ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Roberts Makkols (1919-2010)


Publicēts: 2.03.2010

2010. gada 26. februārī 90 gadu vecumā ar sirdstrieku mira mākslinieks Roberts Makkols, kas savos darbos iemūžinājis kosmosa izpētes vēsturi, tagadni un nākotni. Pastmarkas, NASA misiju emblēmas, muzeju sienas un gleznas atgādinās par šī vīra nenogurdināmo darba sparu.

Pirmo reizi mākslinieka darbi piesaistīja uzmanību jau 1960tajos gados ar ilustrācijām LIFE žurnālos publicētajām rakstu sērijām par kosmosa ceļojumu nākotni. 1968. gadā Stenlijs Kubriks uzaicināja Makkolu zīmēt filmas "2001: A Space Odyssey" plakātu. Kopš tā laika Makkola darbi ir sastopami gan lielos, gan mazos formātos.

Viens no slavenākajiem mākslinieka darbiem grezno Nacionālo aeronautikas un kosmosa izpētes muzeja sienu Vašingtonā - "The Space Mural - A Cosmic View". Darbā, kas tapa astoņus mēnešus redzama gan Visuma radīšana, gan astroanuti, kas pastaigājas pa Mēness virsmu.

Makkola darbi grezno ne tikai daudzu zinātnes centru sienas, bet arī aploksnes. Viņš ir radījis 21 pastmarku kolekciju, kas veltīta kosmosa izpētei. Tur ir gan nolaišanās uz Mēness, gan Marsa un Jupitera izpēte ar zondēm. Makkola izstrādātā marka par godu Apollo-Soyuz projektam ir lielākā marka, kāda ir publicēta ASV.

1981. gadā Makkols izveidoja dizainu astoņām markām par godu STS-1 misijai. Makkola darbu sarakstā ir arī vairāku misiju emblēmas - Apollo 17, STS-3, STS-5 un citas.

Makkols ne tikai dokumentēja savos darbos kosmisko lidojumu pagātni un tagadni, bet zīmēja futūristiskas gleznas un piedalījās zinātniskās fantastikas filmu radīšanā. Viņa kontā ir Disneja "The Black Hole" un Paramount 1979. gada filma "Star Trek: The Motion Picture".

60 darba gadu laikā mākslinieks radījis vairāk kā 400 gleznas. Pēc neveiksmīga mēģinājuma 2004. gadā nodibināt Makkola muzeju, 200 darbi ir novēlēti Arizonas universitātes mākslas muzejam Tuksonā.

"Es domāju, ka tad, kad mēs beidzot dzīvosim kosmosā, mēs iepazīsim jaunu brīvību. Šie kosmiskie mājokļi būs brīnišķīgi, jo mēs tos veidosim atbilstoši savām vajadzībām. Es redzu nākotni ļoti gaišās krāsās," teica mākslinieks un šo savu vīziju ir iemūžinājis arī darbos.

Vairāk par mākslinieku varat lasīt viņa majaslapā.

collectSPACE, NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!