Page 1 of 1

ātrāk par c

PostPosted: 01 Jul 2009, 09:40
by cydonia
gribēju jau tulkot, bet... var kāds man populāri paskaidrot, par ko te ir runa?
http://www.universetoday.com/2009/06/30/device-makes-radio-waves-travel-faster-than-light
http://current.com/items/90301786_scientists-make-radio-waves-travel-faster-than-light.htm

varbūt par maz iedziļinājos. viļņu uzvedība arī klasiskas fizikas izpratnē dažkārt šķiet dīvaina. a te... help!

Re: ātrāk par c

PostPosted: 02 Jul 2009, 18:41
by hmmzis
Neesmu paaraak zinoshs par viljnju funkcijaam, bet ir liidziigi eksperimenti veikti ar cita garuma viljnjiem (gaismu, mikroviljnji utt.). Cik nopratu no rakstiem, tad princips ir tas pats, kas visos ieprieksheejos variantos - tiek mainiits pats vilnis, kas celjo pa tiem elektrodiem. Katraa elektrodaa vilnis tiek mazliet pamainiits (varbuut garumu samazina, vai ko tamliidziigu). Pati vilnja fronte taa arii nepaarsniedz gaismas aatrumu, bet vieta, kur meera laiku ir paarbiidiijusies, liidz ar to sanaak ka vilnis ir atnaacias aatraak par gaismu, lai gan neviena viljnja komponente nevienaa briidii nav gaismas aatrumu paarsniegusi.
Analogjija parasti ir taada, ka vilni pieliidzina vilciena sastaavam (20 vagoni, piemeeram), kas celjo ar aatrumu c un katraa stacijaa (elektrodaa) nomet pa vagonam. Aatrumu meera, kad puse no vilciena ir paargaajusi paari meeriishanas punktam. Par cik beigaas sastaavs ir iisaaks nekaa saakumaa, vidus ir nobiidiijies uz priekshu, liidz ar to aatruma meeriijums sanaak lielaaks par c.

Re: ātrāk par c

PostPosted: 03 Jul 2009, 10:31
by cydonia
paldies, hmmzi, sapratu tavu viedokli. tik nav pārliecības, ka tā arī ir.
man pirmā doma bija, ka ātrāk par c "pārvietojas" viļņa fāze. piemēram, sīnusa augšējais punkts. kā te http://en.wikipedia.org/wiki/Phase_velocity . pats, par sevi tas, protams, nevar pārvietoties ātrāk par c. bet ir n raidītāji. katrs nākamais sāk raidīt jaunu (līdzīgu) vilni, tikko sāk saņet vilni no iepriekšējā raidītāja. respektīvi, negaida, kamēr tiks saņemts pilns sīnuss, bet sāk raidīt jaunu vilni tikko uztvērējā sāk parādīties vilnis no iepriekšējā raidītāja. rūpīgi salāgojot viļņu frontes, tiek panākts effekts, ka iekārtas galā līdzīga viļņa fronte nonāks ātrāk, nekā vilnis, kas tika sākotnēji izstarots. teorētiski c + n x viļņa_garums.

bet varbūt, ka ir pavisam kā savādāk... ir vēl kādi viedokļi?

Re: ātrāk par c

PostPosted: 03 Jul 2009, 10:55
by cydonia
praktiski. ja mēs uzbūvētu viļņvadu (piemēram optisko kabeli), kas pēc būtības sastāv tikai no šādiem nano transmiteriem, tad ieguvums varētu būt gandiozs. daudzreiz ātrāk par c. tiesa, no frontes pārvietošanas līdz informācijas pārraidīšanai vēl ceļš ejams. bet piemēram, viļna konkrēta fāze varētu norādīt uz pārraidāmās informācijas nozīmi.

vai es nupat izdomāju, kā nodrošināt hipotētiskus sakarus ātrāk par c :roll: :D

Re: ātrāk par c

PostPosted: 03 Jul 2009, 11:01
by Indigo
.

Re: ātrāk par c

PostPosted: 03 Jul 2009, 11:17
by cydonia
>Indigo
tas nepārkāpj nevienu esošu teorētiskās fizikas postulātu.
mēs neko reālu nepārvietojam ātrāk par c. tikai mazliet čītojam un nogādājam galamērķī ātrāk nekā tas notiktu dabiski :)

Re: ātrāk par c

PostPosted: 04 Jul 2009, 10:12
by Indigo
.