ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Atklāt un iznīcināt


Publicēts: 6.07.2010

Amerikas Savienotās Valstis tikko nosvinēja savu Neatkarības dienu. Krāšņi salūti rotāja debesis visā pasaulē. 1962. gada jūlija sākumā ASV sarīkoja iespaidīgu uguņošanu kosmosā, aptuveni 400 kilometrus virs Klusā okeāna uzspridzinot ūdeņraža bumbu.

"Šis stāsts aizsākās 1958. gada 1. maijā, kad kosmosa zinātnieks Džeims van Allens Nacionālās Akadēmijas auditorijai paziņoja, ka viņi ir atklājuši kaut ko jaunu par mūsu planētu," atcerējās zinātnes vēsturnieks Džeims Flemings no Kolbija koledžas.

Van Allens stāstīja, ka Zemi ieskauj lādētu daļiņu, galvenokārt protonu un elektronu joslas, kuras notur savās vietās Zemes magnētiskais lauks. Mūsdienās šos gredzenus sauc par Van Allena joslām.

Pētot Van Allena biogrāfiju Aijovas universitātes arhīvos, Flemings atklāja, ka tajā pašā dienā pēc preses konferences, Van Allens piekrita veikt projektu kopā ar ASV militāristiem. Projekta mērķis bija nogādāt ūdeņraža bumbas magnetosfērā, lai pārbaudītu, vai to ir iespējams iznīcināt.

Tika plānots nosūtīt raķetes simtiem kilometru augstumā un tad uzspridzināt, lai noskaidrotu vai radiācija apgrūtina objektu redzamību šajā zonā. Piemēram, vai ir iespējams noslēpt raķetes, ja magnetosfērā uzspridzina atombumbu. Bija jānoskaidro vai šis sprādziens bojā tuvumā esošos objektus. ASV militāristi vēlējās noskaidrot arī to, vai Van Allena joslas var novirzīt sprādziena vilni uz kādu Zemes mērķi, piemēram, Maskavu. Viens no projekta uzdevumiem bija arī pārliecināties, vai sprādziens var izmainīt šo joslu formu.

Šī projekta zinātniskais segums nav skaidrs. Flemings mēģināja noskaidrot, vai Van Allenam ir bijis kaut kāds teorētiskais pamats pieņemt, ka militāristi varētu izmantot Van Allena joslas, lai uzbruktu naidīgai valstij. Iespējams, ka Aukstā kara apstākļos visspēcīgākais arguments bija - "ja mēs to neizdarīsim, to izdarīs krievi". Krievi to arī izdarīja, uzspridzinot kosmosā gan ūdeņraža bumbas, gan atombumbas.

"Šis ir pirmais gadījums, kad es uzzinu, ka kāds kaut ko atklāj un uzreiz nolemj to uzspridzināt," teica Flemings.

Pirmos kodolizmēģinājumus virs Zemes atmosfēras ASV veica jau 1958. gadā. Atombumbas uz magnetosfēru atstāja niecīgu iespaidu, bet 1962. gada 9. jūlija ūdeņraža bumba izrādījās ietekmīgāka. Projekta šifrētais nosaukums bija "Starfish Prime". Militāristiem burtiski izdevās radīt Van Allena joslas pagarinājumu, kuru varēja labi redzēt Klusā okeāna reģionā no Havaju salām līdz Jaunzēlandei.

Daudzās vietās šis fenomens nokļuva avīžu pirmajās lapās. Tropu salu viesnīcas organizēja "varavīksnes bumbas" viesības uz jumtiem un verandās. Sprādziena brīdī cilvēki ziņoja par elektrības padeves traucējumiem. Elektromagnētiskais impulss no ierindas izsita vairākus mākslīgos pavadoņus, to starpā arī pirmo komerciālo raidītāju Telstar. Aptuveni 1/3 no pavadoņiem, kas atradās zemajā orbītā ap Zemi, tika bojāti vai pilnībā iznīcināti. Tomēr lielākais šovs notika debesīs, kuras atmirdzēja visdažādākajās krāsās.

Zemes atmosfēras pamatsastāvdaļas ir skābeklis un slāpeklis. To koncentrācija dažādos augstumos atšķiras. Kad sprāga Starfish Prime, atbrīvojās elektroni, kas lidoja Zemes virzienā, piešķirot enerģiju skābekļa un slāpekļa atomiem un izraisot spīdēšanu.

Kad elektroni sadurās ar atomiem, enerģija tiek pārnesta uz atomu. Pēc brīža liekā enerģija izdalās kā gaisma. Ja šādu atomu ir daudz, izdalīto gaismu var redzēt ar neapbruņotu aci. Atkarībā no atomu tipa un skaita, mainās redzamās gaismas krāsa.

Līdzīgi rodas polārblāzmas. Tajā gadījumā elektroni nāk no Saules vēja. Vispirms tie saduras ar Zemes atmosfēras augšējos slāņos esošo skābekli, radot sarkanīgu gaismu. Zemākā augstumā esošie skābekļa atomi izstaro zaļganas krāsas gaismu. Vēl zemāk atrodas vairāk slāpekļa atomi, kuru spīdēšana ir zilgana.

Starfish Prime gadījumā daļiņas lidoja visos virzienos. Tādēļ debesis vienlaicīgi bija pielietas ar visdažādāko krāsu gaismu.

NPR

Komentāri

 1. AivJ. tieši 6.07.2010 domāja šādi:

  Ja var ticet, tad sheit uzgaju video youtube par sho pasu spradzienu. watch?v=z99FIOSetGw

 2. asgard tieši 6.07.2010 domāja šādi:

  Mūsdienās no šitāda salūta gan jau ka puse zemo orbītu satelītu saietu sviestā.

 3. hmmzis tieši 7.07.2010 domāja šādi:

  Uhh, varens saluuts.

 4. janis tieši 8.07.2010 domāja šādi:

  šitādu biju palaidis garām!


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!