treškārt. primārās lēcas vai spoguļa fokusa attālums. šeit jāiepazīstas ar lielumu F-ratio. tas ir fokusa attālums / aperture. ja gribi skatīties miglājus, galaktikas un tamlīdzīgi, tev piemērotāks būs teleskops ar mazu f-ratio skaitli. no otras puses, ja gribēsi skatīties mēnesi un planētas, tev piemērotāks būs teleskops ar lielāku f-ratio, jo varēsi iegūt lielāku palielinājumu. te piezīme, ka sakarīga palielinājuma robeža tik un tā beigsies pie apmēram 50x aperture diametrs collās. 4 collu teleskopam max palielinājums apmēram 200x. un ņem vērā, ka mēness un planētu novērojumi ir bezmaz vienīgais, kur amatieru teleskopam ir nepieciešams ievērojams palielinājums. tāpēc, ja tas tev būs mājas teleskops, sevišķi, ja pirmais mājas teleskops, tad izvēlies kaut ko "pa vidu". apmēram f/10.
Mazliet iebildiishu augstaak mineetajam. Relatiivais fokuss (F/X) ir nenoziimiigs vizuaaliem noveerojumiem. Toties fotografeejot primaarajaa fokusaa tas kljuust par galveno raadiitaaju (taapat kaa foto objektiiviem, jo primaarajaa fokusaa teleskops kljuust par objektiivu fotoaparaatam).
Kaa jau tika mineets, vizuaalajiem noveerojumiem galvenais ir galvenaa spogulja (vai leecas) diametrs, tas arii nosaka atteela gaishumu un to cik tumshus objektus varees ieraudziit. Ir pilniigi un absoluuti vienalga vai 200mm spogulim ir f/5 vai f/10. Ja skataas tikai ar aci, gaishums buus abiem pilniigi vienaads (starp citu, arii izshkjirtspeeja buus vienaada). Sheit vairaak jaaskataas uz abiem F/X veidojoshiem parametriem atsevishkji. Diametrs ir nepiecieshams, lai uztvertu vairaak gaismas un tajaas retajaas naktiis vareetu izdabuut lielaaku palielinaajumu. Fokusa attaalums noteiks cik lielu maksimaalo redzes lauku vareesi dabuut. Jo iisaas fokusa attaalums, jo lielaaks maksimaalais redzes lauks. Vel buutu labi njemt veeraa to, ka diezgan reti ir taadas debesis, kad var veikt kvalitatiivus noveerojumus ar 300x un lielaakiem palielinaajumiem. Ir ljoti maz objektu, kas regulaari "paciesh" ljoti lielus palielinaajumus (300x+) - Meeness, dubultzvaigznes un atsevishkji planetaarie miglaaji. Vel viens ne mazsvariigs parametrs teleksopam ir taa lietojamiiba - 200mm f/10 buus vienkaarshi monstrs (2m+ truba, ja nav katadioptrikjis), zeniitaa vajadzees trepiites, lai tiktu pie okulaara. Turpretim, 200mm f/5 buus saliidzinoshi kompakts pasaaciens (1m+ truba), ko varees diezgan viegli arii uz EQ5 statiiva uzmonteet (pat nestaados priekshaa, cik maksaatu monteejums, kas 200mm f/10 trubu vareetu stabili notureet).
Stapr citu, f/10 nu nebuut nav "pa vidu". Pa vidu buutu vairaak kaads f/6 - f/8.
Par cik ir pieejamas lauku maajas ar tumshaam debesiim, es no savas puses ieteiktu lielaako dobsonu, ko vien vari panest (tiiri, lai no shkjuunja iznestu aaraa) un atljauties. Man pasham ir tas 200mm dobs un varu teikt, ka tumshaas debesiis shis tieshaam paraadiis ljooti daudz (M42 un "Liesma" ir iespiedushies man atminjaa uz visiem laikiem

).
Skaidras Debesis!