ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Taikonautu kosmiskā stacija


Publicēts: 22.01.2010

Kamēr nav skaidrs, kas notiks ar Starptautisko kosmisko staciju un to apkalpojošo kosmosa kuģu floti, Ķīnas taikonauti iespējams pavisam drīz jau ceļos uz savu kosmisko laboratoriju Tiangong-1.

Sākotnēji tas varētu būt viens modulis, ne īpaši lielāks par Shenzhou kosmosa kuģi, kas uz staciju nogādātu apkalpi. Ķīnas televīzijā jau ir rādīti kadri, kuros redzama šī moduļa izgatavošana.

Tomēr vairāk arī nekas nav zināms par kosmisko staciju Tiangong-1. Lai arī ir izskanējušas baumas, ka tā startēs jau 2011. gadā, jāatceras, ka tas nav oficiāli apstiprināts un izziņots datums. Visticamāk, ka paši ķīnieši vēl nav droši par šo datumu.

Tiangong-1 mērķis nav sasniegt kādu planētu, tādēļ tā starts nav atkarīgs no kaut kādiem ierobežotiem laika periodiem. Nav jāsteidzas. Arī Ķīnas pārstāvji saprot, ka šāda projekta gadījumā ir jāveic rūpīgas pārbaudes.

Kas ir zināms par kosmisko laboratoriju Tiangong-1? Tas būs īss, cilindrisks modulis, kura kubatūra nav lielāka par Shenzhou apkalpes moduļa izmēriem. Tam būs divi Saules paneļi, dzinēju sistēma un palīgmodulis, kas būs nedaudz mazāks par to, kurā uzturēsies apkalpe. Kosmiskajā laboratorijā tiks izmantota pieslēgšanās sistēma, kas izveidota uz Krievijas APAS tipa bāzes. Nav izslēgts, ka laboratorijā tiks uzstādīts optiskais teleskops vai Zemes novērošanas kamera. Palīgmodulim būs pievienota paraboliskā antena, kas nodrošinās komunikācijas ar pavadoni ģeostacionārajā orbītā.

Ķīna ir apstiprinājusi, ka nākamais Shenzhou tipa starts būs Shenzhou 8, kas būs bez apkalpes. Plānots, ka notiks automātiska saslēgšanās ar Tiangong-1. Shenzhou 8 kosmosā nogādās vairākus eksperimentus, ieskaitot dažus no Vācijas. Pēc patlaban nezināma laika perioda Shenzhou 8 atvienosies no stacijas un atgriezīsies uz Zemes.

Šīs misijas primārais uzdevums būs pārbaudīt pieslēgšanās sistēmu un procedūras, kas vēlāk tiks izmantotas taikonautu nosūtīšanai uz staciju.

Ar Shenzhou 9 lidos trīs astronauti, kas dosies uz laboratoriju un pavadīs tur kādu laiku.

Shenzhou 8 varētu būt visai ilgs lidojums. Lai arī pašas pieslēgšanās sistēmas pārbaude varētu ilgt dažas dienas, nav zināms, cik ilgi kosmosā kuģim jāatrodas iecerēto eksperimentu veikšanai. Paša kosmosa kuģa pārbaude, vai tas spēj atrasties kosmosā pietiekami ilgi, lai kalpotu kā glābšanas stacija kosmiskās laboratorijas gadījumā, ir laikietilpīgs eksperiments. Iespējams, ka Shenzhou 8 ilgs vairākas nedēļas vai pat mēnešus.

Shenzhou 9 visticamāk būs īsāka. Misijā piedalīsies trīs taikonauti. Kosmiskās laboratorijas un kuģa kopējais tilpums nav tik liels, lai spētu nodrošināt apkalpi ar pietiekamām skābekļa, ūdens un pārtikas rezervēm. Tā varētu būt ne ilgāka par divām nedēļām. Tomēr Shenzhou 9 pilotējamais lidojums varētu būt ilgākais, kādu kosmosā veikusi Ķīna.

Tā kā Ķīna patlaban klusē, atliek gaidīt un cerēt, ka tuvāko mēnešu laikā mēs uzzināsim vairāk par Tiangong kosmosa laboratoriju.

Space Daily

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: