ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

ASV un Ķīna meklēs sadarbības iespējas kosmosa izpētes jomā


Publicēts: 18.11.2009

ASV un Ķīna beidzot ir nolēmušas meklēt iespējas paplašināt sadarbību kosmosa izpētes jomā un uzsākt sarunas par pilotējamajiem lidojumiem. Jau nākamgad iespējama NASA vadības un atbildīgo Ķīnas amatpersonu tikšanās, lai bruģētu ceļu ciešākai saiknei starp abām milzu valstīm.

Džons Logsdons no Džordža Vašingtona universitātes uzsver, ka sadarbība ir apsveicama, bet tā būs sekmīga tikai tādā gadījumā, ja abas puses būs atklātas un līdzdalīs informāciju, lai nodrošinātu kosmisko lidojumu drošību.

Tā kā šobrīd ASV pilotējamo lidojumu programmas nākotne ir visai neskaidra, gaidot prezidenta administrācijas norādes, jebkura iespēja nogādāt astronautus kosmosā un uz Starptautisko kosmisko staciju ir apsveicama iniciatīva.

Buša prezidentūras laikā tika nosprausts mērķis pabeigt kosmiskās stacijas celtniecību līdz 2010. gadam un tad pārtraukt vairākkārt izmantojamo kosmosa kuģu lidojumus, izstrādājot lētākas un drošākas raķetes, kas apkalpotu kosmisko staciju un vēlāk nogādātu cilvēkus uz Mēness un tālākiem Saules sistēmas objektiem. NASA sekoja nospraustajiem mērķiem, bet nepietiekamais finansējums ir krietni vien nobīdījis Constellation programmas un Ares nesējraķešu izstrādes grafiku.

Tikmēr NASA būs spiesta izmantot Krievijas nesējraķetes un Soyuz kapsulas, maksājot par katru astronauta vietu 50 miljonus USD.

Ķīna kopš 2003. gada ir palaidusi kosmosā trīs pilotējamas misijas - viena, divu un trīs taikonautu sastāvā. 2008. gada lidojuma laikā notika pirmais izgājiens atklātā kosmosā.

Ķīnas dalība kosmiskās stacijas projektā ir jautājums, kas jāapspriež ar visām dalībvalstīm, lai gan tā būtu lieliska iespēja iegūt papildus finansējumu, kas pagarinātu stacijas ekspluatācijas laiku.

Jautāts par iespēju, ka Ķīnas kosmosa kuģi varētu tikt izmantoti astronautu nogādāšanai uz kosmisko staciju, Logsdons atgādināja, ka vēl pirms 20 gadiem ASV astronautu lidojumi ar Krievijas raķetēm šķita nepieņemami, bet tagad tā ir kļuvusi par ikdienišķu parādību un drīz būs vienīgā iespēja nokļūt kosmiskajā stacijā.

Arī patreizējais NASA vadītājs Čarlzs Boldens piekrīt, ka Ķīna varētu būt labs partneris. "Es uzskatu, ka viņi ir ļoti spējīga nācija," piebilda Boldens. "Viņi ir nodemonstrējuši savu spēju paveikt to pašu, ko bez viņiem ir izdarījušas tikai vēl divas nācijas, nogādājot cilvēku kosmosā. Tas ir sasniegums, ko nevar ignorēt."

CBS News

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!