Referāts "Cilvēks - Reliģija - Zinātne"

Bioloģija, ķīmija, fizika un citas zinātnes saistībā ar astronomiju

Referāts "Cilvēks - Reliģija - Zinātne"

Postby Andis » 10 Oct 2011, 15:17

Nejauši uzgāju rakstu Letā. Varbūt kādam interesē. Lekcijas laiks gan tā nepārāk... kaut kā jāizšamuc no darba...
Varbūt kāds pazīst šo džeku? Ir vērts klausīties?

================

'Akadēmiķis Švarcs lasīs referātu "Cilvēks - Reliģija - Zinātne: ieskats cilvēka evolūcijā un modernajā sabiedrībā"
Publicēta: 14:56 10.10.2011.

Rīga, 10.okt., LETA. Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) trešdien, 12.oktobrī, akadēmiķis Kurts Švarcs lasīs referātu "Cilvēks - Reliģija - Zinātne: ieskats cilvēka evolūcijā un modernajā sabiedrībā", aģentūru LETA informēja LZA pārstāve Ilga Tālberga.

Referāta tēzēs akadēmiķis norādījis, ka modernais cilvēks (Homo sapiens), pie kura pieder arī mūsdienu cilvēki, attīstījās pēdējos četros miljonos gadu - samērā īsā Zemes bioloģiskās evolūcijas periodā, ņemot vērā, ka pirmie vienšūnu organismi radās jau pirms četriem miljardiem gadu.

"Homo sapiens evolūcija bija sarežģīta un prasīja apgūt uguni, iemācīties runāt, izgudrot dievus, reliģiju un daudz ko citu. Garajā evolūcijas ceļā iegūtās pazīmes un tradīcijas daļēji piemīt arī šodienas cilvēkam. Rodas jautājums - vai mūsdienu sabiedrībai šis pagātnes mantojums ir svarīgs?" vaicā zinātnieks.

Pirmatnējo cilvēku "zinātnes" un tehnikas uzdevums bija radīt darba rīkus un ieročus medībām, atklāt ārstniecības augus un vēlāk arī podniecību, stikla iegūšanu, metalurģiju u.c. Zinātnes sākumi meklējami senajās kultūrās Indijā, Ķīnā, Ēģiptē. Eksaktās zinātnes un tehnika attīstījās tikai 17.-19.gadsimtā. Un pat astronomija, kas gadu tūkstošiem kalpoja kalendāriem un navigācijai, tikai 20.gadsimtā atklāja Visuma uzbūvi - tālās galaktikas, Visuma izmērus un izplešanos - un formulēja hipotēzes par tā izcelšanos.

Viens no izcilākiem atklājumiem uz 20. un 21.gadsimta robežas ir cilvēka ģenētiskā koda atšifrēšana, kuru biologi un mediķi sāk izmantot slimību ārstēšanā. Datorspeciālisti un neirobiologi mēģina radīt datorus, kas konkurē ar mūsu smadzenēm. Satelīti šodien dod globālo informāciju par notikumiem jebkurā zemeslodes vietā un nodrošina gan meteoroloģisko informāciju, gan navigāciju uz Zemes, gaisā un Kosmosā.

"Tai pašā laikā plaisa starp bagātību un nabadzību pasaulē ir kļuvusi dziļāka, kaut gan teorētiski globāli saražotie produkti varētu nodrošināt normālus dzīves apstākļus visiem iedzīvotājiem. Reliģiozais fanātisms arī šodien ir sociāla problēma," teica Švarcs.

Akadēmiķis atzīst, ka pie visa lielā un iespaidīgā zinātnes progresa zinātnieki ne vienmēr spēj ietekmēt savu atklājumu optimālo izmantošanu. Eksistē kardināli jautājumi, uz kuriem zinātne nespēj atbildēt, piemēram, kāpēc notika pirmatnējais sprādziens, vai Homo sapiens tapšana uz Zemes ir likumsakarīgs evolūcijas process vai nejaušība, vai gēnu inženierijas progress cilvēcei var kļūt bīstams un kādas ir cilvēces izdzīvošanas perspektīvas uz Zemes.

Lekcija notiks 12.oktobrī plkst.15 LZA ēkā, Akadēmijas laukumā 1, 3.stāva zālē.
Andis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 191
Joined: 20 Aug 2010, 14:55

Return to Astro[zinātne]

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron