ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Cassini misija pabeigta


Publicēts: 29.06.2008

Datorspēļu cienītāji savas dzīves laikā droši vien neskaitāmas reizes ar atvieglojumu klausījušies vārdos "mission completed" (misija pabeigta). Vai arī esat veiksmīgi pabeiguši projektu darbā un gaidāma prēmija. Vai arī beidzot absolvējuši augstskolu un diploms kabatā. Tad nu iztēlojieties ar cik grandiozu prieku Cassini projekta dalībnieki paziņoja, ka šī projekta primārie uzdevumi ir pabeigti. Kosmosa kuģis, kas riņķo ap Saturnu, ir sniedzis patiešām grandiozu devumu Saules sistēmas planētu izzināšanas procesā.

2008. gada 30. jūnijā Cassini noslēgs pirmo, četrus gadus ilgušo primāro misijas ciklu, lai pēc tam turpinātu ceļojumu divu gadu garumā īpašu uzmanību pievēršot Titānam unEnceladam.

Cassini ir veicis daudzus nozīmīgus atklājumus, ieskaitot Titāna un Encelada izpēti, kuru rezultātā mēs zinām, ka Titānam ir jūras, okeāni un upes, kā arī, ka Encelads iespējams ir draudzīgs īpaši ekstrēmām dzīvības formām. Šīs divas pasaules Cassini kosmosa kuģis turpinās pētīt nākamos divus gadus. Projekta pagarinājums tika apstiprināts 2008. gada 30. aprīlī, un tam tika piešķirts nosaukums Cassini ekvinoksa misija. Cassini turpinās pētīt arī gadalaiku maiņas uz Saturna un Titāna, kā arī gredzenotās planētas magnetosfēru. Ekvinokss nosaukumā tika iekļauts, jo 2009. gada augustā Cassini novēros Saturna ekvinoksu, kad Saule spīdēs tieši cauri gredzenu plaknei. Projekta pagarinājuma laikā Cassini palidos garām Titānam 26 reizes un Enceladam 7. Pārējiem lielākajiem pavadoņiem atvēlēta viena vizīte katram.

"Projekts bija brīnišķīgs un bagāts ar zinātniskiem atklājumiem, kā arī kosmosa kuģis ir uzvedies lieliski," pastāstīja Cassini projekta vadītājs Bobs Mitčels no NASA JPL. "Mēs esam neizmērojami lepni, ka esam sasnieguši visus nospraustos mērķus. Mums ir izdevies atbildēt uz seniem jautājumiem un radīt jaunus, tādēļ ceļojums tiks turpināts."

2008. gada jūlijā Cassini komandai pievienosies Bobs Pappalardo, ģeologs, kura izpētes darbs būs veltīts Saules sistēmas arējo planētu ledus klātajiem pavadoņiem, ieskaitot procesus, kas darbina Encelada geizeru sistēmu.

Cassini startēja 1997. gada 15. oktobrī un lidoja septiņus gadus līdz sasniedza Saturnu, kopumā nolidojot 3,5 miljardus kilometru. Cassini sāka riņķot ap Saturnu 2004. gada 30. jūnijā. Kosmosa kuģis ir izcili labā stāvoklī. Uz tā ir 12 instrumenti, kurus darbina trīs uz radioaktīvajiem izotopiem strādājoši termoelektroģenerātori.

"Mūs gaida daudz pārsteigumu, jo gadalaiki mainās. Mēs ceram atklāt lietas, par kurām pat domājuši neesam," piebilda Mitčels.

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!