ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Pirmās fotogrāfijas no LRO


Publicēts: 2.07.2009

NASA Mēness zonde LRO iegāja orbītā ap Zemes pavadoni 2009. gada 23. jūnijā. Šobrīd projekta ietvaros ir apstrādātas pirmās fotogrāfijas no LROC kameras, kas sastāv no zemas izšķirtspējas platleņķa un augstas izšķirtspējas šaura leņķa kamerām. Abas kameras tika aktivētas 30. jūnijā.

Abas kameras darbojas lieliski un ir saņemtas pirmās fotogrāfijas, kurās redzams reģions, kas atrodas dažus kilometrus uz austrumiem no Hell E krātera, kas atrodas Mēness augstkalnē uz dienvidiem no Nūbijas jūras (Mare Nubium).

"Mūsu pirmās fotogrāfijas uzņemtas netālu no Mēness terminātora līnijas, kas atdala dienas pusi no nakts puses," pastāstīja LROC komandas zinātnieks Marks Robinsons no Arizonas universitātes. "Tā kā tur ir daudz ēnu, ir grūti iegūt labus attēlus. Šis reģions ir līdzīgs tam, kuru 1972. gadā pētīja Apollo 16 astronauti. Attēli ir lieliski un tā ir zīme, ka LROC ir gatavs darbam."

LRO palīdzēs noteikt labākās un drošākās nosēšanās vietas nākotnē plānotajām misijām, palīdzēs noteikt dažādu resursu atrašanās vietas, aprakstīt Mēness virsmas radiācijas līmeni un, protams, demonstrēs jaunākās tehnoloģijas.

Ir uzsākta arī pārējo sešu instrumentu aktivēšana. Ir aktivēts neitronu uztvērējs, kas meklēs vietas, kur ir paaugstināts ūdeņraža saturs, kur potenciāli varētu atrasties ūdens. 19. jūnijā tika ieslēgts arī kosmisko staru teleskops, kas pētīs radiācijas efektus un noteiks radiācijas līmeni uz Mēness virsmas.

Nākamnedēļ tiks ieslēgts lāzera altimetrs, kas veidos Mēness virsmas 3 dimensiju topogrāfisko karti, radiometrs, kas mērīs virsmas temperatūru, Mini-RF, kas ir miniatūrs radars un radio raidītājs, kas meklēs ledus rezervuārus zem virskārtas un veidos pastāvīgi noēnoto Mēness krāteru kartes.

Pēdējais instruments - Līmana alfa kartēšanas projekts - tiks aktivēts pēc tam, kad būs veikta pārējo instrumentu kalibrēšana. Tā ir īpaša kamera, kas darbosies ultravioletajā spektrā un meklēs ledu uz virsmas, izmantojot zvaigžņu gaismu. Šī kamera fotografēs pastāvīgi noēnotos krāterus polārajos reģionos.

"Tas, ka mēs esam sasnieguši šos svarīgos atskaites punktus, mūs pietuvina tai dienai, kad cilvēks atgriezīsies uz Mēness," piebilda LRO projekta dalībnieks Ričards Vondraks no NASA Godārda kosmisko lidojumu centra.

Kamēr instrumenti tiek pārbaudīti un kalibrēti, kosmosa kuģis atrodas īpašā elipsveida orbītā. Tā ir saudzējošāka degvielas ziņā nekā īstā orbīta. Elipsveida orbītas tuvākais punkts Mēness virsmai ir aptuveni 30 kilometrus virs dienvidpola un tālākais - aptuveni 200 kilometrus virs ziemeļpola. Kad tiks pabeigta instrumentu sākotnējā uzstādīšana, kas varētu noslēgties augustā, LRO veiks orbītas korekciju, lai sasniegtu gandrīz cirkulāru orbītu, atrodoties aptuveni 50 kilometru augstumā virs Mēness virsmas.

NASA

Komentāri

  1. Hmmzis tieši 3.07.2009 domāja šādi:

    Priecee, ka ir jau fotograafijas no LRO. Pie tam, kvalitaate ir vienkaarshi lieliska.

  2. cydonia tieši 3.07.2009 domāja šādi:

    pievienotajās bildēs redzam 1400x1400 metrus lielus apgabalus. izšķirtspēja ~3 metri.

  3. cydonia tieši 15.07.2009 domāja šādi:


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!