Māris wrote:1. Tomēr ne visai precīzi aprakstīju GPS darbības principu. Tomēr laiks tiek izmantots lai noteiktu attālumu līdz GPS uztvērēja ierīcei, nevis attālumu atšķirību kā rakstīju iepriekš...
2. ...http://electronics.howstuffworks.com/ga ... gps3.htm...
3. Domāju ka šādu informāciju var atrast arī NASA mājas lapā, vai arī kādās citās mājas lapās, lai neteiktu ka tās ir kaut kādas apšaubāmas mājas lapas.
4. ...tāpēc laika korekcija ar Zemes pulksteni pēc Relativitātes teorijas nav nepieciešama, jo laiks tiek saņemts no pavadoņa kur laika ritējums ir tāds kāds tas ir un salīdzināt viņu ne ar ko nevajag. Tāpēc apgalvojums ka GPS nestrādātu bez relativitātes teorijas ievērošanas ir pilnīgākas muļķības. Tātad jautājums vēl joprojām paliek, kāpēc oficiālajos relativitātes teorijas apstiprinošos rakstos par šo niansi nekas netiek pieminēts?
5. ...Tā ka piezīme par apšaubāmām mājas lapām šoreiz ir pilnīgi nevietā. Es varētu pajautāt LU gudrajiem prātiem par to kā darbojas GPS, ja zinātu kam konkrēti prasīt un kur viņu atrast, bet domāju ka viņš neielaistos sarunās ar pilnīgi nepazīstamu cilvēku no malas...
Šoreiz īsi.
1. Pats saki, ka ne visai pareizi aprakstīji - no tā var kaut ko secināt par tavām pamatzināšanām - bet globālus secinājumus izdari. Nezināšana nav netikums (netikums ir negribēt zināt), bet mazliet vairāk paškritikas gan, lūdzu.
2.,3. NASA nenodarbojas ar satelītnavigāciju. Atsauce uz NASA kā visa, kas saistīts ar kosmosu, visaugstāko instanci un populārzinātniskām lapām, kas ir domātas, lai cilvēks bez speciālas izglītības saprastu, kā lietas principā darbojas, liecina par avotu nepārzināšanu. Howstuffworks ir labs skolniekam un... atbilstoši primitīvs. Es pats esmu to lietojis, lai aizpildītu vienu otru robu, taču, ja gribam spriest par parādību un principu pareizību, tad, teikšu pieklājīgi, ka atsaukties uz to ir vismaz naivi. Apmēram tikpat naivi, kā man, kad bērnībā populārā grāmatiņā ieraudzīju shēmu, kā no akmeņoglēm var iegūt organisko stiklu (savulaik katram puikam kārots materiāls) un sapriecājos, ka nu varēšu to taisīt mājās pats

4. Citāts no iepriekš minētā avota: "Special Relativity (SR) predicts that atomic clocks moving at GPS orbital speeds will tick slower by about 7,200 ns/day than stationary ground clocks. (...) This data shows that the on-board atomic clock rates do indeed agree with ground clock rates to the predicted extent, which varies slightly from nominal because the orbit actually achieved is not always precisely as planned (...) Therefore, we can assert with confidence that the predictions of relativity are confirmed to high accuracy over time periods of many days."
Jāpiebilst, ka ir novērojama arī VRT paredzēta efekta ietekme: stiprākas gravitācijas apstākļos, t.i., uz Zemes virsmas, pulkstenis iet lēnāk, nekā orbītā un faktiskā laika starpība ir nedaudz lielāka par tām 7200 nanosekundēm. Un arī šeit viss notiek visai precīzā saskaņā ar teoriju.
Ja rodas šaubas par tām it kā niecīgajām nanosekundēm, tad jāsaka, ka mūsdienās laika momenta fiksēšana pat ar pikosekunžu precizitāti, t.i., par gandrīz septiņām (!) kārtām labāku, nekā šeit minētais lielums, ir gan smalka lieta, bet tomēr neskaitās nekas ārkārtējs. Aparatūru, kas to var izdarīt, ražo, piemēram, mūsu "SAF tehnika".
5. Skaties privātajā pastā.
Pārējais iepriekšējā komentārā jau izskatās pēc ticības jautājuma un tālāka diskusija varētu būt neauglīga.