ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Asteroīdu medības Lagranža punktos


Publicēts: 23.02.2009

2006.gada oktobrī izplatījumā tika palaistas divas ganrīz identiskas zondes. Tās ir Saules teleskopi, kas uzņems Saules 3-dimensiju attēlus. Nosaukta par STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory), misija drīz uzsāks savus tiešos pienākumus. Bet tikām, zondēm ir uzradies jauns darbiņš.

Savu misiju STEREO veiks Zemes L4 un L5 Lagranža punktos. Lagranža punkti ir gravitācijas nekuriene, kurā Zemes un Saules gravitācija ir vienlīdz spēcīga. L1 ir acīmredzams. Tas atrodas starp Zemi un Sauli apmēram 1,5 miljonu kilometru attālumā no Zemes. L2 apmēram tik pat pretējā virzienā. L3 atrodas Saulei pretējā pusē. L4 un L5 ir nedaudz viltīgi. Tie atrodas Zemes orbītā, 60° priekšā un aizmugurē planētas skrējiemam pa savu elipsi. Lai arī vēturiski L1 tiek uzskatīts par stabīlāko Lagranža punktu, tieši L4 un L5 ir patiesi stabīlākie. Šobrīd L1 punktā atrodas SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), ACE (Advanced Composition Explorer) un vēl dažas citas zondes, tomēr tām ir jāveic virkne sarežģītu manevru, lai noturētos smalki balansētajā punktā.

Pastāv viedoklis, ka stabīlajos L4 un L5 punktos varētu būt savākušies putekļi, akmeņi un veseli asteroīdi no pašiem Saules sistēmas pirmsākumiem, kas savukārt liek domāt, ka tas varētu būt interesants kādas nākotnes misijas galapunkts. Šobrīd tie ir minējumi. Neviens vēl nav varējis tur saskatīt kādus nebūt kosmiskos objektus. Taču ir pozitīvi novērojumi līdzīgos apstākļos citur. Jupitera L4 un L5 punktos var novērot asteroīdus (sauktus par Trojāņiem un Grieķiem). Arī Zemes – Mēness sistēmas L4 un L5 punkti satur hipotētiskus putekļu mākoņus (sauktus par Kordylewski mākoņiem).

Patlaban Saules – Zemes L4 un L5 punktiem tuvojas STEREO zondes. Tās gan nav paredzētas asteroīdu medībām, taču tuvos attālumos to instrumentus iespējams pielietot arī šādiem mērķiem. Šī ir pirmā iespēja aplūkot šos reģionus tuvplānā. Un šķiet tā netiks laista garām. Tiek formētas komandas, kas nodarbosies ar medībām. Nav zināms, ko izdosies atrast un vai vispār ko atradīs. Taču, kā izteicās misijas pārstāvis, "neizmantot situāciju un nemēģināt būtu vienkārši nožēlojami".

 

Universe of Today
Rakstu sagatavoja Ints

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!