ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Turp un atpakaļ jeb vēstījums Bennu


Publicēts: 16.01.2014

Līdz 2014. gada 30. septembrim tu vari pieteikties lidojumam uz aptuveni 500 metrus lielo asteroīdu Bennu un atpakaļ. Pareizāk sakot, lidojumā ar kosmisko aparātu, kas startēs 2016. gadā, dosies tikai daļa no tevis - vārds, kuru būsi iesniedzis īpaši šim nolūkam izveidotajā vietnē.

Iespējams, ka šis nebūs pirmais sertifikāts, kas apliecinās, ka tavs vārds ir nosūtīts uz kādu Saules sistēmas nostūri.  NASA šāda tipa afēras piedāvā jau vairāk nekā 15 gadus. Kāda jēga no šādiem lidojumiem?

"Mēs ar prieku līdzdalīsim OSIRIS-REx piedzīvojumus ceļojumā līdz Bennu un atpakaļ ar cilvēkiem visā pasaulē," pastāstīja OSIRIS-REx vadošais pētnieks Dante Lauretta no Arizonas universitātes. "Tā ir lieliska iespēja jau laicīgi iesaistīties misijā un pievienoties mums, gatavojoties startam."

OSIRIS-REx dosies uz asteroīdu Bennu, savāks tur paraugu, kuru nogādās atpakaļ uz Zemi īpašā kapsulā. Pats kosmiskais aparāts kopā ar iesniegtajiem vārdiem, kas tiks ierakstīti mikroshēmā, turpinās riņķot ap Sauli.

Ņemot vērā, cik daudz pieteikumus saņēmušas līdzīga rakstura akcijas pagātnē, cilvēki uzskata, ka šādas avantūras ir lieliskas. Saules sistēmā ar dažādiem kosmiskajiem aparātiem lidinās miljoniem cilvēku vārdu.

Viens no agrākajiem projektiem sērijā "nosūti savu vārdu kosmosā" ir NASA Stardust misija, kad 1999. gadā startēja kosmiskais aparāts, uz kura divās mikroshēmās ierakstīti bija vairāk nekā miljons vārdu, ieskaitot tos 52 214, kas ierakstīti Vjetnamas memoriālā Vašingtonā (ASV). Viena no mikroshēmām atradās kapsulā, ar kuru paraugi tika nogādāti atpakaļ uz Zemes. Tā apskatāma Smitsona muzejā Vašingtonā.

650 000 virtuālo lidotāju ceļojumā uz komētu Tempel 1 devās ar NASA zondi Deep Impact 2005. gadā. Cilvēku iesniegtie vārdi lidinās ap Mēnesi ar Lunar Reconnaissance Orbiter un ripo pa Marsa virsmu kopā ar Opportunity. 1 246 445 cilvēku vārdi, kas ierakstīti divās mikroshēmās, atrodas uz Marsa visurgājēja Curiosity. Līdzīgas akcijas tika organizētas Kepler, MAVEN un New Horizons misijām.

NASA nav vienīgā aģentūra, kura šādā veidā cenšas veicināt cilvēku interesi par kosmosu un tā izpēti. JAXA (Japānas kosmosa izpētes aģentūra) organizēja vārdu vākšanu SELENE un Akatsuki misijām, kā arī Hayabusa-2, kas startēs šogad.

"Ir aizraujoši apsvērt iespēju, ka kāds no cilvēkiem, kura vārds lidos uz Bennu, piedalīsies asteroīda paraugu analizēšanā pēc desmit gadiem," teica misijas projekta zinātnieks Džeisons Dvorkins no NASA Godārda Kosmisko lidojumu centra.

Ja arī tu vēlies apciemot Bennu, reģistrējies http://planetary.org/bennu.

NASA, collectSPACE

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: