ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mazajiem par kosmosu

Saule citā gaismā

Saule citā gaismā


Publicēts: 13.04.2017
ALMA (Atakamas Lielais milimetru/submilimetru režģis) salīdzinoši nesen izdarīja kaut ko tādu, ko tev noteikti nevajadzētu mēģināt pašam - skatījās tieši uz Sauli! Atceries, ka skatīšanās Saulē ar jebkādu palielinošu instrumentu ir bīstama, kā arī ilgstoša skatīšanās uz Sauli ar neapbruņotu aci nav veselīga. Pagātnē cilvēki pat ir kļuvuši akli, ilgstoši…
Smagsvara briesmonis

Smagsvara briesmonis


Publicēts: 26.11.2015
Visums lielākoties ir tukša telpa. Saules sistēmai tuvākā zvaigzne atrodas aptuveni 40 triljonu kilometru attālumā (40 000 000 000 000 kilometri). Jums nāktos apbraukt apkārt Zemei 1 000 000 000 reizes, tad varētu teikt, ka esat nokļuvis līdz vistuvākajai zvaigznei. Ar visātrāko kosmosa kuģi, kāds pieejams mūsdienās, līdz šai zvaigznei vajadzētu lidot…
Sirdī jaunā galaktika

Sirdī jaunā galaktika


Publicēts: 3.11.2015
Ja skaidrā bezmēness augusta naktī tu atrastos ārpus apgaismotām vietām un palūkotos augšup, redzētu blāvu joslu, kas stiepjas pāri visam debess jumam. Tā ir mūsu galaktika, Piena Ceļš. Senie grieķi to dēvēja par "galaxias kyklos", kas nozīmē "piena aplis". Lūk kur ir cēlies termins "galaktika" un arī mūsu galaktikas nosaukums - Piena Ceļš. Ja tu atrastos…
Uguņošana kosmosā

Uguņošana kosmosā


Publicēts: 7.01.2015
Zvaigznes Visumā dzimst milzīgos gāzu un putekļu mākoņos. Jaunās zvaigznes ir ļoti karstas un liek mākoņos esošajai gāzei spoži spīdēt. Tas nozīmē, ka šos mākoņus var labi redzēt teleskopā. Attēlā mēs redzam nelielu daļu no šāda mākoņa, kas atrodas mūsu galaktikā. Atceries, ka galaktiku, kurā mēs dzīvojam, dēvē par Piena Ceļu. Kas gan radījis milzīgos…
Mūsu galaktikas apslēptie dārgumi

Mūsu galaktikas apslēptie dārgumi


Publicēts: 25.02.2014
Ziņkārība ir dziļi iesakņojusies mūsos. Varētu pat teikt, ka tā ir neatņemama cilvēka daļa. Astronomijā zinātnieki cenšas paplašināt mūsu zināšanas, meklējot atbildes uz daudziem svarīgiem jautājumiem. Lai ieskatītos pēc iespējas tālāk un ieraudzītu pēc iespējas detalizētāk, viņiem ir nepieciešami jaudīgi teleskopi.
Galaktikas meteodienests ziņo

Galaktikas meteodienests ziņo


Publicēts: 21.02.2014
Jūs sveicina Galaktikas meteodienests. Kas gaidāms šodien? Mēs nevarētu iedomāties labākus laikapstākļus uz planētas Zolteksas. Šobrīd pie skaidrām debesīm gaisa temperatūra sasniegusi 50 grādus. Visu dienu debesis būs dzidri oranžas. Pastāv neliela iespēja, ka naktī līs metāna lietus. Tik jauki laikapstākļi nevar pastāvēt mūžīgi.
Asteroīds ar akmens sirdi

Asteroīds ar akmens sirdi


Publicēts: 14.02.2014
Asteroīdus fotografēt ir grūti. Iedomājieties, cik sarežģīti ir melnajās nakts debesīs pamanīt šos niecīgos, tumšos akmeņus. Notveršanu apgrūtina arī tas, ka asteroīdi nestāv uz vietas. Tie, līdzīgi kā Zeme, riņķo apkārt Saulei. Zemei griežoties ap savu asi, mēs varam pamanīt dažādus asteroīdus.
Kā paēdināt briesmoni galaktikas centrā?

Kā paēdināt briesmoni galaktikas centrā?


Publicēts: 2.02.2014
Vēl tālāk nekā melnās debesis virs mūsu galvām atrodas milzīgi, eksotiski objekti, kas pārsniedz mūsu iztēles robežas. Tās ir galaktikas, kuras saplūst. Izrādās, ka par spīti milzīgajiem attālumiem, kas atdala objektus kosmosā, galaktiku sadursmes un apvienošanās nav nekāds retums. Tās pievelk viena otru. Galaktikas tuvojas un to izskats pilnībā mainās.
Tumša, tumša tā naksniņa

Tumša, tumša tā naksniņa


Publicēts: 22.01.2014
Ja esi regulārs mūsu lapas lasītājs, tad noteikti būsi redzējis ne vienu vien krāšņu attēlu. Tomēr aicinām pievērst īpašu uzmanību šim zaļajam burbulim, jo tā ir mūsu Saules nākotne. Jāpiebilst, ka tāla nākotne, jo līdz brīdim, kad Saule pārvērtīsies par kaut ko līdzīgu, ir jāgaida vēl kādi 5 miljardi gadu.
Divas galaktikas par vienas cenu

Divas galaktikas par vienas cenu


Publicēts: 17.01.2014
Lai mums nekļūtu garlaicīgi, Visums mums nepārtraukti sagādā pārsteigumus un jaunus noslēpumus. Salīdzinoši nesen astronomi uzzināja, ka galaktika, kuru viņi uzskatīja par vienu objektu, patiesībā ir divas atsevišķas galaktikas. Šis galaktiku pārītis, kuras debesīs novietotas tieši viena aiz otras, gadiem ilgi ir muļķojis astronomus.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!