SkyWatcher 15mm 2" un 30mm 2" okulaari

Jūsu novērojumi, atsauksmes

SkyWatcher 15mm 2" un 30mm 2" okulaari

Postby hmmzis » 26 Apr 2007, 09:46

Sveiki,

Pirms paaris nedeeljaam sanaaca paskatiities un izteikt savu veerteejumu par virsrakstaa mineetajiem okulaariem, sho iespeeju, protams, ka es izmantoju :).

Manaa riiciibaa uz kaadu laiku nokljuva 15mm un 30mm okulaari. Eiropaa shos okulaarus tirgo zem Skywatcher vai Moonfish vaarda. ASV tie vairaak paziistami kaa Agena Astro UWA.
Primais iespaids iznjemot abus okulaarus no to kasteem bija, ka tie ir ljoti viegli, pat 30mm variants bija nesaliidzinaami vieglaaks par ne visai smagu uzskatiito 36mm QX okulaaru. 15mm modelim svars ir vel mazaaks un tas ir tuvs parasta super plossl okulaara svaram (vismaz 14mm 5000 seerijas Meade SP bija liidziigaa svaraa). 30mm modelim papeetot abas aareejaas leecas tika pamaniits neliels braakjis paarklaajumaa acs gala leecai. Par laimi gan tas bija vairaak uz mali un gaismas celju tas neietekmeeja. Jaapiebilst, ka 30mm modelis ir tieshi tas pats, kas ieprieksh testeetais 20mm okulaars, tikai bez uzskruuveetaas barlova leecas lauka galaa, liizd ar to 30mm modelim bija taa pati acs gumija un paarlieku lielaa acs leeca, kas apgruutinaaja okulaara lietoshanu, 15mm modelim gan acs leeca ir mazliet vairaak paardomaata un ir daudz vieglaak tajaa skatiities. Vieniigi sheit varbuut biedri inzhenieri ir mazliet paarcentushies ar taas gumijas augstumu, varbuut pa kaadu milimetru vareeja zemaak, buutu vieglaak visu redzes lauku vienlaiciigi redzeet. Atshkjiriibaa no 15mm un 20mm modeljiem 30mm bija lauka blende (field stop), kas kadra malu padara ieveerojami esteetiskaaku (vismaz manai gaumei tas ir tiikamaak nekaa nenotiekta, izpluudusi kadra mala). Paarklaajumi izskataas, ka abiem modeljiem ir taadi pashi kaa ieprieksh testeetajam 20mm modelim. Pieliekot balkus QX okulaaru tika konstateets, ka QX okulaaram paarklaajumi izskataas mazliet mazaak atspiidiigi un tas zaljais tonis ir taka par vienu kaartu gaishaaks, be lielas atshkjiriibas nebija pamanaamas.

Tad ko shie agragaati bija speejiigi zem debesiim.
Pirmais paarbaudiijums shiem bija zem tumshaam debesiim jau otrajaa Lilastes Star-party. Primie vakara objekti bija Saturns un Veneera, tur shie okulaari tik daudz gaismas neredzeeja, jo atmosfeera muus nelutinaaja ar stabilitaati, toties caurspiidiiba bija vienkaarshi lieliska. Mazliet veelaak teleskops tika pagriezts pret Perseja dubultkopu un pirmo paarbaudiijumu naacaas izciest 30mm okulaaram. Pirmais, kas iekrita aciis bija tas, ka shim okulaaram ir diezgan manaams lauka liekums, kaads nebija vispaar 20mm variantaa. Astigmatisms uz malaam ir daudz mazaaks nekaa QX variantam, bet centra atteels man kautkaa patika labaak QX. Deelj lauka liekuma dubultkopa mazliet labaak tomeer izskatiijaas QXaa. Paarklaajumos un kraasu izmainjaas starp QX un 30mm nekaadas atshkjiriibas nemaniju, zvaigznju tonji bija manai acij vienaadi abos, taapat arii Kasiopejas ogleklja zvaigzne abos shoreiz iskatiijaas koshi oranzha (ir kad taa ir arii koshi sarkana, tas gan ir cikla minimumaa). Taalaak tika vel pameegjinaats M44 un M67, kur pie M44 atkaartojaas liidziigs skats kaa pie Dubultkopas, bet par cik M67 ir izmeeros mazaaks nekaa M44 un dubultkopa, tad sheit atshkjiriibas nebija manaamas, vieniigi palielinaajumas katram bija savaadaaks. 15mm variants uz shiem pashiem objektiem iipashi neatshkjiiraas ar atteela korekciju no sava 30mm braalja, aptuveni tie pashi aareejie 20Ć‚Ā° no lauka bija paaraak lielaa nefokusaa, lai mana acs buutu speejiiga to izkorigjeet (nelielu daudzumu lauka liekuma cilveeka acs ir speejiiga kompenseet ar aatru paarfokuseeshanos, tas gan katram cilveekam ir atshkjiriigi). Uz dubultkopu un M44 15mm palielinaajums bija pa lielu, lai kaartiigi nolikto shos objektus kadraa, bet M67 bija tieshi laikaa :).
Mazliet paniekojos arii ar planetaarajiem miglaajiem, bet teim vajag lielu palielinaajumu un stabilas debesis (OIII vai UHC filtri arii neskaadee). Taalaak vakars tika veltiits galaktikaam un lodveida zvaigznju kopaam. M51 shajaa vakaraa izskatiijas lielisks praktiski jebkuraa palielinaajumaa un jebkuraa okulaaraa, 15mm agregaataa jau saaka skaisti daliities aaraa spiraales struktuura, vieniigi shkjita, ka bilde taka mazliet patumsha, kad tika 15mm SW nomainiits pret 14mm Meade SP (5000 seerija), tad bija skaidrs, ka ar paarklaajumiem nemaz tik labi tam 15mm nav. Lai arii 14mm dod lielaaku palielinaajumu un liidz ar to teoreetiski vajadzeeja atteelam buut tumshaakam, bet shinii gadiijumaa 14mm deva gaishaaku atteelu. Taalaak tika iziets cauri visaam Lielaa laacha galaktikaam un arii apskatiits Puuces miglaajs. Te gan jaapiebilst, ka gan QX gan SW paarklaajumu zinjaa zaudee 5000 seerijas okulaariem, jo atshkjiriibas starp QX un SW es nemaniiju, bet kaa tika saliidzinaats 15mm ar 14mm, taa atshkjiriiba bija labi manaama. Taalaak kjeeraamies klaat pie M13, zvaigznes jau saaka daliities aara pie 36mm, 30mm tas bija vel manaamaak, 15mm jau visa kopa ir izdaliijusies, 14mm - njaaa... paarklaajumi shitam tieshaam ir labi, skats bija graujoshs, pat barlovojot gaishums iipashi nezuda un M13 bija teju vai pa visu kadru. Vieniigais, kur 15mm vinnee saliidzinaajumaa ar 14mm ir redzes lauks, 15mm tas ir 80Ć‚Ā°, bet 14mm tas ir 60Ć‚Ā°, te gan arii buutu labi njemt veeraa to, ka tie 80Ć‚Ā° nav visi perfekti korigjeeti, bet tiem 60Ć‚Ā° gan nebija kur piesieties.
Zem pilseetas debesiim shie okulaari paraadija to pashu ko ieprieksh testeetais 20mm variants. Deelj kontrasta gredzenu neesamiibas, ne paaraak labajiem paarklaajumiem un paaris spiidiigaam vietaam okulaaru iekshienee, bija diezgan labi manaami dazhaadi blakus esoshu gaismas avotu atspiidumi, kaa arii noliekot Saturnu vai Meenesi tishi blakus kadram ir redzama diezgan speeciiga atblaazma kadraa, lai gan objekts vel nav redzams. Turpetim, kad nekas nespiid kaadaa neveiklaa lenjkjii uz teleskopa pusi, tad atspiidumi ir maz un pat labaak nekaa 20mm variantaa. Centra asums gan 30mm, gan 15mm ir labs, it sevishkji 15mm. Uz Saturnu 15mm ljoti labi vareeja izshkjirt Kassini, planeetas eenu uz gredzeniem, dazhus pavadonjus un vismaz vienu maakonju joslu. Prieksh 80x palielinaajuma detalizaacija bija ljoti laba. Uz Meenesi skatu diezgan pabojaaja lauka liekums, kas aareejos 20Ć‚Ā° padarija vienkaarshi nelietojamus. bet centraa viss kaartiibaa, asums pat ljoti labs, un ne tik izcilie paarklaajumi taka mazliet paliidz nogriezt Meeness spiidumu.
Kopumaa njemot shie nav nekaadi premium okulari, bet uz spilgtaakiem objektiem savu darbu vinji padara diezgan normaali. Manaam aciim ljoti nepatiik lauka liekums, bet labaak es izveelos lauka liekumu nekaa gruutu skatiishanos okulaaraa (kaa tas ir 20mm). Arii paarklaajumi vareetu buut labaaki, bet ja meerkjis ir planeetas, tad tas 15mm vareetu buut tiiri ok, it sevishkji lielaakas fokaalaas attieciibas teleskopos (f/8 un vairaak). Prieksh taalaas debess objektiem (galaktikaam, miglaajiem u.c.) shie okulaari nebuus iisti piemeeroti, iznjemot ja 30mm izmanto pamataa "mekleetaaja" rezhiimaa (tikai samekleet objektu, vai vietu, kur objektam jaabuut).

Plusi:
- Abi ljoti viegli prieksh 2" okulaariem
- Labs centra asums
- Saliidzinoshi neliels malu astigmatisms
- 15mm paardomaataaks (bet ne liidz galam izdomaats) acs gala noformeejums

Miinusi:
- Paliels lauka liekums
- Paarklaajumi
- Konstrasta gredzenu truukums un atspiidumi
- 30mm acs gala noformeejums
- 15mm lauka blendes truukums

Skaidras debesis!

V.
hmmzis
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 209
Joined: 16 Dec 2008, 19:57

Return to Teleskopu & aksesuāru testi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron