ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Voyager 1 apkārtējā vide kļūst arvien interesantāka


Publicēts: 16.06.2012

Jaunākie dati no NASA zondes Voyager 1 liecina, ka vērtīgais kosmiskais aparāts ir sasniedzis reģionu, kur lādēto daļiņu, kuru izcelsme meklējama ārpus Saules sistēmas, intensitāte ir ievērojami pieaugusi. Aplūkojot šo informāciju, zinātnieki ir secinājuši, ka tuvojas vēsturiskais brīdis, kad cilvēces pirmais sūtnis būs sasniedzis Saules sistēmas malu un izlidos starpzvaigžņu telpā.

"Fizikas likumi nosaka, ka kādu dienu Voyager kļūs par pirmo cilvēka veidoto objektu starpzvaigžņu telpā, bet mēs joprojām nezinām, kad precīzi iestāsies šī diena," teica Voyager projekta zinātnieks Eds Stouns no Kalifornijas Tehnoloģiju institūta. "Pēdējie dati liecina, ka mēs esam jaunā reģionā, kurā izmaiņas noris straujāk. Tas ir ļoti aizraujoši. Mēs tuvojamies Saules sistēmas frontes līnijai."

Dati 17,8 miljardus kilometrus lielo attālumu no Voyager 1 līdz NASA Tālo kosmosa sakaru antenām paveic 16 stundās 38 minūtēs. Tajos ietverta informācija par lādēto daļiņu skaitu, kuru nosaka uz 34 gadus vecā kosmiskā aparāta esošie augstas enerģijas teleskopi. Šīs daļiņas veidojās, kad Saules apkaimē zvaigznes uzsprāga kā pārnovas.

"No 2009. līdz 2012. gada janvārim mēs esam novērojuši pakāpenisku galaktisko kosmisko staru intensitātes pieaugumu par aptuveni 25%," piebilda Stouns. "Pavisam nesen mēs reģistrējām ļoti strauju pieaugumu šajā spektra daļā. Kopš 7. maija kosmiskā starojuma  intensitāte ir pieaugusi par 5 procentiem nedēļā un deviņiem procentiem mēnesī."

Šis pieaugums ir viens no rādītājiem, kas liecinās par jaunu laikmetu kosmosa izpētē. Otrais svarīgais mērījums, kas tiek iegūts ar abiem kosmiskā aparāta teleskopiem, ir Saules ietekmes zonā jeb heliosfērā radīto enerģētisko daļiņu koncentrācija. Lai arī dati liecina, ka šo daļiņu daudzums lēnām samazinās, nav novērots būtisks kritums, kas liecinātu par to, ka Voyager ir šķērsojis Saules sistēmas robežu.

Zinātnieki prognozē, ka nākamais būtiskais rādītājs, kura izmaiņas varētu tikt reģistrētas tuvākajā laikā, ir kosmosa kuģi ieskaujošo magnētisko līniju virziens. Heliosfēras iekšienē tās stiepjas austrumu-rietumu virzienā. Kad kosmiskais aparāts ielidos starpzvaigžņu vidē, zinātniskā komanda paredz, ka šīs līnijas būs ornientētas pārsvarā ziemeļu-dienvidu virzienā. Datu analīze ilgs vairākas nedēļas un Voyager komanda šobrīd ir ķērusies pie pēdējā datu komplekta analīzes.

"Kad Voyager startēja 1977. gadā, kosmosa ēra bija pastāvējusi tikai 20 gadus," teica Stouns. "Daudzi no mums tolaik sapņoja par starpzvaigžņu vides sasniegšanu, bet mēs nezinājām, cik ilgs būs ceļojums, vai šie divi aparāti, kuros mēs investējām tik daudz laika un enerģijas, darbosies tik ilgi, lai vispār sasniegtu šo mērķi."

Gan Voyager 1, gan 2 ir labā stāvoklī. Voyager 2 šobrīd atrodas nedaudz vairāk nekā 14,7 miljardu kilometru attālumā no Saules.

 

NASA JPL

Komentāri

 1. Spam tieši 20.06.2012 domāja šādi:

  Ehh... Pazīstot mūsu sugu es priecājos ka esmu piedzimis šeit, nevis tur uz kurieni šīs zondes dodas meklēt naftu. :D

 2. elmurcis tieši 20.06.2012 domāja šādi:

  ja tik ļoti gribētu naftu, nekur tālu no Saules jau nebūtu jādodas, tik "jāokupē Titāns"..

 3. Gatis Podiņš tieši 21.06.2012 domāja šādi:

  ir jau bijuši raksti par kārtējiem Vojāžeru attāluma rekordiem,bet atkal un atkal lasu un esmu sajūsmā par šo projektu, cilvēkiem, kas to darīja, par to ka tas darbojas vēljoprojām, unikāli.

 4. interesents tieši 22.06.2012 domāja šādi:

  Kā tur ir ar šīm zondēm, vai viņas vēl joprojām novirzās no kursa? Rezultātā neviens nespēj pateikt kāpēc! Kalifornijā pat izveidota komisija, kas pēta šo problēmu un pavīdēja doma, ka būs jāpārskata Ņūtona gravitācijas likumi...

 5. Nelabojams tieši 25.06.2012 domāja šādi:

  Nekas un nekur no kursa nenovirzās. Tas bija par Pioneer zondēm, taču jautājums nu ir atrisināts jau kādu pusgadu. Izskaidrojums bija relatīvi vienkāršs - atstarotās gaismas spiediena sadalījuma aprēķinos nebija ņemta vērā aparāta rotācija un atstarotās gaismas vēlreizēja atstarošanās no citām aparāta daļām. Lielumi ir niecīgi, taču pietiekami ilgā laikaposmā dod jau izmērāmu efektu, kurš sākotnēji nebija izskaidrojams.
  Savā ziņā žēl, ka viss tik triviāli beidzās :(

 6. Delta tieši 5.09.2017 domāja šādi:

  Sveiciens dzimenē - 40 gadiiiiiii!!!!!


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!