Atspoļkuģi
ASV vairākkārt izmantojamo kosmosa kuģu programma tuvojas noslēgumam
Publicēts: 4.07.2011
Pirms 30 gadiem startēja pirmais vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis. Ja viss noritēs pēc plāna, šomēnes pēdējo lidojumu veiks viens no šiem fantastiskajiem lidaparātiem. Trīs desmitgadēs tie ir pieredzējuši gan iespaidīgas uzvaras, gan sāpīgus zaudējumus.
X-37B startēs aprīlī
Publicēts: 27.03.2010
Floridā ar kravas lidmašīnu nogādāts slepens militārais projekts X-37B, kas atgādina miniatūru vairākkārt izmantojamo kosmosa kuģi. Starts paredzēts 19. aprīlī.
Discovery un Braiens
Publicēts: 17.03.2009
Noteikti, ka visi jau zina, ka vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis Discovery ir veiksmīgi startējis sestajā mēģinājumā. Laikapstākļi bija ideāli. Jau aptuveni minūti pēc starta Discovery ātrums bija aptuveni 2000 kilometri stundā. Vēl pēc aptuveni divām minūtēm ātrums bija jau 17 000 kilometri stundā. Kas gan notika ar Braienu? Un kas, galu galā,…
Divi - pēdējo reizi
Publicēts: 20.09.2008
Pats par sevi šis ir rets notikums. Visticamāk arī pēdējais. Tādu ainu vairs neizdosies redzēt. Kenedija kosmosa centrā startam ir sagatavoti un degunus pret debesīm slej divi vairākkārt izmantojamie kosmosa kuģi - Atlantis un Endeavour. Kaut mazliet, kaut uz brīdi tas līdzinās zinātniskajā fantastikā aprakstītajiem kosmodromiem, kur simtiem dažādu…
STS-125 – Hubble remonts
Publicēts: 30.08.2008
Kamēr daži ceļ un iedarbina jaunas observatorijas, citiem nākas remontēt vecās. Viens no visu laiku izcilākajiem zinātniskajiem instrumentiem, Hubble kosmiskais teleskops, jau drīzumā tiks vēl pēdējo reizi apkopts un papildināts ar jaunām iespējām. Gaidāms, ka Space Shuttle Atlantis dosies STS-125 misijā 8. oktobrī. Tās ietvaros veiks kosmiskā teleskopa…
STS-124 misija pabeigta
Publicēts: 15.06.2008
Vakar ar veiksmīgu Discovery nosēšanos noslēdzās STS-124 misija, kuras ietvaros starptautiskajai kosmosa stacijai tika pievienota galvenā Japānas moduļa Kibo daļa. Papildus plānotajiem darbiem tika veikta arī SKS toletes labošana. Saglabājot tradīciju, piedāvājam atskatu uz STS-124 attēlos.
Columbia cietais disks
Publicēts: 13.05.2008
2003. gada februārī, atgriežoties uz Zemes, uzsprāga vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis Columbia. Bojā gāja 7 apkalpes locekļi. Zaudējumi bija milzīgi, ieskaitot lielu daudzumu zinātnisko datu, kuri atradās kosmosa kuģa cietajā diskā.
Discovery sagatavošana startam
Publicēts: 6.04.2008
Daudzi no mums bērnībā ir sapņojuši kļūt par kosmonautiem, jo īpaši tā paaudze, kas dzīvoja PSRS gados, kad kosmosa iekarošanas sasniegumi bija zināmi katram apzinīgam biedram. Šobrīd "sapņu profesijas" ir mainījušās. Tomēr gan jau mūsu vidū ir tādi, kas vēlas savu dzīvi saistīt ar "visuma celmlaužiem" - NASA, ESA, kļūt pat astronomu, astrofiziķi vai…
STS-123 fotogrāfijās
Publicēts: 27.03.2008
Paturpināsim iesākto tradīciju un atskatīsimies uz ST-123 fotogrāfijās. Endeavour šorīt veiksmīgi nosēdās pēc ļoti ilgiem un sarežģītiem darbiem SKS. 16 dienu laikā tika uzstādīts Japānas laboratorijas Kibo pirmais modulis un robotizētās apkopes sistēmas otra "roka". Tika veikti pieci izgājieni kosmosā. Endeavours startēja 11. martā un pavisam veica…
STS-123 misijas apskats
Publicēts: 17.03.2008
Endeavour komandai un SKS apkalpei pēdējās dienas ir bijis saspringts darba laiks. Riks Linnehans un Maiks Formans ir pabeiguši jau otro izgājienu kosmosā no pieciem paredzētajiem. Tikko ir uzstādīts Deksters, pēdējais SKS mobilās apkopes sistēmas elements. Tagad kosmisko staciju apkalpos robots ar divām milzīgām rokām.