ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Parseks (502805/0)


Publicēts: 23.01.2014
Jautājumu uzdeva: brendons

cik gaismas gadi ir vienā parsekā?


Parseks ir astronomijā bieži lietota mērvienība. To apzīmē ar "pc".

  • 1 parseks atbilst 3,26 gaismas gadiem (1pc = 3,26 ly)
  • 1 parseks atbilst 206 265 astronomiskajām vienībām (1pc = 206 265 AV)
  • 1 parseks atbilst 30,856 triljoniem kilometru (1pc = 3,0856*10^13 km)

Parseks parasti tiek izmantots profesionālajā (zinātniskajā) literatūrā.

Parseks ir attālums, kāds šķir Sauli no iedomātas zvaigznes, kuras paralakses leņķis ir 1 loka sekunde.

Paralakses metode tiek izmantota, lai ar ģeometrijas palīdzību noteiktu attālumu līdz zvaigznēm. Augstāk redzamajā attēlā īsākā no katetēm ir attālums no Saules līdz Zemei jeb viena astronomiskā vienība (1AV). Mūs interesē attālums līdz zvaigznei, kas ir garākā katete (nepārtraukta sarkana līnija). Ir vēl viens parametrs, kuru mēs varam noteikt - leņķis starp attāluma kateti un hipotenūzu.

Lai noteiktu šo leņķi, nepieciešams paskatīties, kurā vietā redzama zvaigzne attiecībā pret tālākām zvaigznēm Zemes orbītas pretējos punktos. Piemēram, janvārī un jūlijā. Mēs redzēsim, ka zvaigzne būs pārvietojusies attiecībā pret citām zvaigznēm. Izstiepiet roku un, piemiedzot te vienu, te otru aci, paskatieties, kā mainās īkšķa atrašanās vieta attiecībā pret citiem, tālākiem objektiem. Līdzīgi darbojas paralakses metode. Zinot šo attālumu, par kādu zvaigzne šķietami pārvietojusies attiecībā pret tālākām zvaigznēm, varam noteikt paralakses leņķi un tālāk jau izmantot trigonometriskā formulā (d = 1 AV / tan p), lai aprēķinātu attālumu. Jo mazāks šis leņķis, jo tālāk objekts atrodas.

Paralakses izmantošana attāluma noteikšanai ir atkarīga no izmantoto instrumentu izšķirtspējas. Piemēram, Zemes teleskopi tādā veidā spēj noteikt attālumu līdz objektiem aptuveni 100 parseku attālumā. Ar kosmiskajiem teleskopiem iespējams ielūkoties vēl tālāk.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!