SkyWatcher 20mm 2" kopaa ar 2" 28mm kellner

Jūsu novērojumi, atsauksmes

SkyWatcher 20mm 2" kopaa ar 2" 28mm kellner

Postby hmmzis » 22 Mar 2007, 16:16

Sveiki,


Trakums ar darba kursu organizeeshanu un vadiishu nu ir beidzies, un varu tagad mieriigi ierakstiit savus iespaidus peec virsrakstaa mineeto okulaaru iemeegjinaashanas kaa Riigas taa arii no tumshaakaam debesiim Salduu.

Mazliet tehniskas detaljas:

20mm 2" - savdabiiga dizaina pilniibaa dzidrinaatu(FMC) 7 elementu okulaars. Dzidrinaajumi ir gaishi zaljas kraasa un spilgtaa gaismaa rada diezgan manaamus atspiidumus. Dzidrinaajumu tips atgaadina Meade 4000 seerijas okulaaru dzidrinaajumu, tikai shinii gadiijumaa tas mazliet vairaak atstaro gaismu. Okulaaram ir diezgan pieliela fokuseetaajaa iegremdeejamaa dalja, kas atsevishkjos teleskopos var radiit fokuseeshanas probleemas. No ergonomijas viedoklja, okulaars ir ok, tiiri labi turaas rokaas pareicoties diezgan platai gumijas "jostai". Acu blende varbuut vareetu buut lielaaka, jo acs gala leeca ir diezgan paliela kaa arii lai taa acu blende kautko aizegtu, tad acs ir gandriiz jaaiebrauc pirmajaa leecaa.
Pirmo reizi apskatot okulaaru dienas gaismaa pamaniiju, ka tam nav nekaadas lauka blendes (field stop), liidz ar to kadra mala izskataas izpluudusi. Taalaak peetot ieksheejo melneejumu atklaajaas, ka arii tur ir vietas kur piestraadaat, jo dazhaas vietaas vareeja redzeet diezgan spiidiigus punktus, kas uz spozhaakiem objektiem vai pilseetaa vareetu radiit probleemas lieku atspiidumu zinjaa.
Vel tika pamaniits, ka kaads censonis ruupniicaa ir paarvilcis acs gala leecas tureetaaj skruuvi, un taa ir malaa bik iepliisusi (noveerojumos, gan izraadiijas, ka nekaadu kropljojuma tas neradiija).

2" 28mm kellner - peec izmeeriem ljoti mazinjsh prieksh 2" okulaara, kaa arii izcili viegls. Tas arii ir saprotams, jo kellner sheema izmanto tikai 3 elementus divaas grupaas. Rakstiits uz okulaara ir, ka tas nav piniibaa dzidrinaats, bet "multi coated". Tas noziimee, ka kaada no ieksheejaam virsmaam ir palikusi bez paarklaajumiem. Talaak apskatot dienas gaismaa neko taadu dizhu pie kaa piekasiities neatradu. Lauka blende (field stop) bija vietaa, nekaadi liekie atspiidumi nekur iekshpusee nereegojaas un paarklaajumi peec to kraasas atgaadinaaja tos pashus, kurus izmanto gan Meade 5000 seerijaa, gan TeleVue Nagler, tikai vieniigi zheel, ka nav FMC.

Tagad pie interesantaakaa, kaa tad shie okulaari darbojas zem zvaigzneem :).

Riigas debesis

20mm - pirmajaa vakraa iznesu teleskopu uz balkona, bik padaru dazhaadus nepiecieshamus darbinjus (vakarinjas, shis tas jaapiekaarto), sagjeerbjos un dodos skatiities, ko ta shis okulaars speej paraadiit. Ieliekam fokuseetaajaa, fokuseejam, fokuseejam... clikt! fokuseetaajs atduras pret ierobeshotaaju, kas neljauj shim aaraa izkrist, bet bilde vel taalu no asuma. Bik padomaaju, izvilku okulaaru kaadu 1cm no trubas aaraa un pieskruuveeju ar fiksaacijas skruuveem, lai turas vietaa. Nu jau varam nofokuseet to bildi, bet naakoshaa lieta ir taada, ka ir elliigi gruuti to bildi vinjaa notureet.Gandriiz vai prasaas kautkaa to acu nofikseet virs okulaara, lai tas kadrs visu laiku nepazustu. Deelj shii pasha iemesla man arii Celestron XCell seerija nepatika - gruuti aci notureet pareizajaa vietaa, pie tam barlovot shaadus okulaarus parasti ir tuvu neiespeejamam. Taatad, pirmais meerkjis - M42 (Oriona miglaajs), hmm... diezgan spozhs izskataas, vismaz prieksh Riigas. Redzama diezgan labi visa centraalaa dalja ar dazhaam tumshaam joslaam un arii taada kaa nojausma par "spaarnu" raadiishanos arii ir. Izskataas, ka miglaajiem shis agregaats vereetu buut labs. Arii eskimosa miglaajs Dviinju zvaigznaajaa izskatiijaas diezgan labi. Taalaakais tests bija uz zvaigznju kopaam, taa teikt - cik tad labi lauks buus izkorigjeets. Dubultkopa Persejaa saliida diezgan eerti okulaara redzes laukaa, kaa nekaa 80Ć‚Ā° skjietamais lauks, kaa arii malas nekaadu paaraak lielos briinumus neraadija. Lai arii lauka blende shajaa okulaaraa nav, iipashi tas skatu nebojaa, jo pat uz pshas malas zvaigznes vel ir saliidzinoshi punktveida objekti, ar pamatiigu komas piedevu no paraboliskaa teleskopa objektiiva. Domaajams, ka zemaakas par f/6 attieciibas njuutona sisteemas teleskopaa shis okulaars vareetu buut nepietiekami izkorigjeets, bet malas astigmatisms tieshaam nav trakaakais, kas redzeets. Tam pasham 2" kelnerim, kaa arii manam 4000 seerijas 36mm QXam ir malaa ieveerojamaaks astigmatisms. Lauka liekums shitam okulaaram nebija praktiski noveerojams, vismaz manas acis to nespeeja noveerot. Asums arii centraa ir ljoti labs, par ko liecina speeja Kastoru sadaliit pa kompnenteem (60x). Ko dereetu piebilst, ka taas ieksheejaa melneejuma nepilniibas un kontrasta gredzenu truukums pilseetaa darija savu, biezhi vien kontrasts pazuda vispaar, fons bija pienains, taapat biezhi vareeja redzeet dazhaadus atspiidumus un ieksheejos "spoku" atteelus.

28mm - ieliekot sho okulaaru fokuseetaajaa peec ieprieksh aprakstiitaa 20mm bija uzreiz juutams, ko noziimee skatiities komfortabli. Kaa jau kelner sheemai, acs novietojums, lai saredzeetu visu redzes lauku ir diezgan mazsvariigs, galvenais, lai tik acs buutu virs izejas leecas :). Skatiities shajaa okulaaraa tieshaam ir viegli, 56Ć‚Ā° redzes lauks arii dobam pie tik maziem palielinaajumiem ir diezgan pietiekams, prasaas jau taka kaadi 60Ć‚Ā° vai mazliet vairaak, bet par tunelja skatu arii gluzhi nevareetu to saukt. Kas mani paarsteidza, bija tas, ka M42 shis okulaars paraadija tikpat spozhu kaa tas 20mm, pat varbuut 20mm bija mazliet gaishaaks. Par cik bija pieejams arii 28mm Meade 5000 seerijas okulaars, ieliko arii to saliidzinaajumam - tas pats, 20mm raada to pashu, ja ne pat gaishaak. Liidziigs skats atkaartojaas arii zem tumshaam debesiim. Kellner un Meade raadija aptuveni vienaadu gaishumu uz sho miglaaju. Taalaak skatoties dubultkopu naacaas secinaat, ka lauka liekums shim okulaaram ir diezgan dramatisks. Liekuma dziljumu nemeeriju, bet ja vidus bija fokusaa, tad malaas zvaigznes bija vienkaarshi izpluudushi plekji ar mazliet manaamam astigmatisma peedaam. Nofokuseejot malu, centrs kljuva pilniibaa nelietojams. Pozitiivais shim okulaaram bija tas, ka nekaadi lieki atspiidumi un ieksheejaas atstaroshanaas nebija manaamas.

Zem tumshaam debesiim

Pagaajushajaa nedeeljas nogalee sanaaca aizbraukt uz Saldus maajaam, kur ir diezgan tumshas debesis, lai arii apkaarteejos paarsimts metros ir kaada ielas lampa atrodama, taapat labaa naktii var 6.5m zvaigznes zeniitaa pamaniit.
Shoreiz okulaaram atkal tika paraadiits M42 un vairaakas valjeejas zvaigznju kopas (M35,36,37,38 un Dubultkopa). M42 bija nesaliidzinaami detalizeetaaks un gaishaaks nekaa Riigaa, lai arii koki saaka trauceet redzamiibai, taapataas skats bija diezgan iespaidiigs :). Uz valjeejaam kopaam tumshaas debesiis shis okulaars dariija diezgan pienjemamu darbu, dubulkopa vairs neizskatiijaas tik preciizi defineeta kaa gaishaakaas debesiis, koma bija diezgan pamatiigi redzama. Uz mazaakiem objektiem, skats bija daudz labaaks, piemeeram, M37 Aurigaa shijaa okulaaraa izskatiijaas vislabaak no visiem okulaariem, kas man tajaa vakaraa bija pieejami. Atteela "spokoshanaas" bija daudz mazaak manaama tumshaas debesiis, bet noliekot kaadu gaishaaku objektu (Saturnu) tieshi aiz redzes lauka fons palika ieveerojami gaishaaks un paraadiijaas taads kaa izpluudis stars no taas puses, kur tas objekts bija. Uz planeetaam shis okulaars vereetu buut labs garaaka fokusa instrumentos (SCT, MCT), jo centraalais asums ir ljoti labs, 60x Kassini spraugu Saturna gredzenos jau vareeja saakt maniit.

28mm - Tumshaas debesiis shim okulaaram tas lauka liekums bija daudz labaak redzams, it sevishkji jau uz lielaakaam zvaigznju kopaam. Peec dubutkopas un Aurigas zvaigznju kopu studeeshanas nonaacu pie secinaajuma, ka aptuveni treshadalja no lauka praktiski nav lietojama deelj taa liekuma. Centraalais asums gan bija ljoti labs, Saturns viegli paraadija savus gredzenus, lai arii bez Kassini spraugas, bet planeetas eena uz gredzeniem bija saredzama, kaa arii viena patumsha maakonju josla. Saliidzinaajumaa ar 5000 seerijas 28mm okulaaru shitais zaudeeja praktiski visaas kategorijaas, tikai centra asums un gaismas caurlaidiiba abiem bija liidzveertiiga, bet te jaatceraas tas, ka tas Meade okulaars maksaa arii gandriiz 3 liidz 4 reizes vairaak ;).

Verdikts:
20mm, skats vinjaa buutu varbuut pa kaadiem paaris procentiem sliktaaks nekaa 22mm Nagler okularaa, ja vien buutu izpildiiti paaris nosaciijumi - vinju vareetu normaali nofokuseet, buutu lauka blende, buutu kaartiigs ieksheejais melneejums, un paaris kontrasta gredzeni (baffles) arii nenaaktu par ljaunu un pats galvenais - okulaaraa ir jaabuut viegli skatiities. Ja Synta piestraadaatu pie shii okulaara, domaaju, ka vareetu buut tiiri labs, bet shajaa izpildiijumaa, piedodiet, bet man vinjsh nepatika.

28mm, ja man buutu jaaizveelas, vai njemt to 20mm vai 28mm kelneri, es laikam labaak panjemtu kelneri, kaut vai deelj taa, ka man nebija probleemu tajaa skatiities (ne blackouti, ne vignetings, ne fokuseeshanas probleemas), arii kontrasts nav gluzhi zemee metams. Kaut uz pusi tas lauka liekums buutu mazaaks, buutu diezgan forshs 28mm budzheta okulaars.

Skaidras debesis! :)


Valdis.
hmmzis
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 209
Joined: 16 Dec 2008, 19:57

Return to Teleskopu & aksesuāru testi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron