiem objektiem šādas īpatnības nav novērotas. Kodola diametrs ir aptuveni 140 metri.

Parasti komētas iekšējos Saules sistēmas reģionos nāk no ledainajiem Koipera joslas rezervuāriem un Oorta mākoņa. Tuvojoties Saulei, tās sasilst, ledus iztvaiko un no kodola tiek izsviests cietais materiāls. P/2010 A2 izcelsme varētu būt savādāka. Objekts riņķo asteroīdu joslas iekšējos reģionos, kur ir samērā silts un kur tā tuvākie kaimiņi ir sausas klintis, kurās nav viegli iztvaikojošu materiālu.

Tādejādi tiek uzskatīts, ka novērotā atlūzu aste ir sadursmes sekas starp diviem asteroīdiem nevis ledus iztvaikošanas rezultāts. Asteroīdu sadursmes ir visai katastrofālas, kad to vidējais sadursmes ātrums ir 5 km/s, kas ir aptuveni 5 reizes lielāks ātrums nekā izšautai lodei.

"Ja šī interpretācija ir pareiza, tad varam teikt, ka samērā nesen ir sadūrušies mazi, agrāk nezināmi asteroīdi, radot atlūzu lietu, kas Saules spiediena rezultātā ir izveidojušas asti," skaidroja Dževits.

P/2010 A2 galvenais kodols varētu būt sadursmē izdzīvojušā asteroīda atliekas. "P/2010 A2 pavedienveida uzbūve atšķiras no tā, ko mēs varam vērot normālu komētu attēlos, kas fotografēti ar Habla teleskopu, kas saskan ar ideju, ka šis objekts radies savādāk," teica Dževits. Šo teoriju apstiprina arī fakts, ka no Zemes veiktajos spektra novērojumos nav manāma gāzes klātbūtne.

Asteroīdu josla ir pārpilna ar nežēlīgu sadursmju pierādījumiem. P/2010 A2 orbīta sakrīt ar asteroīda Floras saimi, kas radusies pirms dažiem simtiem miljoniem gadu. Iespējams, ka tieši šīs saimes atlūza ir sadūrusies ar Zemi pirms 65 miljoniem gadu, izraisot masu izmiršanu, kas no Zemes virsmas noslaucīja dinozaurus.

Zinātnieki turpinās novērojumus gan ar Habla teleskopu, gan ar citiem teleskopiem, lai noskaidrotu vai šādās sadursmēs rodas putekļi, kas papildina tā dēvēto zodiakālo mākoni.

Habla teleskops nofotografēja objektu brīdī, kad tas atradās aptuveni 300 miljons kilometru attālumā no Saules un 140 miljons kilometru attālumā no Zemes. Fotogrāfija tapa ar plaša lauka kameru WFC3.

HubbleSite

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!