ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Apofisa savaldīšana


Publicēts: 8.10.2009

Kopš atklāšanas 2004. gadā Apofiss ir bijis zinātnieku, mediju un publikas uzmanības centrā. Kā nekā, ne jau pārāk bieži gadās aptuveni 300 metrus liels asteroīds, kurš apdraud Zemi, piedevām, tik tuvā nākotnē. 2036. gada 13. aprīlī bojāgājušo skaits pārsniegtu miljardus, nemaz nerunājot par nākamajām dienām.

Ne par velti asteroīds, kas sākotnēji tika nodēvēts par 2004 MN4 un vēlāk katalogā ieviests kā 99942, ieguva nosaukumu Apofiss, par godu seno ēģiptiešu dievībai, kas ir Ra pretstats un ienaidnieks - Apeps jeb Iznīcinātājs. Apeps ir čūska, kas mīt Zemes centra mūžīgās tumsas valstībā. Katru nakti, kad Ra ceļo cauri pazemei, lai atdzimtu austrumos un pasauli pielietu ar gaismu, Apeps mēģina Saules dievību aprīt. Tikai haosa dievam Setam izdodas šo neganto čūsku savaldīt.

"Apofiss ir viens no debesu objektiem, kas ir piesaistījis publikas uzmanību kopš tā atklāšanas 2004. gadā," stāsta Stīvs Česlijs, viens no NASA zinātniekiem, kas veikuši jaunākos asteroīda pētījumus un precizējuši tā orbītu. "Jaunākie dati liecina, ka 2036. gada 13. aprīļa sadursmes iespējas ir samazinājušās no 1:45 000 līdz 1:250 000."

Dati, kurus ieguva Deivs Tolens no Havaju universitātes, izmantojot 2,2 metrus lielo teleskopu Mauna Kea kalnā, palīdzēja precizēt asteroīda orbītu. Česlija un Paula Čodas aprēķinos tika izmantoti arī mērījumu dati, kas iegūti ar 2,3 metrus lielo Boka teleskopu Kitpīkā Arizonā un Aresibo observatoriju Puertoriko.

Papildus 2036. gada sadursmes iespējamības precizēšanai, zinātniekiem izdevās izskaitļot vēl vienu pietuvošanos Zemei 2068. gadā, kad sadursmes iespējas ar Zemi ir 1: 333 333. Visticamāk, ka, turpinot novērojumus un uzkrājot jaunu informāciju, šī sadursmes iespēja 2068. gadā varētu samazināties vēl vairāk.

Sākotnējā varbūtība, ka Apofiss ietrieksies Zemē jau 2029. gadā, bija 2,7%. Drīz vien, turpinot novērojumus, 2029. gada sadursme tika izsvītrota no saraksta. Tā vietā gaidāms, ka 2029. gada 13. aprīlī šis asteroīds pabrāzīsies ļoti tuvu garām Zemei (aptuveni 30 000 km attālumā) un būs redzams kā 3,3 lieluma zvaigzne.

"Precizētā orbīta nostiprina pārliecību, ka Apofiss ir asteroīds, kas jāuztver kā unikāla zinātniska iespēja, nevis kaut kas no kā jābaidās," piebilda Dons Jeomans, NEO programmas vadītājs NASA JPL.

NASA NEO programmas ietvaros tiek atklāti un monitorēti asteroīdi un komētas, kuri lido tuvu garām Zemei. Nemitīgi vācot informāciju, tiek precizētas to orbītas un atsijāti objekti, kuri ir bīstami Zemei.

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!