ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Ministru kabinets atbalsta Latvijas un EKA Eiropas sadarbības valsts līgumu


Publicēts: 9.04.2014

Tuvojoties 12. aprīlim, kurā visa pasaule atzīmēs Jurija Gagarina vēsturisko lidojumu apkārt Zemei, Latvijas valdība ir sagādājusi patīkamu pavērsienu Eiropas Kosmosa aģentūras jautājumā. 2014. gada 8.aprīlī, Ministru kabineta (MK) sēdē tika atbalstīta Latvijas un Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Eiropas sadarbības valsts līguma virzīšana ratifikācijai Saeimā.

Līguma mērķis ir attīstīt Latvijas augsto tehnoloģiju jomu, lai pēc pieciem gadiem Latvija varētu pievienoties EKA konvencijai kā pilnvērtīga EKA dalībvalsts. Līgums paredz izstrādāt piecu gadu pētniecības un attīstības programmu valsts kosmosa industrijas pētniecības un attīstības kapacitātes celšanai, kas ļaus Latvijas zinātniekiem un komersantiem  piedalīties starptautiskos kosmosa jomas projektos.

Kosmoss un ar to saistītie pakalpojumi ir perspektīvs augsto tehnoloģiju virziens, kas ir saistīts ar galveno Latvijas viedās specializācijas uzstādījumu – tautsaimniecības transformāciju uz augstākas pievienotās vērtības produktu ražošanu, pakalpojumiem un eksportu. Latvijas uzņēmumu piedalīšanās starptautiskās kosmosa programmās un projektos, tajā skaitā zemes novērošanas programmā Copernicus, ir viens no veidiem, kā nodrošināt šī mērķa sasniegšanu.

EKA uzdevums ir sagatavot un īstenot Eiropas kosmosa programmu, lai pētītu Zemi, Saules sistēmu un Visumu, kā arī veicinātu satelīttehnoloģiju produktu un pakalpojumu attīstību Eiropā. Kosmosa pētniecības rezultātā tiek iegūti, piemēram, jauni keramiskie un nanopārklājumi un uzlaboti sadzīves zibensnovedēji.

Sadarbība  ar EKA tika uzsākta 2009.gada 23.jūlijā,  kad  Latvijas Republikas valdība un EKA parakstīja līgumu par sadarbību kosmosa jomā miermīlīgiem mērķiem. EKA ir starptautiska organizācija, kas dibināta ar mērķi nodrošināt un veicināt sadarbību starp Eiropas valstīm kosmosa izpētē un tehnoloģiju attīstībai, kā arī ar tām saistītajos kosmosa pielietojumos.

Izglītības un zinātnes ministrija

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: