ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Šteins apciemots, Rosetta dodas tālāk


Publicēts: 6.09.2008

Mēs jau vairākkārt rakstījām par nelielo kosmisko zondi Rosetta, kura, pa ceļam līdz galvenajam uzdevuma objektam, paspēj apciemot dažus asteroīdus. Vakar, 5. septembrī pulkstens 21:58 pēc Latvijas laika (Zemes laiks, 21:38 zondes laiks) Rosetta atradās vistuvāk Latvijas astronoma Kārļa Šteina vārdā nosauktajam asteroīdam.

Rosetta lidojuma kontroles komanda saņēma pirmo radio signālu pēc veiksmīgā lidojuma gar asteroīdu jau pulksten 23:14 pēc Latvijas laika.

Maksimālās satuvošanās brīdī kosmosa kuģis no asteroīda atradās tikai 800 kilometru attālumā. Rosetta relatīvais ātrums attiecībā pret asteroīdu bija 8,6 km/s. Precīzs pietuvošanās laiks tiks noskaidrots nākamo dienu laikā, kad būs veikta zondes iesūtīto datu analīze.

Lai palielinātu iespējamo zinātnisko devumu, pirms maksimālās satuvināšanās tika veikti zondes rotācijas manevri. Pēc tiem 21:39 pēc Latvijas laika Rosetta darbojās režīmā, kura laikā lidojumu kontrolēja uz zondes iebūvētās navigācijas kameras. Visi instrumenti asteroīdu novēroja nepārtraukti.

21:48 pēc Latvijas laika Rosetta antena tika pavērsta prom no Zemes. Zinātniskais darbs noritēja uz pilnu jaudu. Radio sakari tika atjaunoti 23:14 pēc Latvijas laika.

Zinātnisko datu lejuplāde sākās 6. septembrī aptuveni pulkstens 3:00 pēc Latvijas laika un turpinājās visu nakti. Attēli un sākotnējie dati tiks prezentēti ESA preses konferencē, kas notiks šodien 13:00 pēc Latvijas laika. To varēs vērot arī tiešsaistē.

Asteroīds Šteins (*.MOV; 5,78 MB)
Rosettas orbīta (*.MOV; 16,9 MB)

ESA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: