ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Saules paneļu tīrīšanas programma Vējš 2.0


Publicēts: 13.02.2009

Marsa visurgājēji Spirit un Opportunity joprojām darbojas uz sarkanās planētas. Spirit Saules paneļus pēdējā laikā klāja bieza putekļu kārta, bet inženieriem ir izdevies vienoties ar Marsa vēju, lai tas veic kārtējo tīrīšanas procedūru. Arī Opportunity ir atsācis braucienu pa Meridiani Planum smilšainajiem klajumiem.

Neliels, bet nozīmīgs enerģijas līmeņa kāpums liecina, ka NASA Marsa visurgājēja Spirit Saules paneļus kārtējo reizi notīrījis Marsa vējš. Šī veiksmīgā sakritība palielināja enerģijas rezerves par aptuveni 30 vatstundām. Vidēji diennakts laikā Spirit patērē 180 vatstundas pamata darbībām un komunikācijām. Tīrāki Saules paneļi nozīmē vairāk zinātnisko eksperimentu un ilgāku braukšanu. 30 vatstundas ir enerģijas daudzums, kādu patērētu viena 30 vatu spuldzīte, iededzinot to uz vienu stundu.

"Mēs varēsim izmantot šo enerģiju, pagarinot braukšanas attālumus," pastāstīja Kolete Lora no NASA JPL. "Parasti braukšanas ilgums nepārsniedza 50 minūtes un tieši enerģijas daudzums bija ierobežojošais faktors. Mēs varēsim pagarināt braukšanas ilgumu līdz pusotrai stundai."

Kopš 2009. gada 31. janvāra Spirit ir nobraucis jau 9 metrus. Patlaban zinātnieki veic manevrus "Home Plate" apkaimē, lai pēc dažām nedēļām vsurgājējs atrastos uzkalniņa otrā pusē. Pirms glābjošās vēja pūsmas tikai 25% Saules gaismas nonāca līdz paneļiem. Šobrīd gaismas daudzums, kas nonāk līdz paneļiem, ir aptuveni 28% no krītošās gaismas apjoma.

"Tas neizklausās daudz, bet tas ir nozīmīgs kāpums," piebilda Dženifera Hermane no NASA JPL.

Otrā planētas pusē Opportunity turpina pārvarēt Meridiani Planum. 10. februārī tas nobrauca 135,9 metrus. Dažas dienas tam nācās nostāvēt uz vietas, jo lādētās daļiņas bija izsitušas no ierindas navigācijas ierīces. Šobrīd visurgājējs ir atpakaļ ierindā un turpina ceļu uz krāteri Endeavour, kas atrodas aptuveni 12 kilometru attālumā. Kopš nolaišanās 2004. gada janvārī Opportunity ir nobraucis jau 14,36 kilometrus.

 

NASA JPL

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!
  • * 28.02.2023 - Noķer zvaigzni