ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Gribētu uzzināt par ISS (ZARYA) (2368/2)


Publicēts: 14.06.2013
Jautājumu uzdeva: Frīdis Z.

Bet vēl gribētu uzzināt par ISS (ZARYA). Vai viņa mūsu Latvijai šovasar vēl pietuvosies vai tā arī visu laiku tikai attālināsies. Es laikam nokavēju to brīdi kad viņa bija vistuvāk. Kādi trīs gadi atpakaļ viņš iespējams lidoja mums pāri. Kaut kā vienmēr gadijās ieraudzīt kad bija jau krietni austrumos. Tagad redzu kartē kad viņš tuvojas,bet tālu no mums aiziet garām. Tā īsti nesanāk redzēt.


Zarya ir viens no ISS (Starptautiskā kosmiskā stacija) moduļiem, tādēļ to var redzēt kopā ar kosmisko staciju.

Rekomendēju piereģistrēties vietnē http://www.heavens-above.com/, kur iespējams iegūt ļoti precīzu informāciju par to, kad gaidāmi kārtējie ISS pārlidojumi.

Ja esat viedtālruņa īpašnieks, tad noteikti var sameklēt pietiekami labas aplikācijas (Sputnik priekš iPhone), kurās arī iespējams aplūkot plānotos pārlidojumus.

 

Komentāri

 1. VALERIAN tieši 28.07.2020 domāja šādi:

  ISS (ZARYA) ir redzama pie terminātora - linija starp dienu un nakti - kad Saule jau/vel nav redzams, bet ISS vel/jau ir redzama.

  Vietnē http://www.karhukoti.com/webtracker/?s=25544 ir Prediction Calculator (jānospiež pogu "Start Prediction Calculator"), kurš arī dod iespēju redzēt, kad gaidāmi kārtējie ISS pārlidojumi.

  Arī NASA vietnē ir līdzīga (bet ne tik precīza) lapa - https://spotthestation.nasa.gov/sightings/view.cfm?country=Latvia®ion=None&city=Riga

 2. cydonia tieši 3.08.2020 domāja šādi:

  Zarya ir viens no daudziem ISS moduļiem. Tas ir pats pirmais ISS modulis ko pacēla orbītā 1998.gadā. Funkcionāli tas ir energoapgādes un "noliktavas" bloks, tiesa, tam ir arī savi dzinēji un vadība (FGB - "Функционально-грузовой блок").

  Kājas šim modulim aug no Salyut programmas, kad tas vēl tālajos 60-tajos tika dizainēts kā apgādes kuģis (TKS "транспортный корабль снабжения") Padomju Savienības militārajai stacijai Almaz.

  Konkrēti šis modulis 80-tajos tika būvēts Padomju Savienības kosmosa stacijai Mir-2. Bet, Padomju Savienība sabruka un Mir-2 tā arī neuztapa. Līdzīgi, kā neuztapa arī eiropas stacija Columbus un amerikāņu stacija Freedom. Tā vietā 90-to sākumā visi vienojās būvēt vienu staciju Alpha (tagad ISS, lai gan ISS radio call sign joprojām ir Alpha, pēdēja laikā gan biežāk vienkārši Station).

  90-to sākumā Mir-2 domātais energo-apgādes bija jau gandrīz gatavs. Tas tika nedaudz pielabots, pārsaukts par Zarya un pacelts orbītā kā pirmais ISS modulis.

  PS. Arī Zvezda servisa modulis tika būvēts vēl 80-tajos priekš Mir-2 un vēlāk pārspēlēts uz ISS.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!