ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

JWST pirmie attēli publicēti


Publicēts: 13.07.2022

Šodien jau droši varam teikt, ka esam iesoļojuši jaunā un aizraujošā Visuma izpētes laikmetā. Aplūkojot pirmos Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa (JWST) uzņemtos attēlus, nav šaubu, ka tuvākajos gados mūs gaida fantastiski atklājumi un elpu aizraujoši skati no tuviem un tāliem Visuma nostūriem. Jācer, ka lieliskā teleskopa darba mūžs būs ilgs un to netraucēs nedz lielāki, nedz mazāki traucēkļi tā orbītas vietā.

Pirmais attēls, kuru 12.jūlija pusnaktī pēc Latvijas laika prezentēja ASV Baltā nama saimnieks, parāda Visuma apgabalu, kas debesīs aizņemtu tik lielu laukumā kā smilšu graudiņš, kurš tiek turēts izstieptā rokā. Neiedomājami niecīgs laukumiņš! Attēlā redzama galaktiku kopa SMACS 0723, no kuras gaisma līdz mums ceļojusi aptuveni 4,6 miljardus gadu. Kopējais attēla ekspozīcijas laiks - 12,5 stundas. Papildus tika iegūts vairāku objektu spektrs, atklājot galaktiku ķīmisko sastāvu.

Nākamā attēlu kopa tika publiskota sākot no 17:30 pēc Latvijas laika, aptvēra plašu objektu diapazonu.

Otrais objekts, kas tika iekļauts JWST primāro mērķu sarakstā, bija Jupitera tipa milzu planēta WASP-96b, kas atrodas aptuveni 1150 gaismas gadu attālumā. Planēta riņķo ļoti tuvā orbītā ap zvaigzni. Viena orbīta ilgst aptuveni 3,5 Zemes dienas. Tādēļ, ka planēta atrodas tik tuvu zvaigznei, tā ir ļoti karsta. Virsmas temperatūra pārsniedz 500 grādus pēc Celsija. JWST instrumenti planētas tranzīta laikā analizēja zvaigznes gaismu, kas tika filtrēta cauri planētas atmosfērai, kas ļāva identificēt ūdens tvaika klātbūtni. Nākotnē teleskops varētu analizēt mazākas, Zemei līdzīgākas planētas, kas riņķo tādā attālumā ap savu zvaigzni, kur uz planētas virsmas varētu pastāvēt šķidrs ūdens.

Nākamais objekts bija Dienvidu Gredzena miglājs jeb NGC 3132, kas atrodas aptuveni 2500 gaismas gadu attālumā. Objekts tika fotografēts ar NIRCam un MIRI instrumentiem. Interesanti, ka šī planetārā miglāja centrā atrodas divas zvaigznes. MIRI attēlā otrā zvaigzne ir labi redzama.

Ne mazāk fantastisks ir Stefana kvintets gan NIRCam, gan MIRI izpildījumā. Stefana kvintets ir četru mijiedarbībā esošu galaktiku grupa, kas atrodas aptuveni 290 miljonu gaismas gadu attālumā. Kādēļ kvintets, ja tikai četras galaktikas. Redzeslaukā redzamas piecas, bet pa kreisi vistālākā atrodas krietni tuvāk un nav saistīta ar pārējām. Tā ir NGC 7320, kuru no Zemes šķir nieka 40 miljoni gaismas gadu.

Piektajā attēlā redzams Ķīļa miglāja (NGC 3324) fragments. Detalizācija ir vienkārši fantastiska, atklājot līdz šim nepamanītas detaļas gāzu un putekļu mākoņos, kā arī neskaitāmas jaunās zvaigznes. NGC 3324 atrodas aptuveni 7600 gaismas gadu attālumā.

Ar nepacietību gaidīsim nākamās ziņas no JWST!

ESA, NASA

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!