ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Asteroīds-terminātors


Publicēts: 18.03.2010

Vai atcerieties pašreģenerējošos robotus, kādi bija sastopami dažās "Terminātora" filmās? Izrādās, ka kosmosā ir sastopami to līdzinieki - asteroīdi, kas spēj ātri atjaunoties pēc kodolsprādziena.

Ja pietiekami liels asteroīds trauktos Zemes virzienā, viena no iespējām būtu to uzspridzināt. Izrādās, ka pārāk mazas jaudas sprādziens izraisītu pārāk lēnu fragmentu atdalīšanos un atkārtotu apvienošanos gravitācijas spēku rezultātā. Izveidotās datorsimulācijas rāda, ka šī atjaunošanās spēj notikt ārkārtīgi īsā laika periodā.

Dons Koricanskis no Kalifornijas universitātes Santakrūzā un Katrīna Plesko no Losalamosas nacionālās laboratorijas Ņūmeksikā izveidoja simulāciju, kurā tika uzspridzināts 1 kilometru liels asteroīds. Kad fragmentu izkliedēšanās ātrums bija pārāk lēns, vajadzēja tikai dažas stundas, lai izveidotos jauns klinšu bluķis.

"Fragmenti, kuriem tika piešķirts liels ātrums, aizlidoja prom viens no otra, bet lēni lidojošie atkal apvienojās 2 līdz 18 stundu laikā," skaidroja Koricanskis.

Pētījumā, kuru 2009. gadā veica Deivids Dearborns no Lorenca Livermūra nacionālās laboratorijas Kalifornijā, tika noskaidrots, ka 1 kilometru liela asteroīda pilnīgai izkliedēšanai ir nepieciešama 900 kilotonnu kodolbumba. Izrādās, ka tāda ir zemiešiem pieejama.

New Scientist

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!