ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Cik tālu ticis New Horizons?


Publicēts: 10.06.2008

Kosmosa kuģis New Horizons ir ātrākais kāds jebkad ir ceļojis pa Saules sistēmu. Tomēr tam ir vēl tāls ceļš priekšā līdz nu jau bijušajai planētai Plutonam un Kuipera joslai. 2008. gada 8. jūnijā New Horizons sasniedza kārtējo atskaites punktu, šķērsojot Saturna orbītu 1,5 miljards kilometru jeb 10,06 astronomisko vienību attālumā no Zemes.

New Horizons ir uzstādījis jaunu rekordu Saturna orbītas šķērsošanas laikam - 2 gadi un 4 mēneši. Iepriekšējais rekords piederēja Voyager 1 - 3 gadi un 2 mēneši.

Tiek plānots, ka Plutona - Hārona sistēmu New Horizons sasniegs 2015. gada jūlijā. Projekta koordinātori pastāstīja, ka kosmosa kuģis ir pilnīgā kārtībā. Pēc divu nedēļu ilgušās sistēmas pārbaudes, programmatūras un komandu augšupielādes un apkopes darbiem New Horizons turpina ceļu cauri Saules sistēmas ārējiem apgabaliem ar ātrumu 65 740 km/h. Patlaban New Horizons atrodas miera stāvoklī un ir plānots, ka tas "pamodīsies" kārtējai pārbaudei tikai 2. septembrī.

Pirmie 13 mēneši ir bijuši visai aktīvi, ieskaitot tikšanos ar Jupiteru 2007. gada februārī. Projekta koordinātori uzskata, ka nākamie daži gadi būs visai klusi.

Agrākajā intervijā projekta vadītājs Alans Šterns stāstīja, ka "projekta vidusposms būs visai garš un, visticamāk un cerams, ka ilgs un garlaicīgs. Tas ietvers ikgadējās kosmosa kuģa un instrumentu pārbaudes, trajektorijas korekcijas, instrumentu kalibrāciju un galvenās misijas programmatūras uzlabojumu ieviešanu." Pēdējos trijos gados projekta dalībnieku komanda rakstīs, pārbaudīs un augšupielādēs detalizētu uzdevumu sarakstu, kas paredzēts brīdim, kad New Horizons sasniegs Plutonu un Hāronu. Misijaa tiks aktivizēta aptuveni gadu pirms šī notikuma, kad kosmosa kuģis sāks fotografēt apkārtni.

Brīdī, kad New Horizons šķērsoja Saturna orbītu, pati gredzenotā planēta atradās ļoti tālu, vairāk kā 2,3 miljardus kilometru attālumā. Savukārt iepriekšējais rekordists Voyager 1 atrodas heliosfēras malā, aptuveni 100 AV attālumā.

Nākamais atskaites punkts New Horizons projektā ir 2011. gada 18. marts, kad kosmosa kuģis šķērsos Urāna orbītu.

NASA New Horizons

Komentāri

  1. Aiv J. tieši 11.06.2008 domāja šādi:

    Diez kā tiek nodrošināti sakari ar šiem tālu esošajiem aparātiem?

  2. cydonia tieši 12.06.2008 domāja šādi:

    >Aiv J.

    lielisks jautājums, Aiv J.
    apsolu tuvākajā laikā uzrakstīt atsevišķu rakstiņu par šo tēmu :)


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!