ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Drakula kosmosā


Publicēts: 6.09.2008

Ledainajā Kuipera joslā atrasts vēl viens dīvainis, kas katalogos atrodams kā 2008 KV42. Pateicoties šī objekta uzvedībai, tas ieguvis iesauku Draks jeb Drakula. Kā izrādās, vampīriem esot spēja staigāt pa sienām. 2008 KV42 īpašības ir ne mazāk pārsteidzošas.

Tā orbīta ir gandrīz vai perpendikulāra Zemes orbītai. 2008 KV42 orbītas slīpums ir 103,5o. Kad tas riņķo ap Sauli, tas kustās pretēji virzienam, kādā planētas rotē ap Sauli. Objekti, kuru orbītas slīpums ir lielāks par 90o, kustās retrogrādi.

Objekta diametrs varētu būt aptuveni 50 kilometri. Tā orbīta minimālajā punktā ir 20 AV attālumā no Saules, bet tālākajā - 70 AV. Viena astronomiskā vienība AV ir attālums no Zemes līdz Saulei.

Pētījumus vada Brets Gledmans no Britu Kolumbijas universitātes. Viņš šo objektu pirmo reizi pamanīja 2008. gada maijā. Zinātnieki uzskata ka šī objekta orbīta ir stabila jau vairākus simtus miljonu gadus, bet visticamāk, ka šis objekts ir nācis ne no Kuipera joslas. Tā izcelsme meklējama citur.

"Tas ir intriģējošs jautājums, no kurienes šis objekts nāk," piebilda Braiens Mērsdens no Mazo planētu centra Kembridžā.

Gledmans uzskata, ka 2008 KV42 visticamāk nāk no tās pašas vietas, kur radušās Haleja komētas tipa objekti. Arī šīm komētām ir līdzīga rakstura orbītas un to rotācijas periods svārstās no 20 līdz 200 gadiem. Jāpiebilst, ka komētas Saulei pienāk daudz tuvāk.

Līdz pat šim brīdim nav vienota viedokļa par šo objektu, kuriem ir iztiekti stāva orbīta un piemīt retrogrāda kustība, izcelsmi. Izstrādātie datormodeļi liecina, ka tās nav radušās nedz Kuipera joslā, nedz arī daudz tālākajā, noslēpumainajā Oorta mākonī, kas atrodas 20 000 līdz 200 000 AV attālumā no Saules.

Gledmana vadītā komanda ir secinājusi, ka 2008 KV42  ir radies aiz Kuipera joslas, bet pirms Oorta mākoņa. Šo reģionu, kas atrodas 2000 līdz 5000 AV attālumā no Saules, daži astronomi sākuši dēvēt par iekšējo Oorta mākoni.

Visticamāk, ka no šīs vietiņas objektu izlingojusi gravitācijas mijiedarbība vai nu ar lokālajiem objektiem, vai kādu garām ejošu zvaigzni. Gledmans uzskata, ka nevar izslēgt, ka kādu dienu šis objekts varētu pārvērsties par vienu no Haleja komētai līdzīgām "zvaignēm ar asti".

Pētījumu laikā Gledmana komanda ir atradusi vairāk kā 20 Kuipera joslas objektus ar izteikti stāvu orbītu, bet nevienam no tiem nepiemīt retrogrāda kustība.

New Scientist

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!