ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

GOCE pirmais Zemes gravitācijas modelis pabeigts


Publicēts: 3.07.2010

Eiropas kosmosa aģentūras zondes GOCE izveidotais Zemes gravitācijas modelis tika prezentēts Eiropas kosmosa aģentūras rīkotajā simpozijā Dzīvā planēta. GOCE startēja 2009. gada martā, lai izveidotu precīzu un detalizētu Zemes gravitācijas karti.

Pirmo modeli izveidoja, izmantojot 2009. gada novembrī un decembrī savāktos datus. GOCE darba grupa ir apmierināta ar rezultātiem, kuri pierāda, ka zonde ir spējīga konstatēt pat visniecīgākās izmaiņas Zemes gravitācijā.

"Mēs jau tagad redzam uzlabojumus augstas izšķirtspējas geoīdā un, datu apjomam pieaugot, gravitācijas modelis kļūs vēl labāks," teica GOCE misijas menedžeris Rūne Flobergāgens.

Geoīds ir iedomāta globālā okeāna veidols, kuru nosaka gravitācija un neietekmē plūdmaiņas un straumes. Tas ir svarīgs atskaites punkts okeāna cirkulācijas mērīšanai, jūras līmeņa izmaiņu noteikšanai un ledus dinamikas izvērtēšanai.

"Izskaitļotais globālais gravitācijas lauks izskatās daudzsološs. Mēs jau tagad redzam, ka svarīga informācija tiks iegūta par Dienvidamerikas, Āfrikas, Himalaju, Dienvidaustrumāzijas un Antarktīdas reģioniem," teica profesors Rainers Rummels no Minhenes tehniskās universitātes. "Dati, kuros redzami agrāk maz izpētītie apgabali, liecina, ka GOCE mainīs mūsu priekšstatus par gravitācijas lauku."

Jaunais GOCE modelis ir bagātīga zināšanu krātuve, kuru varēs izmantot daudzas ģeozinātnes. Modeli, kuru iegūs misijas noslēgumā, varēs izmantot ģeodēzijā, ģeofizikā, okeanogrāfijās un citās zinātņu nozarēs.

"Ar katru divu mēneša cikla datu apjomu gravitācijas modelis kļūs arvien precīzāks un detalizētāks. Es esmu pārliecināts, ka šie dati būs noderīgi daudzām Zemes zinātņu nozarēm," piebilda profesors Rummels.

Lai sasniegtu augstos mērķus, zonde lido tuvu Zemes virsmai, jo gravitācijas lauka izmaiņas ir spēcīgākas tuvāk planētai. Kopš 2009. gada septembra GOCE atrodas 254,9 kilometru augstumā. Tā ir zemākā orbīta ap Zemi, kurā ilgāku laiku atrodas mākslīgais pavadonis.

Atmosfēras gāzes, kuras šajā augstumā ir sastopamas nelielā daudzumā, parastu satelītu "nogāztu zemē" visai ātri. GOCE šo bremzēšanu kompensē, regulāri ieslēdzot ar ksenonu darbināmu jonu dzinēju, nodrošinot, ka gravitācijas uztvērēji atrodas brīvajā kritienā un reģistrē tikai gravitācijas lauka rādījumus.

"Gravitācijas mērīšanas sistēma darbojas ļoti labi. Sistēma aktīvi kompensē atmosfēras bremzēšanas efektu un turpina piegādāt kvalitatīvus datus," paskaidroja Flobergāgens. "Tas pats par sevi ir izcils sasniegums. GOCE ir gandrīz perfekts pavadonis gravitācijas mērīšanai no kosmosa."

ESA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!