ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

ESA nākotnes ieceres


Publicēts: 23.02.2010

Tumšā enerģija, apdzīvojamas planētas ap citām zvaigznēm un mūsu pašu Saules noslēpumainā daba - šīs būs nozares, kurām Eiropas kosmosa aģentūra vēlas pievērsties nākotnē plānotajās misijās, kuru starts nenotiks ātrāk kā 2017. gadā.

2010. gada 18. februārī Eiropas kosmosa aģentūras Zinātnes programmas komiteja apstiprināja trīs misijas. Tām šobrīd sāksies tā sauktā definīcijas fāze, kura ir pēdējais solis pirms ESA izlems kuru no misijām īstenot dzīvē. Trīs piedāvājumi ir Euclid, PLATO un Solar Orbiter.

Euclid pētīs fundamentālos fizikas un kosmoloģijas jautājumus, ieskaitot noslēpumaino tumšo enerģiju un matēriju. Astronomi ir pārliecināti, ka šīs ir dominējošās substances Visumā. Euclīds izveidos galaktiku izvietojuma karti, lai atklātu Visuma arhitektūru, kura, kā tiek uzskatīts, ir veidota no "tumšajām komponentēm".

PLATO misijas ietvaros tiks pētītas planētas ap citām zvaigznēm, īpaši pievēršot uzmanību Zemei līdzīgajām planētām dzīvībai labvēlīgajā zonā. PLATO instrumenti spēs ielūkoties zvaigžņu dzīlēs, analizējot milzīgos gāzu viļņus, kas saviļņo to virsmu.

Savukārt Solar Orbiter pievērsīsies mūsu Saulei, atrodoties tikai 62 Saules rādiusu attālumā no centrālās zvaigznes. Tas pētīs Saules polāros reģionus un no Zemes prom vērsto pusi, apgādājot zinātniekus ar vērtīgiem datiem un augstas izšķirtspējas fotogrāfijām.

Šīs trīs misijas ir izvēlētas no 52 iesniegumiem, kas tika pieteikti 2007. gadā. 2008. gadā no tiem tika atlasīti seši pieteikumi, kuri tika izvērtēti un noreducēti uz trim.

Tomēr atlases process vēl nav noslēdzies, jo tikai divas misijas būs iespējams palaist. Tiek plānots, ka 2011. gada vidū tiks nosauktas kandidātes, kuras varētu startēt ne ātrāk kā 2017. gadā.

Papildus misijām, kuras veiks Eiropas kosmosa aģentūra viena pati, ir jāizvērtē tās dalība SPICA misijā, kuru vadīs Japānas kosmosa aģentūra JAXA. SPICA būs infrasarkano staru spektra teleskops, kurš darbosies viļņu garuma diapazonā starp ESA un NASA plānoto Veba teleskopu kosmosā un ALMA teleskopu, kas atrodas uz Zemes. SPICA galvenais izpētes mērķis būs planētu veidošanās apstākļi un tālas galaktikas.

ESA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: