ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Oriona molekulārais mākonis citā gaismā


Publicēts: 20.05.2015

Reizēm tīmeklī uzpeld visai dīvaini attēli, kuri bez papildus paskaidrojumiem nav atšifrējami. Šis ir viens no tādiem. Kādam zilie toņi rosina domas par atpūtu pludmalē, kādam tas šķiet kā mākslinieka neiegrožoto domu lidojums. Tomēr tas nav ne viens, ne otrs, bet gan ļoti iespaidīga procesa attēlojums neparastā skatījumā. Attēlā redzam zvaigžņu dzimšanu milzīgajos gāzu un putekļu mutuļos Oriona molekulārajā mākonī.

Attēls ir veidots, izmantojot Planka satelīta datus, kas iegūti laika posmā no 2009. līdz 2013. gadam. Planka galvenais uzdevums bija pētīt kosmiskā mikroviļņu fona starojumu, bet aparāts reģistrēja arī fona starojumu no Piena Ceļa un citām galaktikām.

Mūsu galaktikā ir daudz gāzu un putekļu, kuri reizēm veido blīvus mākoņus, kuros var veidoties jaunas zvaigznes. Lai arī putekļi ir mazākumā, tie ir ļoti svarīga starpzvaigžņu mākoņu sastāvdaļa. Dažos viļņu garumos, kurus analizēja ar Planka aparātu, putekļi bija ļoti spoži. Iegūtā informācija palīdz zinātniekiem uzzināt vairāk par zvaigžņu veidošanās reģioniem.

Putekļi parasti ir nedaudz iegarenas formas. To garākā ass ir vērsta attiecībā pret galaktikas magnētiskā lauka virzienu, tādēļ var teikt, ka putekļu emisija ir nedaudz polarizēta. Planks, kurš spēja reģistrēt polarizāciju, tādejādi palīdzēja ieraudzīt Piena Ceļa galaktikas magnētiskā lauka līniju virzienu.

Ar krāsām attēlots putekļu daudzums, bet līnijas norāda uz magnētiskā lauka virzienu. Zilganie toņi apzīmē reģionus, kur putekļu ir maz, bet dzeltenā un sarkanā krāsā iezīmēti apgabali, kur putekļu ir vairāk, tie ir blīvāki un karstāki.

Sarkanie pleķi centrālajā daļā atbilst Oriona molekulāro mākoņu kompleksam, kas ir viens no tuvākajiem lielajiem zvaigžņu veidošanās reģioniem. To no Zemes šķir nieka 1300 gaismas gadi. Lielākais no sarkanajiem plankumiem ir slavenais Oriona miglājs jeb M42.

Attēla augšdaļā magnētiskā lauka līnijas ir vērstas gandrīz paralēli viena otrai, bet attēla lejasdaļā, kur atrodas Oriona molekulārais mākonis, līnijas ir juceklīgākas. Astronomi uzskata, ka šeit un arī citās zvaigžņu dzimšanas vietās novērotā magnētiskā lauka turbulentā struktūra ir iespaidīgo procesu rezultāts.

ESA

Komentāri

 1. Jupis tieši 19.05.2015 domāja šādi:

  Hmm...
  Izskatās pēc starpzvaigžņu miglājiem ar virsū uzliktu starojuma polarizācijas karti.
  Otrs variants - galaktiku kopas blīvuma/polarizācijas karte.

 2. cydonia tieši 19.05.2015 domāja šādi:

  pirmajā mirklī pārāk dikti jau nu izskatās pēc plankumiem uz saules. (tikai izlaisti caur kaut kādu photoshopa artistic filtru). un līnijas varētu būt magnētiskais lauks. kaut gan nē. ap plankumiem tas orientējas pavisam savādāk.

  otrā doma. kaut kādi atmosfēras procesi un līnijas ir vēji. bet nē. arī tie izskatās savādāk.

  vārdu sakot, bez googles neuzminēju :)

 3. Raitis Misa tieši 19.05.2015 domāja šādi:

  Magnētidskās turbulences vizualizācija. Kur? Lai citi ar pamin :)

 4. marcus tieši 20.05.2015 domāja šādi:

  tiešām izskatās pēc salu arhipelāga okeānā

 5. Jupis tieši 21.05.2015 domāja šādi:

  Nu reka uzminēju :) - miglāji un polarizācija! To, ka tas ir Orions, no plikas bildes varbūt varētu pateikt tikai daži cilvēki pasaulē!


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!