ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Vecums nenāk viens


Publicēts: 30.01.2009

Visurgājējs Spirit nesen nosvinēja savu piekto dzimšanas dienu uz Marsa. Kas tas ir pieci gadi, jūs teiksiet. Cilvēkam visai niecīgs laika posms, bet nelielajam robotam, kas atrodas tālu no Zemes, tas ir ārkārtīgi liels vecums.

Tas, ka abi visurgājēji joprojām darbojas, ir brīnums. Lai arī vadības centrs saskaras arvien ar jaunām problēmām, kopējais robotu veselības stāvoklis ir pat ļoti labs. Spirit vecums ierodas kopā ar nelielu plānprātību. Atsauciet atmiņā Azimova darbus, kur arī figurēja "nojūgušies" roboti.

NASA Marsa visurgājēja Spirit komandai nākas veikt robota veselības diagnostiku, jo aizgājušajā nedēļas nogalē nelielais robots aizmirsa ziņot par savām aktivitātēm, ieskaitot pozīcijas noteikšanu pēc nepabeigta brauciena.

Svētdien no Spirit saņemtais ziņojums liecināja, ka visurgājējs saņēmis brauciena koordinātes, bet nav nemaz izkustējies. Šādas rīcības iemesli varētu būt visdažādākie. Atklājās ka šī nebija vienīgā Spirit dīvainība šajā dienā. Robots nebija ierakstījis tās dienas galvenās aktivitātes no enerģijas neatkarīgajā atmiņas modulī, kas saglabājas pat tad, ja strāva ir izslēgta.

Pirmdien Spirit darbības kontroles komanda nosūtīja komandu otrdienai, lai robots atrod Sauli, lai varētu precīzi noteikt tā atrašanās vietu. "Topogrāfiskā dezorientācija" varētu būt viens no iemesliem kādēļ Spirit nedēļas nogalē neveica plānto maršrutu. Otrdienas rītā Spirit ziņoja, ka ir izpildījis uzdoto un atradis Sauli... tikai citā vietā.

"Mēs patlaban nevaram izskaidrot Spirit pēdējo dienu uzvedību," pastāstīja Šārona Laubaha no JPL. "Mums nāksies veikt diagnostikas testus."

Viens no iespējamajiem iemesliem, ko apsver Spirit komanda, ir kosmisko staru efekts uz robota elektroniku. Šķiet, ka otrdien Spirit ir korekti ierakstījis datus energo-neatkarīgajā atmiņā.

Neskatoties uz šādiem "garīgā aptumsuma" brīžiem, projekta vadītājs Džons Kallas no JPL apstiprināja, ka "šobrīd Spirit tiek kontrolēts un korekti reaģē uz nosūtītajām komandām."

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!