ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

HTV-4 devies uz Starptautisko kosmisko staciju


Publicēts: 4.08.2013

Uz Starptautisko kosmisko staciju ir devies automatizētais Japānas kosmosa aģentūras (JAXA) kravas kuģis, kura kravā ir gan rezerves daļas, gan eksperimenti, kā arī maza auguma sarunu biedrs - Kirobo. Šis jau ir ceturtais šāda tipa kravas kuģis, kas devies uz Starptautisko kosmisko staciju. HTV-4 jeb Kounotori, kas japāņu valodā nozīmē baltais stārķis, startēja no Tanegašima kosmosa centra 2013. gada 3. augustā plkst. 22:48 pēc Latvijas laika.

Plānots, ka 10x4,4 metrus lielais kravas kuģis ar kosmisko staciju savienosies nākamās nedēļas nogalē. 12 tonnu smagā HTV-4 noķeršanai un savienošanai ar Harmony moduli tiks izmantota stacijas robotizētā roka.

Viena no interesantākajām mantām, kuru uz kosmisko staciju ved HTV-4, ir 34 centimetrus garais robots Kirobo. Ar cilvēkveidīgo robotu, kuru tā radītāji dēvē par robotu-astronautu, varēs sarunāties gan apkalpes locekļi, gan cilvēki uz Zemes. Uz kosmisko staciju 2013. gada novembrī dosies Japānas kosmosa aģentūras astronauts Koiči Vakata, kura viens no uzdevumiem būs komunikācija ar mazo robotu, tādejādi piedaloties Tokijas universitātes Kibo robota projektā, kura mērķis ir izpētīt robota-cilvēka attiecības ilgo misiju laikā.

Robots ir aprīkots ar balss un sejas atpazīšanas sistēmu. Tā kamera spēj fiksēt un atpazīt emocijas.

Kirobo projektā piedalījās arī kompānijas Toyota Motor Corp., Robo Garage un Dentsu Inc.

"Es vēlos palīdzēt izveidot pasauli, kur cilvēki un roboti var dzīvot kopā," teica Kirobo.

Kirobo būs jau otrais cilvēkveidīgais robots kosmiskajā stacijā. Šobrīd tur darbojas NASA Robonaut 2 (R2), kuru izstrādāja kompānija General Motors sadarbībā ar NASA. R2 kosmiskajā stacijā atrodas kopš 2011. gada. Atšķirībā no Kirobo Robonauts 2 runāt nemāk, bet var patstāvīgi veikt dažādus darbus.

Projekta ietvaros tika izveidots otrs robots - Mirata, kas šobrīd atrodas uz Zemes. Ja ar Kirobo kosmosā radīsies problēmas vai būs nepieciešami kādi uzlabojumi, korekcijas tiks veiktas uz Zemes palikušajam robotam. Kirobo uz Zemi atpakaļ dosies 2014. gada decembrī vai arī vēlāk.

Automatizētais kravas kuģis HTV ir veidots vienreizējai izmantošanai. Kad tā krava būs izkrāmēta, astronauti tā tilpnē saliks "atkritumus". Aptuveni pēc mēneša HTV-4 atvienosies no kosmiskās stacijas un dosies atpakaļ Zemes atmosfērā, kur sadegs kopā ar tajā esošo kravu.

Šobrīd kravu atpakaļ uz Zemes iespējams nogādāt ar Krievijas Soyuz un kompānijas SpaceX kosmosa kuģiem.

collectSPACE

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!