ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

MRO, HiRISE un DEM


Publicēts: 2.01.2009

Ja nu kādam būtu jāpiešķir Marsa orbitālās izpētes zinātnes balvu 2008, tad tam būtu jābūt HiRISE instrumentam, kas atrodas uz Mars Reconnaissance Orbiter jeb MRO. Jau kopš 2006. gada HiRISE kamera mūs apgādā ar fantastiskām fotogrāfijām. Tādejādi mēs esam iepazinušies ar MRO un HiRISE, bet kas gan tad ir DEM?

DEM (Digital Elevation Models) kā jau noprotams pēc nosaukuma ir digitāls reljefa modelis. DEM attēlus var veidot arī no HiRISE stereouzņēmumiem. Zinātnieki, kas pēta Marsu, uzskata, ka DEM dati ir visnoderīgākā informācija, kas ļauj veidot Marsa virsmas trīs dimensiju modeļus ar augstu precizitāti.

HiRISE ir 0,5 metru liels reflektora tipa teleskops, kura izšķirtspēja ir 1 mikroradiāns (μrad) jeb 0,3 metri no 300 kilometru liela augstuma. "Krutākajiem" (zināmajiem) Zemes mākslīgajiem pavadoņiem izšķirtspēja ir 0,5 metri. HiRISE fotografē 3 viļņu garumos - zili zaļā (400-600 nm), sarkanā (550-850 nm) un NIR jeb gandrīz infrasarkanajā spektrā (800-1000 nm).

Kad jūs aplūkojat vienkāršu HiRISE attēlu divās dimensijās, bieži vien nav izprotams virsmas objektu reljefs un augstums. DEM ļauj izveidot reljefa karti, kur ar krāsām tiek parādīts Marsa virsmas objektu augstums un dziļums - krāteri, plakankalnes, gravas un kanjoni. DEM attēls ir pieejams arī slavenajam Viktorijas krāterim, kurā 2008. gadā ielūkojās Marsa visurgājējs Opportunity.

DEM modeli izveidot ir ārkārtīgi sarežģīti. MRO komandai talkā nāk ASV Ģeoloģiskās izpētes astroģeoloģijas grupa (USGS), kuras ģenerētos datus izmanto arī nākamās Marsa izpētes misijas MSL darba plānošanā. DEM ģenerēšanā tiek izmantota īpaša programmatūra, un šis process aizņem daudz laika. Tādēļ no visiem HiRISE attēliem tikai neliela daļa ir pārveidota DEM reljefa attēlos.

DEM datu masīvu var izmantot pat 3 dimensiju grafiskajā programmā Terragen (3DEM pielikums) un arī video failu veidošanā (.MOV; 9,2 MB). Ja esat gana pacietīgs un eksperimentēt kārs, tad iesakam iepazīties ar šiem rakstiem (Unmanned Spaceflight un Doug Ellison) un pašiem pamēģināt radīt Marsa reljefa ainavas.

astroengine

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!