Teleskops

Lidojošie, rāpojošie un statiskie mehānismi un tajos izmantotās tehnoloģijas, kas paredzētas tuvējā un tālā visuma izpētei

Re: Teleskops

Postby peleks » 24 Jan 2010, 14:51

pa to fokusu jā tas ka skata diapazons nebus liels tam piekrītu, taču iecekoju ka var iegādāties arī fokusa spliteri, tip kkāds gredzens, iemontē un fokusa attālums samazinās uz pusi, attiecīgi palielinās redzesloks :) focku uzkaŗt kādreiz domāju, izsekot kkādus objektus nea :D es pēc zvaigznēm neorentējos, vajag bik pamācīties :D es esmu ka teikt balta lapa, vnk domāju via šis kā pirmais teleskops ir ok, vai var arī
http://www.ieskaties.lv/?op=dscr&p_id=365&c=5&sub=13 ko šādu ieķert, šim gan ir statīvs, kuram var piemaukt klāt motorus, taču savāc mazāk gaismu attiecīgi es neredzēšu to ko redzu ar to Dobsu, tsavukārt te ir tā kā tu teici, ka maksāju pa statīvu jo Dobermanim viņa praktiski nav, tur viss cipars aiziet'optikā.. es nez, varbūt tev ir kāda doma ko labāk ņemt?? gribās tā 200 ls +/- 5% lai vēlāk kad zini konkrēti ko vēlies nevajadzētu uzreiz pirkt jaunu trubu, bet gan pietiktu ar dažādiem filtriem, lēcām nu tip ugreidu uztaisīt! :) lai nebūtu uzreiz metams :geek:
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Teleskops

Postby Reist » 24 Jan 2010, 14:59

Maz te ir ko piebilst pēc cydonias, bet nu es tomēr ieteiktu, protams ja līdzekļi atļauj, skatīties uz teleskopiem ar elektroniku, t.i. motoriem. Viena lieta ir fotografēšana otra lieta ir objektu atrašana, t.i. GOTO. Protams ja ir vēlme sākt ar vienkāršāko un mācīties objektus sameklēt pie debesu juma ar karšu palīdzību, tad var ņemt to pašu Synta 102/500. Ja vēlme objektu sameklēt pašam un vislaik negrozīt līdzi teleskopu izvēlies piemēram Synta 102/1000 ar EQ3 mountu - vēl iespējams ir pievienot EQ3 mountam SynScan GOTO, ja nu rodas vēlme ne vienmēr meklēt pašam objektu. Te nu laikam beidzas +/- 200 ls robeža. Tālāk jau iespējas ir plašākas skaties EQ5 + kaut ko no ņūtoniem .. piemēram Synta 200/1000. Te mēs varam mēģināt skatīties uz Meade (ETX90 vai ETX125) vai Celestron (NexStar 4 vai 5) teleskopiem arī. Cena protams vairs nav tik draudzīga :)
User avatar
Reist
Foruma uzraugs
Foruma uzraugs
 
Posts: 30
Joined: 03 Sep 2008, 18:07
Location: Latvija

Re: Teleskops

Postby peleks » 24 Jan 2010, 15:54

nū es domāju ka man motori vismaz sākumam nebūs vajadzīgi, jo centīšos visu pēc zvaigznēm noteikt, tb orientēties viņās, , savadāk kas no manis pa debesu novērotāju, ja es nespēšu bez visādiem elektriskiem pribambasiem atrast kādu konkrētu vietu :P :D
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Teleskops

Postby Reist » 24 Jan 2010, 16:07

Nu no vienas puses piekrītu .. no otras ... zin atrast pie debesu jums visu tas ir jauki. Galvenais lai pietiek tās gribēšanas samekēt. Atklājēja prieks vienmēr ir jauks .. bet ne jau tapēc mēs izgudrojam riteni no jauna. Es nekādā gadījumā nemēģinu teikt ka vajag lai teleskops meklē pats objektus .. vienkārši bieži vien tas atvieglo dzīvi :) Te laikam cilvēki sadalās divās grupās - tie, kam patīk visu izzināt un atrast pašam un otri, kas piemēram grib sākt ar fotogrāfēšanu. Pirmajiem es ieteiktu sākt bez teleskopa - vispirms iemācīties atrast objektus, kam teleskopu nevajag, t.i. zvaigznājus un atpazīt zvaigznes, kas viņos atrodas. Nākamais solis ir paņemt binokli un tad jau mācīties tos objektus, ko mēs redzam ar binokli un tikai pēc tam ķerties pie teleskopa. Tie, kas vēlas ne tikai paši gūt prieku, bet dalīties šinī priekā ar citiem ir jāiet smagais fotogrāfēšanas ceļš - šis ceļs jebkurā gadījumā ir debesu iepazīšanas tagadne un nākotne.

Jebkurā gadījumā galvenais ir gribēšana veltīt tam pieteikami daudz sava laika un nepamest to novārtā. Un protams skaidras debesis :)
Meade LX200ACF 16" + NTM 500
Celestron Nexstar 11" GPS XLT
Canon 40D
User avatar
Reist
Foruma uzraugs
Foruma uzraugs
 
Posts: 30
Joined: 03 Sep 2008, 18:07
Location: Latvija

Re: Teleskops

Postby peleks » 24 Jan 2010, 17:39

tam gan piekrītu, paldies ka palīdzējāt, vel vakar no rīta es neko nezināju no šiem pasākumiem :)) tagad jau vairāk mazāk zinu kas man vajadzīgs!! :))
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Teleskops

Postby hmmzis » 25 Jan 2010, 16:41

treškārt. primārās lēcas vai spoguļa fokusa attālums. šeit jāiepazīstas ar lielumu F-ratio. tas ir fokusa attālums / aperture. ja gribi skatīties miglājus, galaktikas un tamlīdzīgi, tev piemērotāks būs teleskops ar mazu f-ratio skaitli. no otras puses, ja gribēsi skatīties mēnesi un planētas, tev piemērotāks būs teleskops ar lielāku f-ratio, jo varēsi iegūt lielāku palielinājumu. te piezīme, ka sakarīga palielinājuma robeža tik un tā beigsies pie apmēram 50x aperture diametrs collās. 4 collu teleskopam max palielinājums apmēram 200x. un ņem vērā, ka mēness un planētu novērojumi ir bezmaz vienīgais, kur amatieru teleskopam ir nepieciešams ievērojams palielinājums. tāpēc, ja tas tev būs mājas teleskops, sevišķi, ja pirmais mājas teleskops, tad izvēlies kaut ko "pa vidu". apmēram f/10.


Mazliet iebildiishu augstaak mineetajam. Relatiivais fokuss (F/X) ir nenoziimiigs vizuaaliem noveerojumiem. Toties fotografeejot primaarajaa fokusaa tas kljuust par galveno raadiitaaju (taapat kaa foto objektiiviem, jo primaarajaa fokusaa teleskops kljuust par objektiivu fotoaparaatam).
Kaa jau tika mineets, vizuaalajiem noveerojumiem galvenais ir galvenaa spogulja (vai leecas) diametrs, tas arii nosaka atteela gaishumu un to cik tumshus objektus varees ieraudziit. Ir pilniigi un absoluuti vienalga vai 200mm spogulim ir f/5 vai f/10. Ja skataas tikai ar aci, gaishums buus abiem pilniigi vienaads (starp citu, arii izshkjirtspeeja buus vienaada). Sheit vairaak jaaskataas uz abiem F/X veidojoshiem parametriem atsevishkji. Diametrs ir nepiecieshams, lai uztvertu vairaak gaismas un tajaas retajaas naktiis vareetu izdabuut lielaaku palielinaajumu. Fokusa attaalums noteiks cik lielu maksimaalo redzes lauku vareesi dabuut. Jo iisaas fokusa attaalums, jo lielaaks maksimaalais redzes lauks. Vel buutu labi njemt veeraa to, ka diezgan reti ir taadas debesis, kad var veikt kvalitatiivus noveerojumus ar 300x un lielaakiem palielinaajumiem. Ir ljoti maz objektu, kas regulaari "paciesh" ljoti lielus palielinaajumus (300x+) - Meeness, dubultzvaigznes un atsevishkji planetaarie miglaaji. Vel viens ne mazsvariigs parametrs teleksopam ir taa lietojamiiba - 200mm f/10 buus vienkaarshi monstrs (2m+ truba, ja nav katadioptrikjis), zeniitaa vajadzees trepiites, lai tiktu pie okulaara. Turpretim, 200mm f/5 buus saliidzinoshi kompakts pasaaciens (1m+ truba), ko varees diezgan viegli arii uz EQ5 statiiva uzmonteet (pat nestaados priekshaa, cik maksaatu monteejums, kas 200mm f/10 trubu vareetu stabili notureet).
Stapr citu, f/10 nu nebuut nav "pa vidu". Pa vidu buutu vairaak kaads f/6 - f/8.

Par cik ir pieejamas lauku maajas ar tumshaam debesiim, es no savas puses ieteiktu lielaako dobsonu, ko vien vari panest (tiiri, lai no shkjuunja iznestu aaraa) un atljauties. Man pasham ir tas 200mm dobs un varu teikt, ka tumshaas debesiis shis tieshaam paraadiis ljooti daudz (M42 un "Liesma" ir iespiedushies man atminjaa uz visiem laikiem :) ).

Skaidras Debesis!
hmmzis
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 209
Joined: 16 Dec 2008, 19:57

Re: Teleskops

Postby cydonia » 25 Jan 2010, 17:33

paldies hmmzim,

es te teorizēju, jo nava man praktiskas pieredzes. nu vai ir ļoti necila.
hmmizm viedoklis no praktiķa puses, kas droši vien ir vēl svarīgāk un noteikti ļoti vērtīgi.
pelēkam ņemt vērā izdarot galīgo izvēli.
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe. - (c) Albert Einstein
cydonia
Milzis
Milzis
 
Posts: 499
Joined: 05 Nov 2008, 13:27

Re: Teleskops

Postby Indigo » 25 Jan 2010, 18:25

,
Last edited by Indigo on 16 Apr 2010, 16:44, edited 1 time in total.
Contraria Sunt Complementa
User avatar
Indigo
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 148
Joined: 26 Nov 2008, 17:59

Re: Teleskops

Postby peleks » 26 Jan 2010, 20:23

nu pa cik man fotografet pagaidām nestāv - es biju sadomājis maksāt pa optiku, tapēc noskatiju dobu 200/1200 labs pasākums cik skatijos atsauksmes :) pa to fokusa attālumu - jāpiēpērk vnk okulāram filtrs, vai kā viņš tur saucās, kas samazina fokusu uz pusi :)) vienīgi tas viss atkal atsitās pesso, tapēc labāk pakeršu labu trubu, un lēcas ar laiku ssaķīlēšu!! :)) tik šķiet ātrāk pa martu nesanāks, bet nu vienalga, ja sanāks arī kko nofocēt padalīšos!! :))
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Previous

Return to Tehnoloģijas

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron