13 lietas, kas izglāba Apollo 13, Trešā daļa: Čārlija Djuka masalas
Publicēts: 13.05.2010

Nieka 72 stundas pirms Apollo 13 plānotā starta, Kens Matinglijs (Ken Mattingly) tika atsaukts no misijas un aizvietots ar Džeku Svaigertu, rezerves apkalpes komandas moduļa pilotu. Čārlijs Djuks (Charlie Duke) arī rezerves apkalpes astronauts saslima ar masalām, ko saķēra no viena no saviem bērniem un bija Kena Matinglija tuvumā. Kens nu bija vienīgais no primārās un rezerves apkalpes, kurš nebija imūns pret masalām. Ja Matinglijs saslimtu ar masalām, viņš varētu mocīties ar tām viens komandas modulī, kamēr Lovels ar Heisu pastaigājas pa Mēnesi. Ļoti nepiemērots brīdis.
”Es uzskatu, ka Čārlija Djuka masalas palīdzēja izglābt Apollo 13,” saka NASA inženieris Džerijs Vudfils, kurš nāca klajā ar ”13 lietām, kas izglāba Apollo 13”. ”Šī ir tā lieta, kur vairums iespējams man nepiekrīt, taču šķiet, ka tie astronauti, ka katastrofas brīdī atradās kuģī, bija perfekts salikums, lai cīnītos ar sekām.”
Vudfils saka, ka viņa pārliecība nekādā veidā nenomelno Kena Matinglija spējas. ”Kens bija brīnišķīgs apkalpes loceklis, un viņš bija puisis, kurš sīkumos palīdzēja krāšņajā Apollo 13 glābšanas operācijā. ”Apollo 13” mākslas filmā viņiem ļoti labi izdevies parādīt essenci, kā viņš ir inženieru inženieris.”
Arīdzan ironiski, vēlāk Matinglijs un Djuks kopā lidoja Apollo 16 misijā. Un ja ne Djuka masalas, Svaigerts nebūtu varējis pielietot savus īpašos talantus Apollo 13 tipa misijā.
Pirmkārt, viņa psihe bija labāk piemērota skarbajiem apstākļiem, ar kādiem nācās saskarties nevadāmajā komandas modulī. Vudfils arī norādīja, ka iespējams Svaigerta Kolorado univeritātes futbola komandā iegūtie muskuļi viņam palīdzēja cīnīties ar aukstumu un mazajām ūdens porcijām, ko astronautiem nācās dalīt savā starpā.
Ūdens bija viena no svarīgākajām lietām, lai neteiktu, ka svarīgāka par skābekli, kura arī astronautiem tik tikko pietika.
”Matinglijam un Heisam bija apmēram līdzīgi augumi, ne tik spēcīgi kā Svaigertam un Lovelam. Heisam tas beidzās ar urīnizvadceļu iekaisumu dēļ pārāk maza ūdens patēriņa.”
Bet vēl svarīgākas bija Svaigerta zināšanas par komandas moduli un viņa personības ”precizitāte”.
”Starp visiem, gandrīz 30, Apollo astronautiem Svaigertam bija visdziļākās zināšanas par komandas moduļa darbības traucējumu procedūrām,” saka Vudfilds. ”Daudzi uzskata, ka Džeks praktiski uzrakstīja šīs darbības traucējumu procedūras komandas modulim. Tātad, viņš bija viszinošākais astronauts par jebkuriem traucējumiem, kas varēja atgadīties komandas modulī.”
Svaigertam vajadzēja ātri un precīzi norakstīt procedūras par navigācijas datu pārcelšanu no komandas moduļa datoriem uz mēness moduļa datoriem. Arī procedūras par atgriešanos Zemes atmosfērā nācās pārrakstīt. Misijas Vadība nekaitāmas reizes izsauca apkalpi un nodeva simtiem izmaiņu šajās procedūrās. ”Komandai uz Zemes nācās praktiski pārrakstīt visus kontrosarakstus un procedūru ”pavārgrāmatu”, kas normālos apstākļos prasītu vismaz trīs mēnešus, bet viņiem bija tikai pāris dienas. Džekam vajadzēja būt ļoti akurātam, kad viņš to visu pierakstīja. Arī sakari nebija tie labākie. Dažbrīd vārdi pazuda trokšņos un tos bija grūti saklausīt. Visiem astronautiem bija sakārtotas domas, taču Džekam tās bija sevišķi sakārtotas.
Vudfils atsaucas uz kādu faktu no Svaigerta bērnības. Reiz Svaigerta māsa palūdza savu brāli Džeku salikt ledusskapī pakas ar saldētu apelsīnu un citronu sulu. Pēc laiciņa viņa ielūkojās ledusskapī. Tur akurātā rindā stāvēja pakas ar apelsīnu sulu, kurai sekoja rinda ar citonu sulu. Uz jautājumu, kāpēc brālis ir rātni sarindojis apelsīnu sulu un pēc tam citronu sulu Džeks atbildējis, ”tāpēc ka ”A” ir pirms ”C””.
”Patiesībā, Svaikerts bija ļoti apdāvināts ar lielu respektu pret kārtību un precizitāti, un tā bija nenovērtējama īpašība bojātajā komandas modulī,” saka Vudfils. ”Precizitātei bija milzīga nozīme katrā glabšanas procedūru un kontrolsarakstu solī.”
Un, ne mazāk svarīgs, teica Vudfilds, bija Heisa talants pierakstīt un pārrakstīt operāciju procedūras. Jaunības gados Heiss strādāja nelielā Mississipi avīzē rakstot un rediģējot ziņas. Starp visiem reportieriem viņš izcēlās ar precizitāti citējot dažādus avotus. No Misijas Vadības nodotām instrukcijām bija jābūt nevainojamām, ja apkalpe vēlējās izdzīvot, un Heiss un Džeks kopā paveica izcilu darbu.
Apbrīnojami, abu vīru talanti specificki palīdzēja unikālajā situācijā. ”Abi parādīja ārkārtas precizitāti nelabvēlīgajos apstākļos. Mēness modulis bija skaļš un trokšņains, audio dažkārt izplūdis un nesaprotams, pārvietošanās neprognozējama, temperatūra zema, miega maz, patstāvīgs nogurums.”
Protams, tie kas ir dzirdējuši Apollo 13 stāstu, zin, ka Kens Matinglijs tā arī nekad nesaslima ar masalām. Taču viņa lomu astronautu drošā atgādāšanā atpakaļ uz Zemi nevar nenovērtēt.
”Sauciet to par laimīgu sagadīšanos”, teica Vudfils, ”bet dēļ Čārlija Djuka masalām, vīrs uz klāja, un vīrs uz Zemes, bija perfekts salikums situācijā, kuru nācās piedzīvot.”
Universe Today