ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Vakuums un Saules degšana (3342/9)


Publicēts: 28.04.2014
Jautājumu uzdeva: Sandis

Sveiki. Kosmasā tak ir vakums? Ja nav, tad turmākie jautājumi ir nevietā. Tātad, ja kosmasā-visumā ir vakums un mēs zinām, ka vakumā nekas nevar aizdekties, nav liesmu. Bet kā tad var degt saule? :) Un no kā veidojas krāteri? Tur kkas ir ietriecies?


Lai arī kosmiskā vide ir ārkārtīgi retināta, tas nav ideāls vakuums. Tomēr ar vakuumu nekādā veidā nav saistīta "Saules degšana".

Senāk patiešām uzskatīja, ka uz Saules tiek dedzināta malka vai ogles. Vēlāk tika izvirzīta hipotēze, ka Saule ir šķidrs, karsts ķermenis, kas lēnām izstaro siltumu. Citi zinātnieki piedāvāja versiju, ka Saules siltums rodas, tai saraujoties. Tomēr neviena no šīm idejām nederēja, jo visos gadījumos Saules mūžs būtu pārāk īss.

20. gadsimta sākumā zinātnieki aizdomājās, ka Saules enerģija varētu būt saistīta ar kodolreakcijām. 1920. gadā sers Artūrs Edingtons izvirzīja ideju, ka Saules kodolā pastāv tāda temperatūra un spiediens, ka ūdeņraža atomi apvienojas, izveidojot hēlija atomu un izdalot enerģiju. Saules kodolā temperatūra pārsniedz 15 miljonus grādu pēc Kelvina. Līdz ar to Saulē norit nevis standarta degšanas process, kuram nepieciešama skābekļa klātbūtne, bet gan kodolsintēzes reakcijas, kad no viena elementa sarežģītu reakciju rezultātā rodas cits elements. Šādas reakcijas notiek visās zvaigznēs. Vēlākos zvaigznes dzīves etapos, atkarībā no zvaigznes masas, reakcijas turpinās un veidojas arvien smagāki elementi.

Līdz ar to pilnīgi pmatoti ir teikt, ka mēs un visa pasaule, kas redzama apkārt, ir radusies pateicoties procesiem, kas notikuši par Sauli senāku un jau mirušu zvaigžņu dzīlēs.

Savukārt krāteris veidojas virsmā kaut kam ietriecoties, vulkāna izvirduma rezultātā, sprādziena rezultātā, kā arī citu dabīgu procesu rezultātā.

Komentāri

  1. E tieši 1.05.2014 domāja šādi:

    Sandim iesaku arī apmeklēt Saules muzeju Rīgā, kur var uzzināt vēl vairāk par Saules tēmu. Tur ir apskatāmas dažādas ekspozīcijas, kurās sniegta ļoti izglītojoša informācija par Zemei tuvāko zvaigzni. Tostarp, protams, arī tas, kādi enerģētiskie procesi notiek zvaigznes dzīlēs.

  2. mincis tieši 2.05.2014 domāja šādi:

    Starspace ir atklāta sākumskolas nodaļa.

  3. nelabojams tieši 2.05.2014 domāja šādi:

    >mincis
    Nevajag. Starspace ir domāts visiem. Arī sākumskolai. Ne tu ne es neesam bijuši aptēsti šais jautājumos, tā teikt, no paša sākuma. Man pirmā doma tāpat varbūt bija ieņirdziens, taču netaisnīgi un nevietā. Ja cilvēks zina, ka viņš nezina un nekautrējas pajautāt par to, ko viņš nezina, tas vien ir slavējami un tas ir ceļš uz zināšanu. Cilvēks domā un mēģina izprast pasauli, nevis meklē to divlitru alus pudelē.
    Ja jautājums liecina par kaut ko sliktu, tad vienīgi par izglītības sistēmas kvalitāti, bet ne par jautātāju pašu.

  4. Spam tieši 5.05.2014 domāja šādi:

    +1

  5. mincis tieši 7.05.2014 domāja šādi:

    Par izglitibas s8stemas kvalitati labak klusi paraudat vakuumā.

  6. Jupis tieši 8.05.2014 domāja šādi:

    Minci, tad sēdi, raudi un nemaisies sarunā. Zinātkārs cilvēks, kurš saņēmies pavaicāt nopietnu jautājumu, ir nesalīdzināmi spēcīgāks par Tevi.

  7. mincis tieši 8.05.2014 domāja šādi:

    1. Jupi, Tev nebūs spriest par mani, jo Tu neko par mani nezini.
    2. Mans komentārs apcerēja izglītības sistēmas kvalitāti, nevis cilvēku zinātkāri.
    2. Šī sadaļa ir domāta komentāriem, un tāpat kā Starspace ir domāta visiem, kas ievēro komentēšanas noteikumus, tāpēc, manuprāt, Jupis var norādīt ko darīt, tikai Jupim.

  8. Ingars tieši 13.05.2014 domāja šādi:

    Vienkārši sakot, , kā to nesaistīto atomu, , piesaistīt .. ....??/

  9. Jupis tieši 14.05.2014 domāja šādi:

    Kam piesaistīt kādu atomu?






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!